Po pusantro mėnesio intensyvaus N.Mandelos gydymo ligoninėje vaikaitė Ndileka Mandela AFP sakė, kad senelio sveikata „nuolat gerėja“ ir kad jis bendrauja „akimis, linksėdamas“.
Panašiai kalbėjo ir Pietų Afrikos Respublikos (PAR) prezidentas Jacobas Zuma, kuris aplankęs savo pirmtaką Pretorijos ligoninėje „rado jį tikrai stabilios“ būklės. „Galėjau pasakyti „laimingo gimtadienio“, o jis galėjo nusišypsoti“, – sakė J.Zuma.
Tai dramatiškas N.Mandelos būklės pasikeitimas, nes vos prieš kelias savaites buvo manoma, kad jis yra arti mirties.
N.Mandela į ligoninę buvo nuvežtas birželio 8 dieną, atsinaujinus plaučių infekcijai, dėl kurios jis mažiau nei per metus net tris kartus atsidūrė ligoninėje.
Prie ligoninės buvo galima matyti džiaugsmingas scenas. Žmonės dainavo kovos su apartheidu dainas, moksleiviai skaitė eilėraščius, skirtus žmogui, kuris buvo politinis kalinys, tapo pirmuoju juodaodžiu PAR prezidentu, o dabar artėja prie savo gyvenimo kelio pabaigos.
„Tata („Tėvas“) Mandela dar kartą įrodė, kad yra kovotojas", – sakė vietos universiteto studentė Agnes Shilowane.
Ketvirtadienio naujienos sukėlė palengvėjimą visoje šalyje, kur Mandelos diena buvo minima gerais darbais.
Baikerių klubai valė gatves, savanoriai dažė mokyklas, o politikai 67 minutes skyrė geriems projektams – taip buvo pagerbti N.Mandelos 67 tarnavimo visuomenei metai.
Netoli Pretorijos pats J.Zuma bandė N.Mandelos žinią dėl bendruomenių ryšių perteikti skirdamas valstybinius būstus neturtingiems baltiesiems.
Paramos žinutės plaukė iš viso pasaulio, net – iš Tarptautinės kosmoso stoties (TKS).
JAV prezidentas Barackas Obama, kuris praėjusį mėnesį lankėsi PAR, bet negalėjo pasimatyti su N.Mandela dėl jo ligos, negailėjo liaupsių buvusiam PAR prezidentui ir paragino žmones jį pagerbti savanoryste jo vardu.
„Mūsų šeimą labai sujaudino apsilankymas buvusioje Madibos kameroje Robeno saloje mums neseniai lankantis Pietų Afrikoje, ir mes visuomet semsimės stiprybės ir įkvėpimo iš šio nepaprasto moralinės drąsos, gerumo ir kuklumo pavyzdžio", – sakoma B.Obamos pareiškime.
Tarp kitų sveikintojų buvo Dalai Lama, buvęs JAV prezidentas Billas Clintonas ir jo žmona Hillary, JAV aktorius Morganas Freemanas ir N.Mandelos buvęs kalintojas Frederikas Willemas de Klerkas, kuris galiausiai dalijosi su juo Nobelio taikos premija.
„Mandela užsitikrino vietą Pietų Afrikos istorijoje", – sakoma buvusio prezidento F.W.de Klerko pareiškime.
„Jo drąsos, atkaklumo ir didžiadvasiškumo palikimas ir toliau įkvėps mus, žmones visame pasaulyje ir ne vieną būsimą kartą“, – sakė jis.
N.Mandelos šeima taip pat prisidėjo prie šventės – jo vaikaičiai padirbėjo savanoriais vienuose vaikų namuose.
Tada jie, drauge su N.Mandelos trečiąja žmona Graca Machel, susirinko ligoninėje pietums.
Ketvirtadienį N.Mandela ir G.Machel taip pat šventė 15-ąsias vestuvių metines.
„Tos 67 minutės, taip pat – laikas, kurį praleidome su seneliu ir šeima, buvo ryškiausias mūsų dienos momentas. Tai buvo tikrai nepaprasta diena", – AFP sakė N.Mandelos vaikaitė Ndileka.
Pasak jos, jis labai džiaugėsi susirinkusiais šeimos nariais, tarp kurių buvo mažiausiai keturi provaikaičiai. „Jis visada džiaugiasi, ypač – kai mato mažuosius. Jam buvo gerai", – sakė Ndileka.
Gimtadienio vaišėms buvo patiekta N.Mandelos mėgstamo maisto: jaučio uodega, krevetės, virtiniai ir daržovės.
Kita vaikaitė, Zaziwe Dlamini-Manaway, dalijo maistą vienoje mokykloje.
„Manau, mums svarbu ir grąžinti, – sakė ji. – Mes esame šeima, tikimės, kad jis grįš namo, ir žinome, kad visa šalis ir visas pasaulis viliasi to paties.“
Jungtinės Tautos (JT) 2010-aisiais paskelbė šio Nobelio taikos premijos laureato gimimo dieną Mandelos diena, tačiau šiemet daugeliui ji buvo ir skaudi – dėl suvokimo, kad N.Mandelos gyvenimo kelias galbūt artėja prie pabaigos.
B.Clintonas, JT lyderis Ban Ki-moonas ir drauge su N.Mandela kalėjęs Andrew Mlangeni legendinį laisvės kovotoją pagerbė per specialią ceremoniją JT būstinėje.
Lisbonos centre esanti Pedro IV aikštė turi būti pervadinta Nelsono Mandelos vardu, o Paryžiuje planuojamas N.Mandelai skirtas operos koncertas po atviru dangumi.
Šeštadienį Australijos Melburno mieste įvyks koncertas, kuriame pasirodys australų ir Afrikos atlikėjai.
1918 metų liepos 18 dieną gimęs N.Mandela jaunystėje, būdamas advokatas, kovojo su baltųjų valdymu PAR ir 1964 metais buvo nuteistas už išdavystę.
Kitus 27 metus jis praleido kalėjime.
Iš dalies dėl savo atlaidumo jį kalinusiems baltiesiems N.Mandela paliko tokį ryškų pėdsaką istorijoje.
Susiderėjęs dėl apartheido nutraukimo, jis tapo pirmuoju juodaodžiu PAR prezidentu ir užbaigė kolonijinės bei rasistinės priespaudos šimtmečius.
Vėliau jis vadovavo susitaikymui šioje itin susiskaldžiusioje šalyje.
Tačiau N.Mandelos gyvenimo saulėlydį kažkiek temdė pikti jo giminaičių nesutarimai.
Kilus viešam teisiniam N.Mandelos vaikų ir vaikaičių ginčui dėl jo amžinojo poilsio vietos, buvo ekshumuoti ir kitoje vietoje perlaidoti trijų jo vaikų palaikai.