Šią informaciją duodama interviu Latvijos radijo laidai „Labas rytas“ patvirtino Nacionalinės vaiko teisių apsaugos atstovė Laika Rieksta-Riekstina.
Tėvų netekę vaikai esą dabar glaudžiasi pas giminaičius. L.Rieksta-Riekstina teigė, kad ypač vaikams svarbi psichologinė pagalba. Anot jos, svarbiausia jiems dabar neužgniaužti emocijų savyje ir kad artimieji juos palaikytų.
Skelbiama, kad jau atsirado norinčių ir įsivaikinti našlaičiais likusius vaikus.
Blėsta viltys rasti daugiau likusių gyvų žmonių
Latvija šeštadienį gedėjo dešimčių žuvusiųjų, kai gelbėtojai antrą naktį iš eilės rausėsi nuolaužose viename Rygos prekybos centre, kuriame didžiulė stogo griūtis nusinešė bent 52 žmonių gyvybes. Tarp jų – trijų gelbėtojų.
Dar vienas kūnas buvo ištrauktas paryčiais, blėstant viltims rasti gyvų žmonių po nelaimės, kuri pagal aukų skaičių yra didžiausia Latvijoje nuo nepriklausomybės atkūrimo 1991 metais.
Net nežinau, kodėl esu čia. Tiesiog tai atrodė svarbu. Galbūt, jeigu dar kas nors yra likęs (gyvas) viduje, gali pajusti, jog esame čia. Pensininkas Normundas Andersonas sakė AFP, paryčiais budėdamas prie nelaimės vietos.
Šalyje nuo šeštadienio buvo paskelbtas trijų dienų gedulas dėl ketvirtadienį ištikusios tragedijos, o pareigūnai tiria priežastis, kodėl įgriuvo stogas, sukeldamas trečią didžiausią tokio pobūdžio nelaimę Europoje per pastaruosius 30 metų.
„Vienas kūnas buvo rastas šį rytą 6 val. (vietos ir Lietuvos laiku), todėl bendras aukų skaičius padidėjo iki 52, dveji palaikai dar neatpažinti“, – policijos atstovas Tomas Sadovskis sakė naujienų agentūrai AFP.
Gelbėtojai toliau naršė prekybos centro „Maxima“ viduje suvirtusias metalo ir betono konstrukcijas, auštant ūkanotam rytui po antrą naktį trukusių darbų beveik nulinėje temperatūroje.
Rygos meras Nilas Ušakovas penktadienį sakė, kad prekybos centre po griuvėsiais dar gali būti įstrigę penki žmonės, tačiau šeštadienį dingusiųjų skaičius dar nebuvo aiškus.
Pasak gelbėtojų tarnybų, 40 žmonių liko gyvi per šią katastrofą.
Tūkstančiai uždegtų žvakelių ir daugybė gėlių buvo sudėtos prie užtvarų, kuriomis buvo apjuosta prekybos centro teritorija, prie kurios nuolat plūdo šios nelaimės sukrėsti žmonės.
„Net nežinau, kodėl esu čia. Tiesiog tai atrodė svarbu. Galbūt, jeigu dar kas nors yra likęs (gyvas) viduje, gali pajusti, jog esame čia“, – pensininkas Normundas Andersonas sakė AFP, paryčiais budėdamas prie nelaimės vietos.
Vėliavos su juodais kaspinais – tradicinis gedulo ženklas – buvo iškeltos ant namų visoje šalyje.
Tragedija, įvykusi vos po kelių dienų nuo Latvijos nepriklausomybės dienos iškilmių, aptemdė pakilią nuotaiką šalyje, kuri nuo sausio 1-osios taps euro zonos nare, o Ryga taps Europos kultūros sostine.
Šeštadienio rytą Rygos centre esančioje kavinėje „Martina“ atmosfera buvo slegianti.
„Tai siaubinga. Ten galėjome būti bet kuris iš mūsų – jūs arba aš – bet kas, užėjęs nusipirkti duonos ir pieno“, – sakė padavėja, vardu Mara, nesutikusi atskleisti savo pavardės.
Vaikų teisių apsaugos inspekcijos direktorė Laila Rieksta-Riekstynia šeštadienį sakė Latvijos radijui, kad „16 vaikų neteko vieno iš tėvų, o vienas vaikas, deja, prarado abu tėvus“ per tą tragediją.
Valstybinės ugniagesių gelbėtojų tarnybos (VUGD) tinklalapyje paskelbtame pranešime reiškiama pagarba trims žuvusiems ugniagesiams. Tarnyba nurodė, kad jie buvo „veikiau šeimos nariai, o ne bendradarbiai“.
Latvijos ambasadose Rusijoje, Lenkijoje, Jungtinėse Valstijose, Kanadoje, Didžiojoje Britanijoje ir Airijoje lankytojai galėjo pasirašyti užuojautų knygose; pasaulio lyderiai taip pat pareiškė užuojautas.
Pagalbos šios nelaimės aukoms fonde jau sukaupta 86 tūkst. latų (422,7 tūkst. litų) visuomenės paaukotų lėšų, šeštadienio rytą paskelbė labdaros organizacija „Ziedot“. Kompensacijas nukentėjusiems ir aukų artimiesiems taip pat pažadėjo išmokėti centrinė vyriausybė bei Rygos miesto taryba.
Sutaupyta kokybės sąskaita?
Dalis prekybos centro „Maxima“, esančio Latvijos sostinės vakariniame Zuolitūdės rajone, stogo įgriuvo ketvirtadienį apie 18 val., per vakarinį pirkėjų antplūdį. Vėliau įvykusi antroji griūtis užvertė kai kuriuos gelbėtojus, atvykusius į nelaimės vietą.
Pirmadienį visoje Latvijoje šios tragedijos aukos taip pat bus pagerbtos tylos minute, o policija aiškinasi, kodėl sugriuvo vos prieš dvejus metus pastatytas prekybos centras.
Pagrindinė prielaida – kad griūtį nulėmė planai apželdyti pastato stogą, taip pat versija, kad nebuvo paisoma visų statybos reikalavimų.
Vienoje nuotraukoje, kurią penktadienį paskelbė dienraštis „Diena“, matoma, kaip prekybos centro stogas atrodė prieš šią avariją: jis buvo užklotas dirvožemiu, apželdytas krūmais, su įrengta vaikų žaidimų aikštele. Ten taip pat buvo sukrautos statybinės medžiagos.
Pastatas, kurį nuomojosi Lietuvos mažmeninės prekybos bendrovę „Maxima“, valdanti Latvijoje antrąjį didžiausią prekybos centrų tinklą po „Rimi“, buvo pastatytas 2011-aisais ir buvo pripažintas vienu iš trijų geriausių architektūros projektų tais metais.
Tačiau Rygos gyventojai sakė įtariantys, kad rangovai taupė statybų kokybės sąskaita.
„Tikriausiai ta pati sena istorija – viską daryk kuo pigiau, o likutį įsidėk į kišenę. Tačiau tikrąją kainą sumoka paprasti žmonės“, – taksistas Arsenijus Smirnovas sakė AFP.
Policija patvirtino, kad prieš stogo griūtį prekybos centre buvo įsijungusi priešgaisrinė signalizacija. Pareigūnai nurodė tiriantys, kas ir kodėl įjungė pavojaus signalą.
Zuolitūdės gyventojai sakė AFP, kad pastarosiomis dienomis priešgaisrinė signalizacija toje parduotuvėje per pastarąsias kelias savaites buvo įsijungusi ne kartą, todėl žmonės įprato nekreipti į ją dėmesio.
„Maxima“ atstovė Viktorija Gulbė sakė, kad prieš stogo griūtį buvo įjungtas pavojaus signalas, tačiau pastatas nebuvo iš karto evakuotas.