2023 07 27 /13:47

Nigeryje kariškiai skelbia nuvertę prezidentą

Nigeryje kareiviai tvirtina nuvertę Nigerio vyriausybę po to, kai trečiadienį šioje Vakarų Afrikos valstybėje įvyko perversmas ir prezidento sargybos nariai sulaikė šalies vadovą Mohamedą Bazoumą.

Nepatenkinti sargybos nariai užblokavo prieigą prie prezidento rezidencijos ir biurų sostinėje Niamėjuje, o po to, kai derybos nutrūko, atsisakė šalies vadovą paleisti, sakė šaltinis.

Kariškiai teigė, kad šalyje nuo 22 val. iki 5 val. vietos (nuo vidurnakčio iki 7 val. Lietuvos) laiku bus sustabdytas visų institucijų darbas, uždarytos sienos ir įvesta komendanto valanda.

VIDEO: Perversmas Nigeryje: kariškiai tvirtina nuvertę prezidentą, pasaulio lyderiai ragina jį paleisti

„Mes, gynybos ir saugumo pajėgos, nusprendėme padaryti galą prezidento Bazoumo režimui“, vėlai trečiadienį per televiziją kalbėjo pulkininkas majoras Amadou Abdramane.

Tokį sprendimą lėmė nuolat blogėjanti saugumo padėtis, prastas ekonominis ir socialinis valdymas, pridūrė jis, sėdėdamas tarp kitų devynių uniformuotų karių.

„AFP“/„Scanpix“/Pulkininkas majoras Amadou Abdramane
„AFP“/„Scanpix“/Pulkininkas majoras Amadou Abdramane

Nigerio vyriausybė išlieka teisėta valdžia

Nigerio užsienio reikalų ministras ketvirtadienį pareiškė, kad išrinkta vyriausybė yra teisėta šalies valdžia.

„Teisėta valdžia yra ta, kurią vykdo išrinktasis Nigerio prezidentas Mohamedas Bazoumas“, – televizijai „France24“ sakė Hassoumi Massoudou.

Jis pridūrė, kad sulaikyto lyderio sveikata yra gera.

M.Bazoumas, kurį sulaikė jo sargybos nariai po bandymo įvykdyti perversmą, ketvirtadienį pažadėjo išsaugoti sunkiai pasiektus demokratinius laimėjimus šioje Vakarų Afrikos šalyje.

„Sunkiai iškovoti laimėjimai bus išsaugoti“, – socialiniame tinkle „X“ rašė M.Bazoumas. – To norėtų visi Nigerijos piliečiai, mylintys demokratiją ir laisvę“.

Raginimai paleisti

Rusija ketvirtadienį paragino skubiai paleisti Nigerio prezidentą.

„Tikimės, kad kariškiai greitai paleis prezidentą Bazoumą“, – sakoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovės spaudai Marijos Zacharovos pareiškime, kuriame raginama „visas konflikto šalis susilaikyti nuo jėgos naudojimo ir visus ginčus spręsti taikiu ir konstruktyviu dialogu“.

Regiono ir pasaulio lyderiai taip pat paragino paleisti M.Bazoumą, prezidento pareigas pradėjusį eiti prieš dvejus metus, Nigeriui pirmą kartą taikiai perėmus valdžią po nepriklausomybės nuo Prancūzijos paskelbimo 1960 metais.

Kaimyninio Benino prezidentas Patrice'as Talonas vyks į Niamėjų tarpininkauti, pranešė Vakarų Afrikos bloko ECOWAS vadovas.

M.Bazoumas, vienas iš nedaugelio Sachelio regiono provakarietiškų lyderių, buvo demokratiškai išrinktas 2021 metų balandį, perėmęs vadovavimą vienai skurdžiausių ir labiausiai į perversmus linkusių Afrikos šalių.

Prezidento biuras socialiniame tinkle „X“ rašė, kad „prezidento sargybinius ištiko pykčio priepuolis (...) ir jie nesėkmingai bandė gauti nacionalinių ginkluotųjų pajėgų ir nacionalinės gvardijos paramą“.

Prezidentūra pranešė, kad kariuomenė ir nacionalinė gvardija yra pasiruošusi pulti sargybos narius, jei niekas nepasikeis.

Pranešime tvirtinama, kad prezidentui ir jo šeimai viskas gerai.

Praėjus kelioms valandoms po sulaikymo M.Bazoumo šalininkai bandė priartėti prie oficialaus komplekso, tačiau juos išsklaidė prezidento apsaugos nariai, paleidę įspėjamuosius šūvius, matė naujienų agentūros AFP reporteris.

Vienas žmogus buvo sužeistas, tačiau neaišku, ar į jį pataikė kulka, ar jis nukrito, pradėjus bėgti miniai.

Nigerio valdančiosios koalicijos Niamėjuje partijos pareiškime pasmerkė „savižudišką ir antirespublikinę beprotybę“, teigdamos, kad tam tikri prezidento sargybos nariai sekvestravo prezidentą, jo šeimą ir vidaus reikalų ministrą.

Šiuos įvykius Nigeryje pasmerkė kitos pasaulio šalys. ECOWAS ir Afrikos Sąjunga pasmerkė tai, ką pavadino bandymu įvykdyti perversmą Nigeryje.

ECOWAS paragino perversmo rengėjus nedelsiant ir be jokių sąlygų išlaisvinti M.Bazoumą ir įspėjo, kad visi su tuo susiję asmenys bus atsakingi už jo saugumą.

Europos Sąjunga pritarė ECOWAS ir pasmerkė bet kokius bandymus destabilizuoti demokratiją ir kelti grėsmę Nigerio stabilumui.

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Gutteresas ir JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas sakė, kad kalbėjosi su M.Bazoumu ir pasiūlė savo paramą.

A.Guterresas griežtai smerkia antikonstitucinį valdžios pasikeitimą Nigeryje, trečiadienį pareiškė jo atstovas spaudai. Stephane'as Dujarricas teigė, kad A.Guterresas yra labai susirūpinęs dėl prezidento M.Bazoumo sulaikymo, kurį įvykdė sargybos nariai.

„Generalinis sekretorius ragina nedelsiant nutraukti visus veiksmus, kuriais kenkiama demokratijos principams Nigeryje“, – pridūrė S.Dujarricas.

Prancūzijos užsienio reikalų ministrė Catherine Colonna pasmerkė visus buvusios kolonijinės valstybės bandymus jėga užgrobti valdžią.

Tikėtasi, kad prezidentas P.Talonas atvyks į Niamėjų ketvirtadienį, po trečiadienį Abudžoje įvykusio susitikimo su Nigerijos vadovu Bola Ahmedu Tinubu.

B.A.Tinubu sakė, kad P. Talonas tarpininkaus prezidento sargybai ir M.Bazoumui, kad būtų pasiektas susitarimas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis