Grybautojai jau skambina pavojaus varpais – jie baiminasi, kad po miškus teks vaikščioti su enciklopedija, o Gamtos išteklių ministerija tikina: tokia griežta bausmė numatyta tik už kelių rūšių augalų ir grybų sunaikinimą.
Laikraštis „Izvestije“ išanalizavo, kam gresia didžiausios bausmės ir kaip nesuklysti.
Brangūs grybukai
Nuo spalio 12 d. į Raudonąją knygą įtrauktų grybų ir augalų rinkimas tampa nusikalstama veika: įsigaliojo naujas Rusijos baudžiamojo kodekso 260.1 straipsnis, skirtas kovoti su tokio pobūdžio aplinkosaugos pažeidimais.
Jame numatytos milijoninės baudos, o tam tikrais atvejais ir kriminalinės bausmės už neteisėtą ypač vertingų augalų ir grybų rinkimą ir gavybą, jų tyčinį naikinimą ar žalojimą bei komercinę apyvartą.
Visų pirma, naujajame straipsnyje numatytos tokios sankcijos kaip laisvės atėmimas iki ketverių metų ir bauda iki 1 mln. rublių. O jei vertingų rūšių naikinimas buvo demonstruojamas internete arba pasinaudota tarnybine padėtimi joms rinkti, bausmė padidėja iki šešerių metų, o bauda – iki 2 mln.
Už neteisėtą šių augalų ir grybų pirkimą ar pardavimą internetu gresia penkeri metai kalėjimo su bauda iki 1,5 mln. rublių. Maksimali bausmė pagal „grybų“ straipsnį – iki devynerių metų su bauda iki 3 mln. eurų – numatyta už prekybą retaisiais augalais ir grybais naudojant masinės informacijos priemones arba internetą, kurią vykdo grupė asmenų iš anksto susitarusi.
Ilja Drozdovas, advokatų kontoros „Makejev ir partneriai“ teisininkas, žiniasklaidai paaiškino, kad tokia griežta bausmė paprastai prilygsta sankcijoms už kitus aplinkosaugos pažeidimus. Kita vertus, lyginant su panašiu Administracinio kodekso straipsniu, ji gali atrodyti per didelė – ten bausmė neviršija 5 000 rublių.
Gamtos išteklių ministerijos spaudos tarnyba pranešė, kad baudžiamoji atsakomybė bus įvesta ne už visus, o tik už ypač vertingus augalus ir grybus, įrašytus į Raudonąją knygą.
Kontrolę vykdys ir FST Pasienio departamentas
Neteisėto rinkimo ir prekybos kontrolę vykdo Rusijos vidaus reikalų ministerija, Federalinės saugumo tarnybos Pasienio departamentas ir Federalinė muitinės tarnyba.
Ekspertai teigė, kad matsutake grybų kaina gali siekti 2-5 tūkst. JAV dolerių už kilogramą.
Tačiau į Raudonąją knygą įrašyti grybai auga visur Rusijoje, pažymėjo „Roslesinforg“ spaudos tarnyba. Jų galima rasti ir Maskvos, Kostromos ir Vladimiro srityse, ir Tolimuosiuose Rytuose, Sibire ir net Tolimojoje Šiaurėje.
Atskirai paminėti juodieji triufeliai, kurie Rusijoje auga daugiausia Kaukaze.
„Tai labai retas grybas, augantis po žeme. Nepaisant to, kad tai delikatesas ir artimiausias garsiojo prancūziškojo analogo giminaitis, Rusijoje šie grybai yra įtraukti į Raudonąją knygą ir neturėtų būti renkami“, – sakoma įspėjime.
Nauji draudimai ir įtvirtintos sankcijos sukėlė stiprią grybautojų reakciją – socialinių tinklų grupėse pasipylė komentarai. Tarp jų gausu humoristinių. Pavyzdžiui, „Telegram“ kanalo „Maskvos žinios“ vartotojas Aleksandras klausia kolegų grybautojų: „Kokia tikimybė būti paleistam lygtinai už numintą grybą?“. O vartotoja Svetlana priduria: „Ar nematėte voverių ir ežių su fotoaparatais? Bus!“