Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Naujos Ukrainos raketų sistemos kelia naujas problemas Rusijai: keičia padėtį mūšio lauke

Kare Ukrainoje atsirado naujas ir potencialiai labai reikšmingas veiksnys: ukrainiečiai gali naudoti neseniai pristatytas Vakarų sistemas, kad pataikytų į Rusijos vadavietes, logistikos centrus ir amunicijos sandėlius toli už fronto linijos, rašo CNN.
Ukrainos kariuomenė Zaporižios srityje jau naudoja JAV raketines sistemas „Himars“
Ukrainos kariuomenė Zaporižios srityje naudoja JAV raketines sistemas „Himars“ / Ukrainos kariuomenės nuotr.

Praėjusią savaitę keliose okupuotose teritorijose Donecko, Luhansko, Zaporižios ir Chersono srityse įvyko didžiuliai sprogimai. Turimi palydovinių vaizdų ir Vakarų analitikų duomenys rodo, kad smūgiai buvo labai veiksmingi.

Ukrainos kariuomenė kelis mėnesius maldavo Vakarų partnerių ilgojo nuotolio tiksliosios artilerijos ir raketų sistemų. Dabar jie jas turi ir labai efektyviai naudoja šalies pietuose ir rytuose.

Ukrainos kariuomenė neatskleidžia daug konkrečių detalių, tačiau Vidaus reikalų ministerijos aukšto rango pareigūnas Vadimas Denisenka trečiadienį sakė, kad per pastarąsias dvi savaites „visų pirma dėl ginklų, kuriuos Ukraina gavo, mums pavyko sunaikinti maždaug dvi dešimtis sandėlių su ginklais ir degalų bei tepalų atsargomis. Tai neabejotinai turės įtakos ugnies intensyvumui“, kurį gali sutelkti rusai, sakė jis.

Geriausia savo klasėje yra JAV tiekiama daugkartinio paleidimo raketų sistema HIMARS, tačiau ukrainiečiai taip pat gavo haubicų M777 iš JAV ir Kanados bei tolimojo nuotolio haubicų „Caesar“ iš Prancūzijos.
Be to, Jungtinė Karalystė įsipareigojo tiekti M270 daugkartinio paleidimo raketų sistemas (MLRS), kurios gali iššauti dvigubai didesnę salvę už HIMARS, tačiau neaišku kada Ukraina baigs šios sistemos mokymus ir ją dislokuos.

HIMARS universalumas slypi jos pavadinime: High Mobility Artillery Rocket System (didelio judrumo artilerijos raketų sistema). Dėl jos mobilumo, ji gali greitai po šūvių keisti poziciją ir į ją sunkiau nusitaikyti priešui, be to, jos įgulą gali sudaryti vos aštuoni kariai. Ukrainai tiekiamų raketų veikimo nuotolis yra 70–80 kilometrų. Dėl GPS orientavimo sistemų jos yra itin tikslios.

Dabar ypač pažeidžiami aukštieji Rusijos karininkai.

Kaip teigia Mickas Ryanas, karo analitikas ir buvęs Australijos generolas majoras, „jos naudojamos svarbiems ryšių mazgams, vadavietėms, aerodromams ir svarbiems logistikos objektams naikinti.“
Todėl dabar ypač pažeidžiami aukštieji Rusijos karininkai, rašo CNN.

HIMARS tikslumas taip pat reiškia, kad ukrainiečiai gali mažiau nerimauti dėl civilių aukų. Kaip CNN sakė du gynybos pareigūnai, valdomos raketos yra tikslios dviejų trijų metrų tikslumu, todėl ukrainiečiai gali naudoti daug mažiau amunicijos, kad tiksliai pataikytų į taikinius per atstumą.

Ukrainos kariuomenės nuotr./Ukrainos kariuomenė naudoja JAV raketines sistemas „Himars“
Ukrainos kariuomenės nuotr./Ukrainos kariuomenė naudoja JAV raketines sistemas „Himars“

Atrodo, kad HIMARS buvo panaudotos pirmadienio vakarą suduodant masinį smūgį sandėliui Chersono srities Naujosios Kachovkos mieste. Remiantis CNN peržiūrėtomis palydovinėmis nuotraukomis, smūgis sukėlė antrinius sprogimus ir padarė didelės žalos. Iš nuotraukų matyti, kokia tiksli buvo ataka, po kurios liko tik vienas nedidelis krateris.

Vietos prorusiški pareigūnai sakė, kad buvo rastos vienos iš HIMARS iššautos raketos dalys; serijiniai numeriai atitiko sviedinį.

Luhansko ir Donecko regionuose taip pat įvyko dideli sprogimai. Tas pats savaitgalį įvyko prie Šachtarsko Donecko srityje, Chersono regione, taip pat praėjusią savaitę prie Melitopolio Zaporižios srityje.

Atrodo, kad iš viso liepos mėnesį buvo smogta maždaug dešimčiai taikinių giliai Rusijos užnugaryje, dauguma jų – bent 40 km už fronto linijos, o senomis balistinėmis raketomis „Točka-U“ būtų sunku užtikrinti tikslų tokį taikinių naikinimą, nesukeliant per didelių šalutinių nuostolių.

Ukrainiečiai taip pat šaudė HIMARS naktimis, todėl rusams sunkiau pastebėti ir smogti į paleidimo įrenginius. Dėl modernių stebėjimo priemonių trūkumo Rusijos pajėgoms nuo pat konflikto pradžios sunkiai sekasi kovoti naktį, o ukrainiečiai tai vis dar išnaudoja savo naudai.

Pokyčiai mūšio lauke

Itin svarbių taikinių - amunicijos sandėlių ir vadaviečių - naikinimą galėjo palengvinti ir tai, kaip Rusijos kariuomenė sandėliuoja ir perkelia savo ginklus.

Phillipsas O'Brienas, Sent Endriuso universiteto strateginių studijų profesorius, sako, kad Naujosios Kachovkos smūgis atskleidžia „karinės logistikos būklę ir tikrąsias problemas, su kuriomis susiduria rusai“.

Sunaikintas sandėlis buvo greta geležinkelio mazgo, gyvybiškai svarbaus Rusijos logistikos pastangoms palaikyti puolimą, todėl buvo akivaizdus taikinys.

„Rusai paliko absurdiškai lengvai randamą pagrindinį tiekimo sandėlį būtent ten, kur kas nors galėtų tikėtis jį rasti. Arba rusai nesugeba reaguoti dėl vadovybės nesugebėjimo, arba jie iš tikrųjų negali perkelti sandėlių, nes jiems trūksta galimybių judėti keliais (turi per mažai sunkvežimių)“, – tviteryje rašė Ph.O'Brienas.

Vienas Ukrainos pareigūnas užsiminė, kad nusitaikyti į sandėlį buvo lengva. Chersono srities tarybos narys Serhijus Chlanas socialiniame tinkle „Facebook“ teigė: „Naujojoje Kachovkoje vienu rusiškos amunicijos sandėliu mažiau. Jie atvežė, atvežė, kaupė, kaupė, kaupė ir dabar naktį gavo fejerverkų“.

Buvęs JAV kariuomenės Europoje vadas Benas Hodgesas po savaitgalį įvykusio išpuolio Chersone parašė tviteryje: „Pats nemėgstamiausias darbas Rusijos kariuomenėje? Amunicijos prižiūrėtojas.“

Praėjusią savaitę surengtame brifinge aukštas JAV gynybos departamento pareigūnas teigė, kad Ukrainoje „daugiausia dėmesio skiriama didesnio galingumo, tiksliajai, tolimesnio nuotolio ginkluotei“.

Penktadienį Pentagonas paskelbė, kad Ukrainai buvo išsiųsta 1 000 155 mm artilerijos sviedinių – tačiau, pasak pareigūno, tai naujesnė, tikslesnė amunicija. Ukrainiečiai 155 mm sviedinių iššaudavo po 3 000 per dieną. Kaip ir su HIMARS, tikslesni sviediniai reiškia, kad jų reikės mažiau.

Ukrainos kariuomenės nuotr./Ukrainos kariuomenė naudoja JAV raketines sistemas „Himars“
Ukrainos kariuomenės nuotr./Ukrainos kariuomenė naudoja JAV raketines sistemas „Himars“

Pareigūnas tvirtino, kad HIMARS keičia padėtį mūšio lauke. „Matome, kad ukrainiečiai, naudodami šias HIMARS sistemas, sugeba gerokai sutrikdyti rusų galimybes judėti į priekį.“

„Jei rusai mano, kad gali pralenkti ukrainiečius, jiems reikia tai permąstyti“, – pridūrė pareigūnas.

Rusijos karinis žurnalistas Jurijus Kotenokas šią savaitę sakė, kad HIMARS kelia „rimtą grėsmę. Į galimą HIMARS poveikio zoną patenka išlaisvintos Chersono ir Zaporižios sričių, DLR ir LLR teritorijos, taip pat Rusijos teritorija“.

J.Kotenokas, turintis beveik 300 000 sekėjų „Telegram“ programėlėje, sakė, kad Rusijos priešlėktuvinė gynyba turi būti tobulinama – kaip ir taikymasis į HIMARS, nesvarbu, ar jos būtų judančios, ar stovinčios. Jis teigė, kad „jei tai tęsis, būtina smogti sprendimų priėmimo centrams. Man tam tikra prasme nesuprantami mūsų atsakomųjų smūgių priešui apribojimai“.

Kitas rusų žurnalistas Romanas Sapenkovas sakė, kad savaitgalį matė smūgį Rusijos bazei Chersono oro uoste.

„Mane pribloškė tai, kad visas paketas, penkios ar šešios raketos, nusileido toje pačioje vietoje. Paprastai MLRS nusileidžia dideliame plote, o esant maksimaliam nuotoliui jos išsisklaido kaip vėduoklė“, – rašė jis, turėdamas omenyje sovietines daugkartinio paleidimo raketų sistemas, kurios yra mažiau pažengusios nei HIMARS.

„Akivaizdu, kad tai tik pradžia... Jie taikysis į visas vadavietes ir karinius objektus; duomenys tam buvo renkami pastaruosius 4 mėnesius“, – sakė rusų žurnalistas.

Muša iš pusiausvyros

Rusijos karo būdas – kaip matyti per pastaruosius tris mėnesius Rytų Ukrainoje – remiasi didžiuliais artilerijos sviedinių kiekiais, kuriais taikiniai yra paverčiami dulkėmis prieš pajėgoms judant į priekį. Rusijos karinėje doktrinoje visada buvo pabrėžiamas masinis artilerijos, salvinės ugnies sistemų ir minosvaidžių naudojimas. Tam reikia nuolatinio aprūpinimo: kai kurie analitikai skaičiuoja, kad Rusija per dieną Donbase panaudoja mažiausiai 7 000 sviedinių ir raketų, o dažnai ir daug daugiau.

Luhansko srities karinės administracijos vadovas Serhijus Haidajus trečiadienį sakė: „Rusijos kariuomenė nesiliauja šaudyti. Tačiau greičiausiai ji taupo turimas sviedinių atsargas, nes jų tiekimą nutraukė mūsų naujų toliašaudžių ginklų darbas.“

Ukrainos pareigūnai tvirtina, kad rusus iš pusiausvyros išmuša augantys jų tolimieji tikslieji smūgiai.

Pavyzdžiui, Melitopolyje ir jo apylinkėse rusai pastarosiomis dienomis įvedė civilių judėjimo apribojimus. Šį mėnesį regione buvo atlikti bent du dideli smūgiai prieš Rusijos bazes.

Tačiau tam, kad ukrainiečiai galėtų tęsti tokius smūgius, reikia, kad amunicija netrukdomai patektų iš Vakarų.

Ukrainos kariuomenės nuotr./Ukrainos kariuomenė Zaporižios srityje jau naudoja JAV raketines sistemas „Himars“
Ukrainos kariuomenės nuotr./Ukrainos kariuomenė Zaporižios srityje jau naudoja JAV raketines sistemas „Himars“

Taip pat nežinoma, ar kuris nors iš nedaugelio iki šiol atsiųstų HIMARS buvo sunaikintas Rusijos ugnimi. Ukrainos kariuomenės ir gynybos ministerijos vengia pateikti išsamią informaciją apie jų dislokavimą.

M.Ryanas įspėja, kad nors HIMARS „suteikė Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms naują galimybę iš toliau atakuoti rusų įsibrovėlius, kare nėra tokio dalyko kaip stebuklingas sprendimas".

Tačiau JAV pareigūnai yra įsitikinę, kad šio ginklo – kaip ir kitų tolimojo nuotolio sistemų – tikslumas palaipsniui pakeis padėtį mūšio lauke.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai