Nors JAV pasiūlytam kandidatui pirmąkart per 66 Pasaulio banko gyvavimo metus atsirado varžovų iš besivystančių šalių, menkai abejojama, kad jog šios organizacijos įtakingiausios narės – Jungtinės Valstijos, Europos valstybės ir Japonija – palaikys iš Korėjos kilusio amerikiečio gydytojo Jimo Yong Kimo kandidatūrą.
Vienas iš dviejų jo varžovų – buvęs Kolumbijos finansų ministras Jose Antonio Ocampo – savo kandidatūrą atsiėmė penktadienį, skųsdamasis, kad kandidatų atrankos procesas buvo visiškai politizuotas, tad šioje kovoje be J.Yong Kimo liko tik dabartinė Nigerijos finansų ministrė Ngozi Okonjo-Iweala.
Buvo vilčių, kad Pasaulio banko kritikai iš sparčiai kylančių ekonomikų grupės BRICS, kurią sudaro Brazilija, Rusija, Indija ir Kinija, gali susitelkti palaikydamos N.Okonjo-Iweala, šioje organizacijoje dirbusią du dešimtmečius, tačiau ši prielaida žlugo penktadienį, kai Maskva viešai pareiškė palaikymą J.Yong Kimui.
Šis žingsnis praktiškai užtikrino, kad tradicija, jog Vašingtonas skiria Pasaulio banko, o Europa – Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovą, išliks nepakitusi.
„Visi banke mano, kad laimės JAV vaikinas“, – vienas Pasaulio banko žemės ūkio sektoriaus specialistas sakė naujienų agentūrai AFP.
„Vienintelis kitoks scenarijus – jeigu Europos šalys atsisakytų palaikyti JAV kandidatą. Dabartiniame kontekste tai neatrodo tikėtina“ sakė teisės profesorius Danielis Bradlow iš Vašingtone veikiančio Amerikos universiteto.
Konkurso nugalėtojas, kuris, kaip nurodė Pasaulio bankas, gali būti išrinktas „bendru sutarimu“ jau pirmadienį, pakeis dabartinį organizacijos vadovą Robertą Zoellicką – buvusį JAV diplomatą, kuris paliks postą birželį pasibaigus jo penkerių metų kadencijai.
Pasaulio banko vadovo postas labai svarbus besivystančiam pasauliui. Banko valdybos pirmininkas vadovauja darbo grupei, kurią sudaro apie 9 000 ekonomistų, plėtros ekspertų ir kitų politikos specialistų, taip pat paskolų portfeliui, kuris pernai sudarė 258 mlrd. JAV dolerių.
Pernai Pasaulio bankas įsipareigojo skirti dar 43 mlrd. dolerių paskoloms ir dotacijoms, padedant įvairioms šalims vystyti infrastruktūrą, administraciją ir svarbiausius jų ekonomikos sektorius.
Kaip ir prieš pernai vykusius TVF vadovo rinkimus, ruošiantis Pasaulio banko vadovo rinkimams kylančios ekonomikos ir neturtingesnės šalys reikalavo atviresnio, kandidatų nuopelnais pagrįsto atrankos proceso.
Prie šių lenktynių prisidėjus autoritetingiems ekonomistams J.A.Ocampo ir N.Okonjo-Iwealai, kilo diskusijų dėl Pasaulio banko plėtros skatinimo misijos.
Tačiau bet kokiu atveju JAV sprendimas pasiūlyti J.Yong Kimą – medicinos daktarą, sukaupusį didelę patirtį vykdant kovos su ŽIV ir AIDS programas besivystančiose šalyse, vadovaujantį prestižiniam Dartmuto koledžui – žymi reikšmingą atotrūkį nuo anksčiau Pasaulio bankui vadovaudavusių Amerikos bankininkų ir diplomatų.
„Atėjo laikas, kad didžiausiai pasaulyje plėtros agentūrai vadovautų plėtros profesionalas“, – pareiškė JAV prezidentas Barackas Obama, pristatydamas savo šalies kandidatą praeitą mėnesį.
Tačiau kritikai perspėja, kad J.Yong Kimo patirtis nepakankamai plati, kad aprėptų visas sritis, kuriose dirba Pasaulio bankas – pradedant infrastruktūros plėtra, baigiant aplinkosauga.
Tačiau J.Yong Kimas apkeliavo keliolika šalių, pristatydamas savo programą ir matomai užsitikrindamas svarų palaikymą.