Nikaragva leis atlikti tyrimą dėl pražūtingų neramumų

Įtakingi Nikaragvos vyskupai penktadienį vakare pranešė, kad susipriešinę vyriausybės ir pilietinės visuomenės judėjimo delegatai sutiko įkurti „tikrinimo“ komisiją ir pakviesti nepriklausomų tarptautinių organizacijų ištirti pastarąją smurto bangą šalyje, nusinešusią mažiausiai 170 žmonių gyvybių.
Protestai ir plėšimai Nikaragvoje
Protestai ir plėšimai Nikaragvoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Nors atrodė, kad ryte vykęs pasitarimas baigėsi neradus bendros kalbos, priešingų stovyklų atstovai galiausiai taip pat susitarė parengti planą, kaip turėtų būti pašalintos prieš vyriausybę nusistačiusių aktyvistų įrengtos kelių barikados, turinčios trukdyti judėti saugumo pajėgoms. Šis vyriausybės reikalavimas buvo vienas iš pagrindinių derybų klausimų.

Kardinolas Leopoldo Brenesas atskleidė, kad Bažnyčia paprašė prezidento Danielio Ortegos paankstinti parlamento rinkimus, ko įnirtingai reikalavo aktyvistai. Visuotinis balsavimas, turėjęs vykti 2021 metais, turėtų būti perkeltas į 2019-uosius.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nikaragvos prezidentas Danielis Ortega
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nikaragvos prezidentas Danielis Ortega

Prezidentas konkretaus atsakymo nepateikė, bet sakė vyskupams, kad „vėl reiškiame savo visišką pasirengimą išklausyti visų pasiūlymų instituciniu ir konstituciniu pagrindu“.

Vis dėlto kairiųjų pažiūrų lyderis anksčiau nesileido į jokias kalbas apie savo atsistatydinimą.

Vyskupai šeštadienį ryte ketina vėl sušaukti vyriausybės ir pilietinės visuomenės atstovus tartis dėl „šalies demokratizavimo proceso“.

Didelė sumaištis Nikaragvą apėmė po balandžio 18-ąją surengtų gana mažų protestų prieš dabar jau atšauktas socialinio draudimo reformas, vyriausybei panaudojus prieš demonstrantus šiurkščias priemones.

Demonstracijos peraugo į liaudies sukilimą: prieš vyriausybę nusistatę protestuotojai grūmėsi su policija ir D.Ortegą palaikančių sukarintų organizacijų nariais.

Pagal naują susitarimą Managva pakvies Amerikos šalių žmogaus teisių komisiją (Amerikos šalių organizacijos (OAS) autonominį padalinį), dalyvauti tiriant „visas žūtis ir smurto veiksmus, įvardijant atsakinguosius ir (rengiant) išsamų planą dėl aukų, kad būtų pasiektas veiksmingas teisingumas“, sakė L. Brenesas.

Šalis taip pat įsileis Jungtinių Tautų žmogaus teisių komisiją (UNCHR) ir Europos Sąjungos delegaciją.

Susitarta, kad šios trys institucijos prižiūrės naująją „tikrinimo ir saugumo komisiją“, o Katalikų Bažnyčios atstovai visais atvejais atliks liudininkų ir tarpininkų vaidmenį, pridūrė kardinolas.

L.Brenesas sakė, kad „nacionalinis dialogas reikalauja nutraukti smurtą ir grasinimus, kad ir kur jie sklistų“.

Prieš šį vyskupų pranešimą Nikaragvos žmogaus teisių centras (CENIDH) nurodė, kad jau ne vieną mėnesį besitęsiančių neramumų aukų skaičius išaugo iki 170.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai