„Amerika dedasi kvaile“ – skelbė „Novoje Vremia“ antraštė kitą rytą po rinkimų. V.Syčo kolegos atkalbėjo jį nuo pirmojo varianto: „Stuobrys, neišmanėlis ir rasistas: susipažinkite su naujuoju Jungtinių Valstijų prezidentu“.
„Pagrindinė emocija čia yra nerimas ir susirūpinimas, nes jis išties pasakė tuos visus dalykus, tad turime juo tikėti“, – apie Donaldo Trumpo komentarus Rusijos atžvilgiu sakė V.Syčas.
Ukrainiečiai nepraleido pro ausis D.Trumpo pokalbio, kurio metu jis žadėjo atnaujinti draugiškus santykius su Rusija. Jame jis teigė, kad V.Putinas nesiveržia į Ukrainą.
„Krymo žmonės, iš to, ką aš girdėjau, mieliau būtų su Rusija, nei ten, kur jie buvo“, – aiškino D.Trumpas. Paklaustas, ar panaikintų sankcijas Rusijai, jis teigė: „Mes pažiūrėsime“.
Ukraina atkreipė dėmesį ir į tai, kad D.Trumpui dirbo buvęs Viktoro Janukovyčiaus strategas Paulas Manafortas. Jei Rusija šiuose rinkimuose akivaizdžiai sirgo už D.Trumpą, tai Ukraina – anaiptol.
„Akivaizdu, kad didžioji šių rinkimų pralaimėtoja yra Ukraina“, – po rezultatų paskelbimo socialiniame tinkle „Twitter“ rašė buvęs JAV ambasadorius Rusijoje Michaelas McFaulas.
Nerimauja dėl kalbų, bet laukia pozicijos kitimo
Privačiuose pokalbiuose tai pripažino ir kai kurie Ukrainos politikai. Vienas jų tiesiai rėžė, kad ukrainiečiai bijo prarasti amerikiečių draugystę Rusijos grėsmės akivaizdoje.
„Aš atmetu tai. Tikiuosi, kad kai kampanija baigėsi, jis persvarstys savo nuomonę“, – komentuodama D.Trumpo komentarus apie Krymo žmones sakė Ukrainos parlamento vicepirmininkė Oksana Syrojid.
Tiesa, ne visi Ukrainos politikai nerimauja dėl D.Trumpo politikos. Kai kurie mano, kad toks iššūkis ir keliami reikalavimai išties padės įveikti sudėtingas šalies problemas.
„Matau tai kaip iššūkį su pliusu“, – teigė Ukrainos Aukščiausios Rados politikė Viktorija Voicicka. „Aš tikrai manau, kad jis bus sąžiningas. Jie reikalaus tikrų pasikeitimų. Jei ne, tai visi mes pasmerkti“, – apie sudėtingą vidaus politikos situaciją Ukrainoje kalbėjo politikė.
„Aš tikra, kad jo ego vers jį parodyti, kieno čia valdžia“, – svarstė ji. „Retorika apie Rusiją? Aš manau, kad tai buvo tik bandymas išsiskirti. Tikrovėje jis rodys didžios šalies raumenis“, – vylėsi V.Voicicka.
Tikisi respublikonų įtakos
Kiti Ukrainos politikai viliasi, kad D.Trumpą suvaldys respublikonai, kurie visą laiką demonstravo labiau agresyvią politiką Kremliaus atžvilgiu nei demokratai.
„Respublikonai visada palaikė Ukrainą labiau nei demokratai. Manau, kad jie paveiks savo kandidatą“, – teigė vienas Ukrainos Rados politikas.
Ukrainiečius džiugina ir paskelbtos galimos valstybės sekretoriaus kandidatūros. Užsienio politika D.Trumpo kabinete gali būti patikėta senatoriui iš Tenesio Bobui Corkeriui, žinomam dėl reikalavimo tiekti Ukrainai letalinius ginklus. Buvęs diplomatas Johnas Boltonas taip pat tenkintų Kijevą. Pozityviai žiūrima net ir buvusio Niujorko mero Rudy Giulianio kandidatūrą.
V.Syčo teigimu, šie JAV prezidento rinkimai nemenkai nustebino ukrainiečius.
„Mes manėme, kad tai buvo ukrainietiška taktika: iš pradžių laimėti rinkimus, o po to formuoti vertybes ir požiūrį, nes pas mus daug populistų. Niekas nemanė, kad taip pat viskas vyksta ir Amerikoje“, – stebėjosi savaitraščio redaktorius.
Ukrainiečiai tikisi, kad Petro Porošenkai pavyks rasti bendrą kalbą su D.Trumpu ir Kijevas užsitikrins ne tik dviašalės draugystės tęstinumą, bet ir finansinę bei karinę paramą.