Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ar tiesa, kad robotai šunys nuo šiol prižiūrės tvarką Kyjivo gatvėse?

Kovo pradžioje Ukrainos informacinėje erdvėje atsirado daugybė telefonais filmuotų įrašų, kuriuose užfiksuotas šalies sostinės gatvėmis judantis amerikiečių kompanijos „Boston dynamics“ šuo robotas. Smagus reginys virto dezinformacija Lietuvoje – imta tvirtinti, kad neva taip ukrainiečiai pratinami prie robotų patrulių, kurie ateityje „prižiūrės tvarką“. Tačiau tai netiesa.
„Boston Dynamics“ robotas „Spot“ yra labai universalus – jis pritaikomas ir parkuose, ir ligoninėse, ir naftos gręžiniuose
„Boston Dynamics“ robotas „Spot“ yra labai universalus – jis pritaikomas ir parkuose, ir ligoninėse, ir naftos gręžiniuose / „Scanpix“ nuotr.

„Spot“ – taip pavadintas robotas kainuoja apie 200 tūkst. JAV dolerių (maždaug 180 tūkst. eurų) ir Ukrainoje atsidūrė neatsitiktinai, tačiau tikrai nėra skirtas nei viešosios tvarkos priežiūrai, nei patruliavimui.

„Boston Dynamic Spot“ – tai itin pažangus keturkojis robotas. Nors jis iš tikrųjų savo judesiais primena šunį ir jo kūrėjai neslepia, iš kur sėmėsi įkvėpimo, „Spot“ yra dirbantis robotas, pritaikomas daugybėje sričių.

Saugo išminuotojų gyvybes

Kaip skelbia naujienų portalas „Foreign policy“, praėjusių metų birželį JAV kariuomenė sutiko paskolinti vieną iš savo tuo metu turėtų „Spot“ robotų ne pelno siekiančiai organizacijai „HALO trust“, kurios išminuotojai vyko į Ukrainą, kad padėtų nuo karo kenčiančiai šaliai apsivalyti nuo nesprogusios rusų amunicijos ir minų.

„HALO trust“ – daugiau nei 3 metus sėkmingai veikianti organizacija, kuri padeda išminuoti vietoves po karinių konfliktų. Kaip skelbiama interneto svetainėje, išminuoti aplinką pasitelkiami vietos gyventojai, kuriuos „HALO trust“ apmoko ir aprūpina reikalingomis priemonėmis.

Organizacija pranešė, kad ketina naudoti iš JAV karių pasiskolintą robotą-šunį, kad pašalintų minosvaidžio sviedinius ir kasetinius šaudmenis buvusiose Rusijos kontroliuojamose teritorijose netoli Kyjivo.

„Spot“ robotas dalyvavo ir išminuojant Bučos priemiestį.

Naudojami visame pasaulyje

Jau tapo įprasta, kad išminuotojai, policijos pareigūnai ar kariai pavojingiems darbams pasitelkia robotus – taip sumažinamas pavojus.

Masačusetso valstijos (JAV) policijos padaliniams 2019 m. buvo paskolintas analogiškas Ukrainoje pastebėtam robotas „Spot“, kad šie galėtų nuotoliniu būdu stebėti įtartinas vietoves.

JAV kariuomenė naudoja specialias robotikos sistemas, kad išvalytų pastatus nuo bombų ir padėtų pėstininkų būriams identifikuoti ir lokalizuoti priešus.

„Boston Dynamic“ kompanijos sukurtas „Spot“ darbuojasi jau ne vienoje gamykloje.

Štai „Ford“ naudoja du tokius robotus savo gamyklų patalpų skenavimui. Tai padeda kurti virtualius modelius, kurie vėliau yra labai naudingi modernizuojant gamyklas.

„Spot“ vaikštinėja ir statybų aikštelėse, ir mokslo centruose, jais domisi ir NASA.

Netikėtos užduotys

Robotas-šuo darbavosi ir koronaviruso pandemijos metu – Singapūro parkuose lakstantis mechaninis keturkojis „Spot“ užtikrino, kad žmonės vienas prie kito nesiartintų mažesniu nei metro atstumu.

Tai taip pat apaugo melagienomis ir sąmokslo teorijomis apie „pasaulį užkariaujančius robotus policininkus, naudojamus žmonijos kontrolei“, tačiau „Spot“ neturėjo įgaliojimų bausti, ar siųsti į kalėjimą – pastebėjęs pažeidimą, jis tiesiog signalizuodavo, kol jutikliai užfiksuodavo saugų atstumą tarp žmonių.

Plačiau apie tai galite skaityti čia.

VIDEO: Meet the robot dog promoting safe distancing in Singapore's parks

2020 metais Bristolio universiteto mokslininkai nusivežė „Spot“ į Černobylio atominę elektrinę Ukrainoje.

Mokslininkai naudojo robotą radiacijos matavimams. Jie labiau reikalingi ne Černobylio atominės elektrinės saugumui užtikrinti, bet pasiruošimui tokioms avarijoms ateityje.

„Spot“ taip pat ieškojo karštųjų taškų po elektrinę dengiančiu sarkofagu, kuriuose radiacijos lygis būtų aukštesnis.

VIDEO: Робот Boston Dynamics на ЧАЕС (РУС+ENG)

25 kg sveriantis robotas savarankiškai apeina kliūtis, gali lipti laiptais ir atsistoti, jei pargriūva.

„Spot“ gali veikti net ir tvyrant 20 laipsnių šalčiui ar 40 laipsnių karščiui. Ant roboto nugaros galima montuoti iki 14 kg sveriančius jutiklius. Tai gali būti kameros, 3D skeneriai ar kiti prietaisai.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs