Tikėtina, kad šių pinigų paieškos bus sudėtingos ir ilgos, nes daugelį metų buvo bandoma susigrąžinti kitų diktatorių, pavyzdžiui, Sadamo Huseino ar Muamaro Kadafio, užsienyje paslėptą turtą.
Nuo 1970 m., kai Hafezas al Assadas atėjo į valdžią, Assadų šeima sukūrė sudėtingą investicijų ir verslo turto tinklą.
„Tarp Basharo al Asado artimų giminaičių pirkinių – nekilnojamasis turtas Rusijoje, viešbučiai Vienoje ir privatus lėktuvas Dubajuje“, – pažymėjo buvę JAV pareigūnai. Žmogaus teisių teisininkai jau planuoja susekti šį turtą, kad jis būtų grąžintas Sirijos žmonėms.
„Vyks tarptautinė režimo turto medžioklė, – sakė Andrew Tableris, buvęs Baltųjų rūmų pareigūnas. – Jie visada turėjo planą B, todėl dabar jie gerai pasirengę tremčiai.“
Gruodžio 8 d., kai opozicijos pajėgos sparčiai užėmė Damaską, Basharas al Assadas paliko Siriją ir nutraukė 24 metus trukusį valdymą. Kaip ir jo tėvas, jis aktyviai verbavo giminaičius slėpti turtą užsienyje. Tikslus šeimos turto dydis nežinomas. Remiantis 2022 m. JAV valstybės departamento ataskaita, su B.al Assadu susijęs turtas gali siekti nuo 1 iki 12 mlrd. JAV dolerių.
Turtas buvo įgytas per monopolijas ir neteisėtą prekybą, visų pirma narkotiko kaptagono, o dalis lėšų reinvestuota jurisdikcijose, kurioms netaikoma tarptautinė teisė.
Tuo tarpu nuo 2011 m. prasidėjusio pilietinio karo nukentėję sirai nugrimzdo į skurdą – Pasaulio banko skaičiavimais, 2022 m. apie 70 proc. gyventojų gyveno žemiau skurdo ribos.
Tarp pagrindinių režimo veikėjų išsiskiria Asma al Assad, Basharo žmona, kuri, kaip buvusi „JPMorgan“ bankininkė, aktyviai dalyvavo šeimos finansinėse operacijose.
„Valdančioji šeima buvo tokia pat nusikalstamo smurto, kaip ir finansinių nusikaltimų ekspertė“, – sakė teisininkas Toby Cadmanas.
Jau pradėti bandymai įšaldyti turtą. Pavyzdžiui, 2019 m. Paryžiaus teismas užblokavo 90 mln. eurų vertės Basharo al Asado dėdės Rifaato turtą, įgytą plaunant valstybės lėšas. Tačiau turto išieškojimas iš tokių mokesčių rojaus kraštų kaip Dubajus ar Rusija laikomas sudėtingesniu uždaviniu.
Assadų klano turtas kaupėsi dešimtmečius. Patarėjų ir tyrimų organizacijų duomenimis, šeima investavo į nekilnojamąjį turtą, viešbučius ir net arbatos plantaciją Argentinoje. Daug turto buvo valdoma per fiktyvias bendroves, todėl jį sunku atsekti.
2020 m. pablogėjo Basharo al Assado ir jo pusbrolio Rami Makhloufo, pagrindinio režimo finansininko, santykiai. R.Makhloufui buvo atimta galimybė kontroliuoti reikšmingą turtą, o jo sūnūs ir toliau gyveno pasiturinčiai, skelbdami nuotraukas iš prabangių naktinių klubų Dubajuje.
Nepaisant sankcijų ir tarptautinių tyrimų, daugelis Assadų šeimos narių tebėra nepasiekiami, o jų tiksli buvimo vieta nežinoma. Asma al Asad, nušalinus Makhloufą, pradėjo valdyti svarbų režimo turtą, įskaitant didelio telekomunikacijų operatoriaus kontrolę.
„Esame skolingi Sirijos žmonėms grąžinti pinigus“, – sakė žmogaus teisių advokatas Williamas Bourdonas.
Kai kurie sirai jau perėmė reikalus į savo rankas ir apiplėšė Assadų valdas, įskaitant garažus su prabangiais automobiliais ir meno kūriniais.