„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Netoli Jungtinės Karalystės krantų rastame sudužusiame senoviniame olandų burlaivyje rasta sidabro ir žmonių kaulų

Jūrų archeologai penktadienį pradėjo tirti 1740 metais prie Anglijos krantų sudužusio olandų laivo liekanas ir rado odinių batų, sidabro bei žuvusių įgulos narių kaulų.
Sudužusiame senoviniame olandų burlaivyje rasta sidabro ir žmonių kaulų
Sudužusiame senoviniame olandų burlaivyje rasta sidabro ir žmonių kaulų / „Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr.

Rytų Indijos bendrovei (VOC) priklausęs laivas „Rooswijk“ nuskendo plaukdamas į dabartinę Džakartą. Jame buvo apie 300 žmonių ir didžiulis sidabro luitų bei monetų krovinys.

2005 metais radus šio laivo nuolaužas, didžioji dalis vertingų daiktų buvo iškelta, tačiau dabar pradėti nuodugnūs tos vietos tyrimai, nes baiminamasi, kad povandeninės srovės ir slenkantis smėlis gali sugadinti radinį.

Kai kurių pražuvusių jūreivių palaikai rasti išsilaikę jūros dugne, 26 metrų gylyje. Taip pat rasta daugiau sidabrinių monetų, odinių batų, aliejinė lempa, stiklinių butelių, alavinių ąsočių ir šaukštų, puošnių peilių rankenų.

„Tai tarsi vieno laiko momento nuotrauka“, – sakė kultūros agentūros „Historic England“ jūrų archeologė Alison James. Vienas jos kolega radinį apibūdino kaip „povandeninę Pompėją“.

Tarp iškeltų ir konservuoti planuojamų daiktų esama medinių jūreivių skrynių. Jos dar bus peršviestos rentgenu, siekiant įsitikinti, ar joje yra kokių nors prekių arba asmeninių daiktų.

Naujienų agentūrai AFP A.James sakė, kad šis radinys neįtikėtinas – anot jos, „laivas puikiai išsilaikęs“.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Sudužusiame senoviniame olandų burlaivyje rasta sidabro ir žmonių kaulų
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Sudužusiame senoviniame olandų burlaivyje rasta sidabro ir žmonių kaulų

„Laivo duženos ankstyvos, o ant jūros dugno yra dar daugiau medžiagos“, – džiaugėsi ji.

Laivo nuolaužas teisiškai saugo ir prižiūri Britanijos vyriausybė, bet tyrinėjimams vadovauja ir juos finansuoja Nyderlandų vyriausybė. Pastarajai priklausys ir visi radiniai.

Tai didžiausias tokio masto projektas, susijęs su Rytų Indijos bendrovei priklausiusiu laivu. Jūra pasiglemžė iš viso 250 bendrovės laivų ir tik trečdalis jų surasta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs