Naujosios Zelandijos policijos atstovas Mike'as Bushas nurodė, kad už žudynes atsakingas asmuo šeštadienio rytą buvo atvestas į teismą, kol kas jam buvo pareikšti kaltinimai dėl vieno žmogaus nužudymo, vėliau įtariamasis išvežtas atgal į įkalinimo įstaigą.
Naujosios Zelandijos policija nurodė, dar daugiau kaltinimų jam bus pareikšti artimiausiu metu.
Teisme buvusi „The Guardian“ reporterė nurodė, kad kaltinamasis buvo aprengtas baltais kalėjimo drabužiais ir atrodė kiek sutrikęs.
Patvirtinta, kad išpuolį surengė 28-erių australas – Brentonas Harrisonas Tarrantas. Jei bus nuteistas, jam gresia maksimali laisvės atėmimo bausmė – iki gyvos galvos.
Kitam į teismą atvesdintam įtariamajam – 18-mečiui Danieliui Johnui Burrough pateikti kaltinimai dėl rasinės neapykantos kurstymo.
Premjerė: ginklų įstatymai šalyje bus keičiami
Naujosios Zelandijos premjerė Jacinda Ardern po šalį supurčiusio teroro išpuolio šeštadienio rytą vietos laiku pareiškė, kad ginklų įstatymai šalyje bus keičiami.
Premjerė nurodė, kad vyras, kuris penktadienį per pamaldas surengė šaudynes dviejose ramaus Naujosios Zelandijos Kraistčerčo miesto mečetėse ir nužudė 49 maldininkus bei sužeidė dar 20 žmonių, buvo ginkluotas penkiais ginklais, tarp jų ir – dviem pusiau automatiniais šautuvais, taip pat jis turėjo galiojančią ginklų licenciją.
Jo naudoti ginklai buvo aprašinėti istorinių veikėjų vardais, tarp jų – daug asmenų, prisidėjusių prie musulmonų žudynių.
„Pats faktas, kad šis vyras galėjo gauti leidimą naudoti tokius galingus ginklus, reiškia, kad šalies žmonės norės matyti pokyčius ginklų licencijų išdavimo įstatymuose“, – pareiškė premjerė.
Premjerė nurodė, kad kai kurie ginklai veikiausiai buvo perdirbti, kad taptų dar pražūtingesni. Ji pridūrė, kad bus svarstoma galimybė uždrausti pusiau automatinius ginklus.
„Galiu jums pasakyti – ginklų įstatymai šalyje pasikeis. Šiuos įstatymus keisti buvo bandoma 2005, 2012 ir 2017 metais. Dabar laikas įvykdyti tuos pokyčius“, – sakė premjerė.
J.Ardern teigimu, šaudynes surengęs užpuolikas A kategorijos ginklų licenciją gavo 2017 metų lapkritį ir nuo to laiko, jos žiniomis, pradėjo kaupti ginklus – visi jie įsigyti teisėtai.
Naujosios Zelandijos premjerė taip pat tikino, kad bus apsvarstytos visos galimybės kiek įmanoma labiau apriboti ginkluotą smurtą šalyje.
J.Ardern patvirtino, kad suimtas įtariamas šaulys ir du jo numanomi bendrininkai nebuvo patekę į jokių žvalgybos tarnybų akiratį dėl savo ekstremizmo.
„Šįryt paprašiau mūsų agentūrų skubiai įvertinti, ar socialiniuose tinkluose arba kitur buvo kokios nors veiklos, turėjusios išprovokuoti atsaką. Šis darbas jau vykdomas“, – sakė ji.
Naujosios Zelandijos policijos asociacijos vadovas Chrisas Cahillas sveikino J.Ardern komentarus ir sakė, kad ankstesniems mėginimams griežtinti šaunamųjų ginklų įsigijimo smarkiai trukdydavo tokios reformos įnirtingi priešininkai.
„Esu įsitikinęs, kad daugelis Naujosios Zelandijos žmonių būtų priblokšti, (sužinoję), kad kas nors mūsų šalyje gali sukaupti tokį ginklų arsenalą, koks buvo rastas per šią tragediją Kraistčerče“, – sakoma jo pranešime.
„Būsimuose debatuose nėra vietos radikaliems ginklų lobistams, kurių vaidmuo buvo juntamas per ankstesnius mėginimus padaryti mūsų šalį saugesne“, – pridūrė Ch.Cahillas.
Jis atkreipė dėmesį į „karčiai ironišką“ faktą, kad įtariamasis šaulys savo tėvynėje Australijoje nebūtų galėjęs įsigyti tokių pačių ginklų.
„Instinktyvus atsakas“
Pranešama, kad mažiausiai vienas iš B.Tarranto panaudotų ginklų yra pusiau automatinis šautuvas AR-15. Tokio paties modelio ginklai buvo panaudoti per virtinę masinių šaudynių Jungtinėse Valstijose, įskaitant 2012 metų žudynes Sendi Huko mokykloje Konektikute.
Sendi Huko aukų šeimoms neseniai buvo uždegta žalia šviesa apskųsti teismui JAV ginklų gamintoją „Remington“, esą sąmoningai reklamavusią kovinį ginklą, „visiškai netinkamą“ naudoti civiliams tikslams ir dažnai pasirenkamą kaip masinių žudymų įrankį.
Nors šaudynės Kraistčerče sukėlė pasibaisėjimą, kai kurie vietos gyventojai šeštadienį sakė naujienų agentūrai AFP, kad jokių drastiškų pokyčių ginklų kontrolės srityje neturėtų būti imtasi.
„Tikėkimės, kad nebus jokio instinktyvaus atsako, – sakė Matthew Simmondsas. – Juk neuždraudžiame automobilių vien dėl to, kad daug žmonių žūva keliuose. Reikia atlikti tinkamą tyrimą.“
Naujoji Zelandija sugriežtino pusiau automatinių šautuvų įsigijimo tvarką 1992-aisiais, praėjus dvejiems metams po išpuolio pietiniame Aramoanos mieste, kai nestabilios psichikos vyras nušovė 13 žmonių.
Tačiau vėlesnės pastangos dar labiau griežtinti įstatymus, įskaitant mėginimą uždrausti pusiau automatinius ginklus, įstrigo parlamente.
Naujojoje Zelandijoje bet kuris 16 metų ar vyresnis asmuo gali prašyti išduoti licenciją šaunamiesiems ginklams, galiojančią 10 metų. Prašytojai privalo būti išklausę saugos kursą ir gavę teigiamą policijos patikrinimo išvadą.
Pagal šalies šaunamųjų ginklų įstatymą daugumos ginklų registracija neprivaloma. Dėl šios priežasties teisėsauga nežino, „kiek Naujojoje Zelandijoje yra teisėtai arba neteisėtai turimų šaunamųjų ginklų“, pernai nurodė policija.
Pagal policijos vertinimus, 2014 metais šalyje buvo iki 1,2 mln. civilių teisėtai turimų šaunamųjų ginklų, tai yra, vienas ginklas teko maždaug keturiems gyventojams. Australijoje šis rodiklis yra dvigubai mažesnis.
Siekiant įsigyti pusiau automatinių ginklų, taip pat pistoletų ir kitų ribojamų ginklų, reikalinga gauti papildomų „patvirtinimų“, bet policija ir šaunamųjų ginklų ekspertai pabrėžia, kad įstatymuose esama spragų.
Kas įvyko?
Per popietės pamaldas penktadienį – musulmonų šventadienį – vienas užpuolikas ėmė šaudyti Kraistčerčo miesto centre esančioje „Masjid al Noor“ („Šviesos mečetėje“) ir nužudė 41 žmogų.
Dar septynis žmones jis nušovė kitoje mečetėje, esančioje už penkių kilometrų, Linvudo priemiestyje. Trys iš tų asmenų buvo nušauti prie maldos namų. Kol kas neaišku, kokiomis aplinkybėmis mirė paskutinė auka.
Liudininkai pasakojo, kad į kai kuriuos žmones užpuolikas šaudė iš arti. Vienas mečetėje buvęs palestinietis sakė matęs į galvą pašautą vyrą.
„Išgirdau tris greitus šūvius ir tuomet, maždaug po 10 sekundžių, šūviai vėl prasidėjo. Ginklas turėjo būti automatinis – niekas nebūtų galėjęs taip greitai spaudyti nuleistuko“, – naujienų agentūrai AFP pasakojo vyras.
„Tuomet žmonės pradėjo bėgti laukan. Kai kurie buvo apsipylę krauju“, – pridūrė jis.
Dar vienas vyras sakė, kad meldėsi mečetėje ir išgirdo šūvius, o bėgdamas iš maldos namų pamatė negyvą savo žmoną, gulinčią lauke ant tako.
Kitas vyras sakė matęs, kad buvo šaudoma į vaikus.