Neramumai Moldovoje: opozicija reikalauja kurti Liaudies teismą ir teisti valdžios atstovus

Penktadienį ryte ir toliau tęsėsi neramumai Moldovos sostinėje Kišiniove. Trečiadienį vakare parlamento šturmu prasidėjusi ataka prieš valdančiąją koaliciją ir šalies vadovą Nicolae Timofti vyksta toliau.
Renato Usatii
Renato Usatii / „Scanpix“/„Sputnik“ nuotr.
VIDEO: Tiesiogiai iš Moldovos

Penktadienį ryte priešlaikinių rinkimų reikalaujanti protestuotojų minia žygiavo link Konstitucinio teismo.

Populistinio judėjimo „Mūsų partija“ lyderis Renato Usatijus netgi viešai pasiūlė burti Liaudies teismą ir jame teisti valdžios atstovus bei nacionalizuoti jų turtą.

Ketvirtadienį maždaug 7 tūkst. žmonių antrą dieną protestavo prieš naujos proeuropietiškos vyriausybės patvirtinimą parlamente prie prezidento rezidencijos ir nacionalinės asamblėjos.

Demonstrantai susirinko prie vyriausybės rūmų ir parlamento protestuoti prieš naująjį premjerą Pavelą Filipą – buvusį informacinių technologijų ir ryšių ministrą, anksčiau vadovavusį saldainių fabrikui. Jis trečiadienį vėlai vakare pristatė prezidentui Nicolae Timofti savo kabinetą, kuriame yra ir politikų, ir įvairių sričių specialistų.

Protestai vyko antrą dieną iš eilės. Trečiadienį tarp policijos ir demonstrantų, kurių grupei pavyko įsiveržti į parlamentą, įvyko susistumdymas, per kurį nesunkiai nukentėjo 15 žmonių, tarp jų devyni teisėsaugos pareigūnai.

Ketvirtadienį į taikų protestą susirinkę demonstrantai blokavo pagrindinę sostinės eismo arteriją. Jie šaukė: „Šalin vyriausybę!“ ir „Pirminiai rinkimai!“

Vidaus reikalų ministras Alexandras Jizdanas ketvirtadienį informavo, kad trečiadienį į parlamentą įsiveržę protestuotojai sulaužė daug kėdžių, stalų, metalo detektorių, sudaužė kompiuterį, apgadino laiptų turėklus ir daug kitų daiktų.

Įtempta politinė situacija Moldovoje, kuri yra viena skurdžiausių Europos valstybių, tvyro nuo 2014-ųjų, kai kilo didžiulio masto korupcijos skandalas, susijęs su daugiau nei milijardo JAV dolerių dingimu prieš tų metų lapkritį vykusius parlamento rinkimus.

Dėl šio skandalo buvo suimtas ekspremjeras Vladas Filatas, vadovavęs vyriausybei 2009–2013 metais, o per sostinę nusirito didžiulių demonstracijų banga.

Ankstesnė vyriausybė, kuri taip pat buvo proeuropietiška, spalį buvo nušalinta, kai parlamentas pareiškė jai nepasitikėjimą.

Jei parlamentas trečiadienį nebūtų paskyręs naujos vyriausybės, prezidentui būtų tekę šaukti pirmalaikius rinkimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų