Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Nepriklausomybė, bet yra papildomų sąlygų: naujas V.Putino melas

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Rusija elgėsi teisėtai, nes pripažino Ukrainos nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą iki tol, kol ši išlaikė neutralų statusą. Tačiau šis teiginys yra teisiškai klaidingas, nes nė viename Rusijos ir Ukrainos susitarime po Sovietų Sąjungos žlugimo nėra tokios nuostatos.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas / „AFP“/„Scanpix“

„Mes taip nesitarėme!“

Rusijos žiniasklaida platina naują V.Putino pareiškimą, kuriuo jis paaiškina, kodėl mano, kad galima nesilaikyti ankstesnių įsipareigojimų remti Ukrainos teritorinį vientisumą:

„Rusija visada pripažino Ukrainos sienas pagal susitarimus, kurie buvo sudaryti po Sovietų Sąjungos žlugimo“, – sakė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas žiniasklaidai.

„Shutterstock“/Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
„Shutterstock“/Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas

„Ukrainos nepriklausomybės deklaracijoje teigiama, kad Ukraina yra neutrali valstybė, tačiau vėliau Ukrainos vadovybė pakeitė pagrindinį įstatymą ir išreiškė norą prisijungti prie NATO, o taip mes nesusitarėme“, – kalbėjo jis.

Tačiau nesunku patikrinti, kaip tiksliai šalys „susitarė“ – logiška ir net būtina remtis oficialiomis tarpvalstybinėmis sutartimis.

Neliečiamybė be papildomų sąlygų

1991 m. gruodžio 8 d. Belovežo susitarimo, kuriuo oficialiai nutrauktas SSRS egzistavimas, 5 straipsnyje konkrečiai numatytas sienų neliečiamumo klausimas:

„Aukštosios Susitariančiosios Šalys pripažįsta ir gerbia viena kitos teritorinį vientisumą ir esamų sienų neliečiamumą sandraugoje“.

Jame nieko nekalbama nei apie būtinybę Ukrainai ar kuriai kitai šaliai išlaikyti neutralų statusą, nei apie kokias nors kitas papildomas sąlygas.

Be to, 1997 m. Didžiojoje sutartyje (Rusijos ir Ukrainos draugystės, bendradarbiavimo ir partnerystės sutartyje) įtvirtintas sienų neliečiamumo principas.

Jos 2 straipsnyje teigiama:

„Aukštosios Susitariančiosios Šalys, vadovaudamosi JT Chartijos nuostatomis ir įsipareigojimais pagal Europos saugumo ir bendradarbiavimo konferencijos Baigiamąjį aktą, gerbia viena kitos teritorinį vientisumą ir patvirtina esamų tarpusavio sienų neliečiamumą“.

RIA Novosti nuotr./Belovežo sutarties pasirašymas 1991 m. Gruodžio 8 d.
RIA Novosti nuotr./Belovežo sutarties pasirašymas 1991 m. Gruodžio 8 d.

Įsipareigojo nesigriebti agresijos

Be to, 3 straipsnyje deklaruojamas abipusis atsisakymas naudoti karinę jėgą bet kokiems Kyjivo ir Maskvos ginčams spręsti:

„Aukštosios Susitariančiosios Šalys savo tarpusavio santykius grindžia abipusės pagarbos, suverenios lygybės, teritorinio vientisumo, sienų neliečiamumo, taikaus ginčų sprendimo, jėgos ar grasinimo jėga, įskaitant ekonomines ir kitas spaudimo priemones, nenaudojimo, tautų teisės laisvai tvarkyti savo likimą, nesikišimo į vidaus reikalus, pagarbos žmogaus teisėms ir pagrindinėms laisvėms, valstybių bendradarbiavimo, sąžiningo prisiimtų tarptautinių įsipareigojimų vykdymo, taip pat kitų visuotinai pripažintų tarptautinės teisės ir tarptautinės humanitarinės teisės principų, tautų teisės laisvai tvarkyti savo likimą, teisės laisvai judėti, apsisprendimo teisės ir apsisprendimo teisės principais“.

Nėra jokių išlygų – Ukrainos teritorinis vientisumas pripažįstamas vienareikšmiškai ir besąlygiškai.

Kaip ir Belovežo susitarime, Didžiojoje sutartyje nėra nė vienos išlygos, kuri įpareigotų Ukrainą išlaikyti neutralų statusą arba atsisakyti stoti į NATO (ar kitą karinį–politinį aljansą).

Šie susitarimai yra visiškai nedviprasmiški, jie buvo tinkamai ratifikuoti, todėl tai yra tie patys susitarimai, kurie apibrėžė Maskvos ir Kyjivo santykius po SSRS žlugimo.

Tai reiškia, kad V.Putino teiginys, jog Ukrainos sienų neliečiamumo pripažinimas buvo sąlyginis ir kad „mes taip nesitarėme“, buvo akivaizdžiai melagingas.

„Shutterstock“/Karas Ukrainoje
„Shutterstock“/Karas Ukrainoje

15min verdiktas: melas. V.Putinas iškraipo Rusijos ir Ukrainos susitarimuose įtvirtintų Rusijos pusės įsipareigojimų prasmę

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų