Skelbdamas savo sprendimą, gamtinių išteklių turtingas Kataras nepaminėjo nuo birželio Persijos įlankos regiono šalis krečiančios diplomatinės krizės, kuriai kilus Kataro kaimynės dėl jo vykdomos politikos Artimuosiuose Rytuose blokavo jo sausumos, jūros ir oro kelius.
Tačiau šis sprendimas buvo paskelbtas vos kelios dienos po to, kai Saudo Arabija pradėjo remti Kataro karališkosios šeimos narį, kurio šeimos linija buvo nušalinta per 1972 metų perversmą rūmuose.
„Kataras pademonstravo, kad eis kita kryptimi“, – sakė Siatle gyvenantis Rice'o universiteto Jameso A.Bakerio III valstybės politikos instituto analitikas Kristianas Coatesas Ulrichsenas.
„Tai galėtų būti labai gerai apskaičiuota siekiant akcentuoti, kad Kataras nenusileis regiono spaudimui“, – sakė jis.
URM: „Kataro valstybė reiškia savo siekį stiprinti dvišalius santykius su Irano Islamo Respublika visose srityse.“
Kataro užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį ryte paskelbė, kad šalies ambasadorius grįš į Teheraną. Kataras ambasadorių atšaukė 2016 metų pradžioje – kai Saudo Arabijoje įvykdyta mirties bausmė garsiam šiitų dvasininkui išprovokavo dviejų šios karalystės diplomatinių postų Irane užpuolimus. Tokiu veiksmu Kataras tada norėjo pademonstruoti solidarumą su Saudo Arabija.
„Kataro valstybė reiškia savo siekį stiprinti dvišalius santykius su Irano Islamo Respublika visose srityse“, – sakoma trumpame Užsienio reikalų ministerijos pareiškime.
Irano valstybinė žiniasklaida patvirtino šias naujienas, bet plačiau nekomentavo.
Nepaisydami ambasadoriaus atšaukimo 2016 metais, Iranas ir Kataras išlaikė svarbius komercinius ryšius. Kataras ir Iranas bendrai naudojasi dideliu gamtinių dujų telkiniu Persijos įlankoje.
Dėl to dujų telkinio Kataro pajamos per capita yra didžiausios pasaulyje. Pajamos už parduodamas dujas leidžia Dohai finansuoti palydovinę televiziją „al Jazeera“ ir padėjo laimėti teisę surengti 2022 metų pasaulio futbolo čempionatą.
Birželio mėnesį kilus diplomatiniam ginčui su arabų valstybėmis, Iranas siuntė į Katarą maisto produktų siuntas. Šiitiškas Iranas taip pat inkorporavo šią krizę į savo nuolatinę kritiką sunitų valdomai Saudo Arabijai – konkurentei regione.
Katarą boikotuojančių arabų šalių reakcijos kol kas nebuvo. Trečiadienį centrinės Afrikos valstybė Čadas paskelbė, kad uždarys savo ambasadą Dohoje, ir apkaltino Katarą bandant jį destabilizuoti veiksmais per kaimyninę Libiją.