Iš viso užsikrėtusiųjų koronavirusu šalyje – daugiau nei 24 tūkst., pirmasis atvejis nustatytas prieš tris savaites. Italija – labiausiai viruso paveikta šalis po Kinijos, iš kurios ir kilo COVID-19.
Premjeras Giuseppe Conte sakė, kad vyriausybė stengiasi įsigyti daugiau apsauginės įrangos, didžiausias dėmesys skiriamas šiauriniam Lombardijos regionui, tapusiu šalies koronaviruso židiniu, rašo „Reuters“.
„Mūsų prioritetas – apsaugoti gydytojus, slaugus ir sveikatos apsaugos sistemos personalą“, – rašoma G.Conte išplatintame pranešime.
TAIP PAT SKAITYKITE: Gydytoja – „jauniems ir nebijantiems“ koronaviruso: nustokite žudyti kitus žmones
Italija tapo įspėjančiu pavyzdžiu kitoms Europos šalims, kuriose pastarosiomis dienomis ėmė sparčiai daugėti užsikrėtimų koronavirusu atvejų.
Tankiausiai apgyvendintame ir labiausiai pandemijos paveiktame Lombardijos regione mirė 1 218 žmonės, iš jų 252 – per pastarąją parą.
Italijos populiacija – seniausia Europoje, beveik ketvirtadalis gyventojų – 65 metų ir vyresni. Didžiausią pavojų COVID-19 kelia būtent pagyvenusių žmonių gyvybėms.
Gali trūkti lovų
Sveikatos apsaugos sistemos Lombardijoje ir tokiuose viruso paveiktuose regionuose kaip Veneto ar Emilia Romagna dirba didžiulio spaudimo sąlygomis.
„Skaičiai ir toliau auga. Esame arti akimirkos, kai nebeturėsime lovų intensyvios terapijos skyriuose“, – televizijai „SkyTG24“ sakė Lombardijos gubernatorius Attilio Fontana.
Veneto regiono gubernatorius Luca Zaia paragino „visus likti izoliacijoje“, kad taip ligoninėms nebūtų daromas dar didesnis spaudimas.
„Jei nesilaikysite taisyklių, sveikatos apsaugos sistema žlugs ir turėsiu įvesti komendanto valandą“, – L.Zaią cituoja „Euractiv“.
Lombardijos regione dauguma atvejų buvo nustatyti tokiuose nedideliuose miestuose kaip Bergamas ar Bresa, tačiau nerimaujama dėl galimo išplitimo pačiame Milane – tai galėtų dar labiau apsunkinti situaciją ligoninėse, rašo „Reuters“.
Italijos sveikatos apsaugos pareigūnai šimtus intensyvios terapijos lovų įkurdino specialioje patalpoje Milano parodų centre „Fiere“, tačiau čia vis dar trūksta tinkamų respiratorių ir kvalifikuoto personalo.
Baiminamasi ir dėl prasčiau aprūpintų pietinių Italijos regionų, į kuriuos iš viruso paveiktos šiaurės atvyko dešimtys tūkstančių žmonių.
Sicilijos regiono prezidentas Nello Musumeci teigė, kad per pastarąsias 10–12 dienų užsiregistravo mažiausiai 31 tūkst. iš šiaurinės ir centrinės Italijos dalies atvykusių žmonių. Vis dėlto, tikrasis skaičius – gerokai didesnis.
„Kiek dar tūkstančių atvyko nedemonstruodami solidarumo“, – sakė jis valstybinei televizijai ir pridūrė, kad atvykstančiųjų kontrolei gali būti pasitelkta kariuomenė.
Koronavirusas kaip karas
Slaugė Roberta Re, dirbanti ligoninėje Emilia-Romagna regione, „The Guardian“ darbą koronaviruso protrūkio epicentre sulygino su karu. Tarp pražudytų viruso – ir 59 metų gydytojas, artimas jos draugas.
„Šią patirtį palyginčiau su pasauliniu karu. Tačiau šiame kare nekovojama tradiciniais ginklais – vis dar nežinome, kas yra priešas, todėl sunku kovoti. Vienintelis mūsų turimas ginklas – išvengti, kad visa tai dar pablogėtų, likti namie ir laikytis taisyklių. Jie tai padarė Kinijoje, tai atsiperka“, – R.Re sakė britų portalui.
„Paprastai esu laimingas žmogus, su visais šnekučiuojuosi ir juokauju... Tačiau dabar yra dienų, kad verkiu ar esu prislėgta“, – pridūrė ji.
Kiti protrūkio epicentre atsidūrę medikai socialiniuose tinkluose dalijosi savo ir išvargusių kolegų nuotraukomis, siaubą keliančiomis istorijomis.
„Tai, ką patiriame, nėra normalus gripas. Per dieną sulaukiame 40 plaučių uždegimo atvejų“, – feisbuke publikuotame vaizdo įraše kalbėjo gydytojas iš Piacenzos ligoninės Andrea Vercelli.
Gydytojas iš ligoninės Bergame Daniele Macchini kelios dienos prieš paskelbiant karantiną visoje šalyje rašė: „Situacija – dramatiška. Tikrąja to žodžio prasme prasidėjo karas, dieną ir naktį nenustoja mūšiai.“
„The Guardian“ rašo, kad virusu COVID-19 užsikrėtė daug gydytojų ir slaugų. Praeitą savaitę mirė 67 metų gydytojas iš Lombardijos Roberto Stella. Jis su pacientais dirbo tol, kad pajuto simptomus ir pats atsidūrė intensyvios terapijos skyriuje.
„Jis mirė kaip didvyris, kaip ir kiti kolegos, mirę šiomis dienomis“, – laikraščiui „Corriere della Sera“ sakė R.Stella kolega Saverio Chiaravalle.
Panašu, kad italai įvertino sunkų gydytojų darbą. Užfiksuota, kaip į balkonus išėję gyventojai plojo kovos su koronavirusu fronto linijoje esantiems medikams.