„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Neutralios Šveicarijos prezidentas nepritaria ginklų eksportui į Ukrainą

Šveicarija ir toliau nepritaria ginklų eksportui į karo draskomą Ukrainą, antradienį susitikimų Jungtinėse Tautose kuluaruose sakė šveicarų prezidentas Alainas Berset.
Šveicarijos prezidentas Alainas Berset.
Šveicarijos prezidentas Alainas Berset. / „AFP“/„Scanpix“

Šveicarija draudžia reeksportuoti šveicarišką ginkluotę kariaujančioms šalims, tačiau dėl ilgametės šalies neutralumo tradicijos diskutuojama nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą kiek daugiau nei prieš metus.

„Diskusija apie ginklų eksportą... Kol Šveicarijoje turime teisines nuostatas, to daryti neįmanoma“, – JT susitikimų moterų teisių klausimais kuluaruose žurnalistams sakė A.Berset.

„Vyriausybei ir Federalinei Tarybai turime ir norime išlaikyti šias teisines nuostatas ir dirbti pagal šias teisines nuostatas“, – sakė jis.

A.Berset komentaras pasirodė Berlynui vasario pabaigoje paprašius, kad vokiečių ginklų gamintojai „Rheinmetall“ būtų leista įsigyti iš Šveicarijos senų tankų „Leopard“, garantuojant, kad jie nebus perduoti Ukrainai.

Europos Sąjungai nepriklausanti Šveicarija pasekdama bloko pavyzdžiu įvedė sankcijas Maskvai, bet iki šiol rodo mažiau lankstumo savo karinio neutralumo klausimu.

„Šios sankcijos... absoliučiai suderinamos su neutralumu“, – angliškai sakė A.Berset.

Nepaisydama Kyjivo ir jo sąjungininkų spaudimo Šveicarija kol kas atsisako leisti šalims, turinčioms Šveicarijoje pagamintų ginklų, reeksportuoti juos į Ukrainą ir atmetė ligšiolinius aiškius Vokietijos, Ispanijos ir Danijos prašymus.

Parlamente skinasi kelią kelios iniciatyvos dėl reeksporto taisyklių sušvelninimo, tačiau bet kokiems sprendimams priimti tikriausiai prireiks ne vieno mėnesio.

A.Berset, kuris Niujorke susitiko su JT generaliniu sekretoriumi Antonio Guterresu prieš jam išvykstant į Ukrainą, pažymėjo, kad Šveicarijos parlamentas „turi daug galimybių keisti įstatymus“.

„Jei parlamentas sutiks keisti šias teisines nuostatas, tuomet mes dirbsime su naujų teisinių nuostatų kontekstu, bet taip pat neskubėsime“, – sakė jis.

Vis dėlto A.Berset pabrėžė: „Neįmanoma daryti teisinių nuostatų išimties.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs