Nei už D.Trumpą, nei už H.Clinton – nuosaikūs respublikonai tikrinasi, ar nesapnuoja

Vis realiau, kad lapkritį JAV prezidento rinkimuose susikaus demokratė Hillary Clinton ir Respublikonų partijai atstovaujantis Donaldas Trumpas. Nuosaikių respublikonų tokios skandalisto ir buvusios pirmosios JAV ponios dvikovos perspektyva visiškai nežavi, rašo AP.
Už Donaldą Trumpą nenori balsuoti ir dalis respublikonų
Už Donaldą Trumpą nenori balsuoti ir dalis respublikonų / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Per eilinį Jutos valstijos Jutos apygardos respublikonų susirinkimą Melanie Sorensen atvirai pasakojo apie savo požiūrį į D.Trumpą.

42 metų moteriai nepatinka, kai milijardierius pažada spjauti į Respublikonų partijos tradiciją neremti minimalios algos didinimo arba kai jis kokia nors jautria tema vieną kartą pasisako vienaip, o kitąsyk – visai kitaip.

M.Sorensen siutina ir D.Trumpo kuriamas išsišokėlio įvaizdis. Todėl per susitikimą Respublikonų partijai Jutoje padedanti aktyvistė garsiai svarstė: „Niekada nebalsuosiu už Hillary, bet turbūt niekada nebalsuosiu ir už Trumpą. Ši situacija košmariška“.

Jutos rinkėjus dabar irgi kamuoja visą Respublikonų partijos vadovybę ištikęs panikos priepuolis.

Jutos valstija laikoma konservatyvia, bet rinkėjai čia gana nuosaikūs. Bent jau ne tokie, kad balsuotų už radikalius D.Trumpo pasiūlymus – nebeįleisti į JAV musulmonų, atsitverti nuo Meksikos tvora.

Kitaip tariant, Jutos rinkėjus dabar irgi kamuoja visą Respublikonų partijos vadovybę ištikęs panikos priepuolis. Baimintis yra ko – praėjusią savaitę iš kovos dėl nominacijos pasitraukė ir Tedas Cruzas, ir Johnas Kasichas.

Nusisuko du buvę prezidentai

Rinkėjai Jutos apygardoje, nuo valstijos sostinės Solt Leik Sičio nutolusioje per 50 kilometrų, tikrai nebalsuos už H.Clinton. 2012 metais respublikonas Mittas Romney čia sutriuškino Baracką Obamą.

Bet ši apygarda išskirtinė tuo, kad per šių metų pirminius rinkimus čia žmonės vengė balsuoti už D.Trumpą, nors jis triumfavo beveik visur kitur – milijardierius Jutoje kovą surinko tik 14 proc.

Populistinės, pagyrūniškos D.Trumpo kalbos piktina tūkstančius Jutos konservatorių, kurie vertina kuklumą, asmeninę etiką ir tradicines dešiniųjų vertybes.

„Mums svarbiau kandidato gyvenimas ir jo puoselėjamos vertybės“, – sako Jutos apygardos respublikonas Robertas Craigas.

Šių respublikonų požiūris į D.Trumpą tik parodo, kaip nelengva jam gali būti lapkritį. Į Baltuosius rūmus dar nėra įsikraustęs nė vienas kandidatas, kurio neremia absoliuti dauguma jo partijos rinkėjų.

Tačiau respublikonai toli gražu nevieningi. Praėjusią savaitę JAV Atstovų Rūmų pirmininkas Paulas Ryanas sukėlė tikrą audrą, kai pareiškė, kad dar nėra pasiruošęs paremti D.Trumpo kandidatūrą.

„Scanpix“/AP nuotr./Paulas Ryanas
„Scanpix“/AP nuotr./Paulas Ryanas

O du buvę respublikonai JAV prezidentai – George'as W.Bushas ir jo tėvas George'as H.W.Bushas – paskelbė, kad liepos mėnesį nedalyvaus partijos suvažiavime, kuriame D.Trumpas greičiausiai bus paskelbtas oficialiu respublikonų kandidatu rinkimuose.

Ragina susitelkti ir įveikti H.Clinton

Tiesa, kai kurie Jutos respublikonai, nors ir sukandę dantis, sako balsuosiantys už D.Trumpą. Antai Atstovų Rūmuose dirbantis Chrisas Stewartas, anksčiau vadinęs D.Trumpą „mūsų Mussolini“, dabar ragina partiją susivienyti: „Nors jis nebuvo mano pirmasis pasirinkimas, mums reikia susitelkti ir įveikti Clinton“.

„Nesu jo gerbėjas“, – tarstelėjo K.C.Bezantas, per pirminius rinkimus balsavęs už T.Cruzą.

Pamatęs seną pažįstamą Davidą Bauerį, jis paskubėjo paklausti: „Ar balsuosi už Trumpą?“

„Scanpix“/AP nuotr./Jutos respublikonai Alanas Hunsackeris (kairėje) ir Davidas Baueris
„Scanpix“/AP nuotr./Jutos respublikonai Alanas Hunsackeris (kairėje) ir Davidas Baueris

„Taip, – atsakė D.Baueris. – Man nepatinka Hillary. Balsuosiu už jį. Jei nebalsuočiau, į Hillary kišenę įkristų papildomas balsas“.

„Tikrai, – pritarė ir K.C.Bezantas. – Ir aš taip elgsiuosi“.

Laukia tolesnių sprendimų

Aišku, tokie optimistiški buvo ne visi. 58 metų Tammy Pawlowski teigia buvusi priblokšta, kai D.Trumpas šiemet pareiškė niekada neprašantis Dievo atleidimo. Ji – mormonė, „todėl mums atgaila yra svarbi“.

Atstovų Rūmuose dirbantis Jutos respublikonas Chrisas Stewartas kovo mėnesį pavadino Donaldą Trumpą „mūsų Mussolini“.

„Reikia prieš kažką atsakyti – reikia rodyti Dievui, kas mes esame ir ką darome. Tiesą sakant, gali būti, kad balsuosiu už Clinton. Rinkčiausi ne Trumpą, o ją“, – kalbėjo T.Pawlowski.

Nors iš susitikimo dalyvių ji vienintelė atvirai pareiškė, kad gali balsuoti už H.Clinton, kiti desperatiškai ieško trečiojo varianto, taip pripažindami, jog dabar pasirinkti neįmanoma. Treti dar laukia, ką D.Trumpas pasirinks kandidatu į viceprezidentus.

„Jei D.Trumpas nori įtikti didesniam respublikonų skaičiui, jis kandidatu į viceprezidentu turi pasirinkti tikrą konservatorių“, – svarstė 44 metų Joe Phelonas.

Be to, sklinda kalbos, kad nekilnojamojo turto magnatas savo bendražygiu gali pasirinkti respublikonų mėgstamą Atstovų Rūmų narį Trey Gowdy iš Pietų Karolinos, kuris tyrė 2012 metų išpuolį prieš JAV konsulatą Libijos mieste Bengazyje.

„Bet mes dar laukiame – norime pamatyti, ką darys D.Trumpas, – pripažino 63-ejų Benas Summerhalderis. – Jei balsuotume šiandien, turėčiau susilaikyti. Jis – ne konservatorius, o neišauklėtas storžievis“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų