Neramumus oficialų pavadinimą keičiančioje Makedonijoje finansuoja milijardierius iš Rusijos

Graikijoje gyvenantis milijardierius verslininkas iš Rusijos skyrė šimtus tūkstančių eurų Makedonijos vyriausybės sprendimo pakeisti oficialų šalies pavadinimą kritikams. Pinigų gavo ir futbolo chuliganai, kurie sukėlė riaušes sostinėje Skopjėje, išsiaiškino tarptautinio tiriamosios žurnalistikos centro „Organized Crime and Corruption Reporting Project“ (OCCRP) žurnalistai.
Ivanas Savvidis
Ivanas Savvidis / „Scanpix“/AP nuotr.

Makedonijos parlamentas liepos pradžioje jau antrą kartą palaimino svarbų susitarimą su kaimynine Graikija, pagal kurį, nepaisant prezidento Gjorgės Ivanovo prieštaravimų, buvo susitarta dėl valstybės oficialaus pavadinimo keitimo.

Pagal birželį rastą kompromisą šalies pavadinimas turėtų būti Šiaurės Makedonijos Respublika, o jei makedonai per referendumą rudenį jam pritars, valstybei galėtų atsiverti kelias ir į NATO, ir – teoriškai – į Europos Sąjungą. Formalaus kvietimo prisijungti prie Aljanso jau sulaukta.

Atėnuose šiaurinė kaimynė niekada nebuvo vadinama Makedonija – Graikija teigė, kad Skopjė taip kėsinosi į Graikijos provinciją tokiu pat pavadinimu, tad tarptautinėse organizacijose Makedonija iki šiol yra Buvusioji Jugoslavijos Respublika Makedonija.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Protestai prieš šalies pavadinimo keitimą Makedonijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Protestai prieš šalies pavadinimo keitimą Makedonijoje

Kad įsigaliotų naujasis pavadinimas, Makedonija dar turi pakeisti Konstituciją, o pataisas pasitvirtinti referendumu. Bet, nors susitarimui priešinasi nacionalistai tiek Makedonijoje, tiek Graikijoje, procesas juda į priekį, kad ir sunkiai.

Ne be priežasties – Makedonijos premjeras Zoranas Zajevas jau apkaltino vieną „graikų verslininką“, simpatizuojantį Rusijai, kurstant įtampą šalyje.

Dabar OCCRP partneriai Makedonijoje atkapstė Vidaus reikalų ministerijos dokumentus, kurie rodo, kad vyriausybės Skopjėje kritikams mažiausiai 300 tūkst. eurų skyrė Graikijoje gyvenantis rusas milijardierius Ivanas Savvidis – buvęs Rusijos Valstybės Dūmos narys.

„Scanpix“ nuotr./Ivanas Savvidis
„Scanpix“ nuotr./Ivanas Savvidis

Buvo „Vieningosios Rusijos“ narys

Šie pinigai keliavo į dešimčių Makedonijos politikų iš įvairių partijų, radikalių nacionalistų organizacijų ir futbolo chuliganų, palaikančių klubą „Vardar“, neseniai sukėlusių riaušes Skopjėje, sąskaitas.

Daugelis šių aktyvistų ir politikų jau kitą dieną po to, kai Makedonija pasirašė susitarimą su Graikija, išėjo į Skopjės gatves, kur skandavo nacionalistinius šūkius. Jie reikalavo, kad premjeras Z.Zajevas atsistatydintų. 26 asmenys buvo sulaikyti.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Zoranas Zajevas ir Aleksis Cipras
AFP/„Scanpix“ nuotr./Zoranas Zajevas ir Aleksis Cipras

Dabar reporteriai išsiaiškino, kad I.Savvidis, Gruzijoje gimęs, Graikijoje gyvenantis, bet Rusijoje didžiąją gyvenimo dalį praleidęs milijardierius, šiems susitarimo kritikams atseikėjo mažiausiai 300 tūkst. eurų.

Lyg tyčia I.Savvidis anksčiau dirbo Rusijos Valstybės Dūmoje ir priklausė valdančiajai partijai „Vieningoji Rusija“. Maskva prieštarauja NATO plėtrai ir stengiasi neleisti Vakarų Balkanų regiono šalims prisijungti prie Aljanso.

Be to, Rusija, regis, prisidėjo ir prie protestų kaimyninėje Graikijoje. Praėjusią savaitę Atėnai paskelbė, kad iš šalies išsiunčiami du Rusijos diplomatai – jie esą mokėjo pinigus susitarimo su Skopje oponentams ir skatino rengti demonstracijas. Dar dviem rusams uždrausti atvykti į Graikiją.

Maskva neigia įtarimus ir pasmerkė Atėnų veiksmus. Savo ruožtu JAV valstybės departamento atstovė Heather Nauert pabrėžė, kad Vašingtonas remia graikų norą ginti šalies suverenumą, ir apkaltino Rusiją stengiantis destabilizuoti situaciją.

Pinigai – ultrų grupuotei

I.Savvidis turtus susikrovė iš įmonės, vėliau tapusios viena didžiausių tabako bendrovių Rusijoje, privatizavimo. Su 2 mlrd. JAV dolerių jis – vienas turtingiausių Rusijos verslininkų.

Praėjusio dešimtmečio viduryje atsikraustęs gyventi į Graikiją, I.Savvidis įsigijo futbolo klubą PAOK, nemažai žiniasklaidos priemonių ir dabar dominuoja Salonikuose – antrajame pagal dydį šalies mieste.

Žurnalistų matyti dokumentai fiksuoja, kad I.Savvidis šimtus tūkstančių eurų į Makedoniją perkėlė keliomis porcijomis – tai grynaisiais, tai lėšas pervedant. Tyrimas, tiesa, dar tęsiamas.

Grupė futbolo chuliganų, siejamų su klubą „Vardar“ palaikančių ultrų grupuote „Komiti“, jau patvirtino gavusi pinigus. Tie patys vyrukai dalyvavo riaušėse Skopjėje, dešimt jų buvo sulaikyta.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Protestai prieš šalies pavadinimo keitimą Makedonijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Protestai prieš šalies pavadinimo keitimą Makedonijoje

Grupuotė „Komiti“ gerai žinoma dėl ryšių su Makedonijos politikais, ypač – su konservatyvia partija VRMO-DPMNE. Anksčiau šių chuliganų paslaugomis irgi buvo naudojamasi siekiant politinių tikslų.

Klubo „Vardar“ savininkas – rusas milijonierius Sergejus Samsonenka. Jis, kaip ir I.Savvidis, anksčiau gyveno Rusijos mieste Rostove. Dabar S.Samsonenka – Skopjės gyventojas, nors taip pat eina Rusijos garbės konsulo pareigas Bitolos mieste.

Buvusiam „Komiti“ lyderiui Aleksandarui Kolevskiui šį savaitgalį buvo neleista įvažiuoti į Graikiją – šios šalies pareigūnai pareiškė, kad jis „kelia pavojų viešajam saugumui“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis