Niūrios prognozės: ataka Nicoje brėžia pasaulinės kovos su terorizmu ribas

Ekspertų teigimu, po kraupaus išpuolio Nicoje, kur sunkvežimiu buvo sutraiškyti mažiausiai 84 žmonės, aiškėja, kad daug metų galiojusios kovos su terorizmo gairės nebėra efektyvios prieš šiuolaikinius radikalus, rašo „The Wall Street Journal“.
Išpuolis Nicoje
Išpuolis Nicoje / „Scanpix“/AP nuotr.

Į kovą su grupuote „Islamo valstybe“ (IS) JAV pasiuntė šimtus karo lėktuvų, nežinomą skaičių sausumos karių. Bombarduojami naftos gavybos objektai, perimami telefoniniai pokalbiai, blokuojamos pinigų perlaidos.

Bet teroristinė grupuotė, jos sąjungininkai ir pavieniai šalininkai vėl ir vėl randa būdų prasmukti bei surengti neįtikėtinai žiaurių atakų – tiek Europoje, tiek Amerikoje.

Nicoje žmones traiškęs užpuolikas, kuris buvo nukautas, jau oficialiai atpažintas. Jis – tunisiečių kilmės Nicos gyventojas Mohamedas Lahouaiej Bouhlelas. Jis policijai buvo žinomas dėl smulkių nusikaltimų, bet žvalgyba apie kokius nors teroristinius jo kėslus nieko neįtarė.

facebook.com nuotrauka/Mohamedas Lahouaiejas Bouhlelas
facebook.com nuotrauka/Mohamedas Lahouaiejas Bouhlelas

Kraupaus jo poelgio motyvai iškart po atakos nebuvo nustatyti, tačiau išpuolis buvo panašus į tuos, kuriuos pastaraisiais metais įvykdė arba įkvėpė IS. Tai buvo individo ataka prieš „minkštus“ taikinius – ne policiją ar kariškius, o švenčiančias šeimas su vaikais.

Galvos skausmas žvalgybininkams

IS pasinaudojo silpna ar apskritai neegzistuojančia valdžia Sirijoje, Irake ir Libijoje, įsitvirtino šiose šalyse bei pradėjo nuosekliai verbuoti šalininkus ir planuoti išpuolius.

Grupuotės propagandininkai puikiai įvaldę socialinius tinklus – jų pagalba užverbuojama vis daugiau naujųjų radikalų. Taktika, regis, veikia – vis daugiau „vienišų vilkų“ smogia tokioms vietoms kaip oro uostas, koncertų salė ar naktinis klubas.

Daugeliu atvejų atakas surengė arba pavieniai asmenys, arba nedidelės jų grupelės. Neretai IS juos tik įkvepia – jokių faktinių ryšių nenustatoma. O tai – didžiulis galvos skausmas teisėsaugai ir žvalgybai.

„Problema tai, kad radikalizmo link – daugiausia socialinių tinklų pagalba – pasuka vis daugiau žmonių. Tokių skaičių dar nėra buvę – sunkumai didesni nei bet kada anksčiau“, – teigė JAV Džordžtauno universiteto Saugumo studijų centro direktorius Bruce'as Hoffmanas.

Turės poveikį rinkimams JAV

Teroras Nicoje turės įtakos ir rinkimų nuotaikoms už Atlanto. Amerikiečiai jau gyvena prezidento rinkimų nuotaikomis – artėja tiek Respublikonų, tiek Demokratų partijų suvažiavimai.

O abu kandidatai – demokratė Hillary Clinton ir respublikonas Donaldas Trumpas – yra spaudžiami paaiškinti, ką pakeistų JAV kovos su terorizmu politikoje ir kaip efektyviau kovotų su IS įtaka. Dabar jų kalboms bus skiriama dar daugiau dėmesio.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Hillary Clinton
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Hillary Clinton

D.Trumpas anksčiau yra pasiūlęs uždrausti musulmonams atvykti į JAV, o iškart po išpuolio Nicoje leido suprasti, kad išrinktas prezidentu bandytų gauti Kongreso leidimą formaliai paskelbti karą ir nusiųstų sausumos pajėgas į konflikto zoną.

Hillary Clinton: „Su kuo kariaujame? Su radikaliais džihadistais, kurie naudojasi islamu, kad verbuotų ir radikalizuotų kitus žmones.“

D.Trumpas nekonkretizavo, kur toji konflikto zona, tačiau reikia manyti, kad omenyje jis turėjo Iraką ir Siriją, kur siautėja vadinamosios „Islamo valstybės“ džihadistai.

„Tikrai taip, – paklaustas, ar siektų gauti Kongreso leidimą kariniams veiksmams, atsakė D.Trumpas. – Tai yra karas. Tai karas iš visų pusių. Jei atvirai, tai karas, o reikalą turime su žmonėmis be uniformų. Anais laikais būdavo uniformos. Žinodavai, prieš ką kovoji.“

Savo ruožtu H.Clinton komentaras buvo kiek atsargesnis. Demokratė irgi kalbėjo apie karą su teroristinėmis grupuotėmis, tačiau abejojo, ar būtų protinga įsitraukti į sausumos karą prieš „Islamo valstybę“.

„Akivaizdu, kad mes kariaujame. Tai kitoks karas, ir turime protingai kovoti bei laimėti. Todėl manau, kad reikia įvertinti visas galimybes, kaip tai padaryti. Su kuo kariaujame? Su radikaliais džihadistais, kurie naudojasi islamu, kad verbuotų ir radikalizuotų kitus žmones.

Svarbiau tai, ką su tokiais žmonėmis daryti, o ne tai, kaip tuos žmones vadinsime.“

H.Clinton manymu, kalbėti apie Trečiąjį pasaulinį karą nėra tikslu, nes „priešas – ideologija, o ne valstybė“.

„Grupuotė „Islamo valstybė“ labai norėtų sausumos karo su amerikiečiais Sirijoje. Jie iš tikrųjų mano, kad tokios konfrontacijos dėka būtų paskubinta pasaulio pabaiga. Tad mums reikia elgtis protingai“, – svarstė H.Clinton.

Užtenka vairuotojo pažymėjimo

Kalbos kalbomis, tačiau JAV pareigūnų viltys, kad IS pozicijų Sirijoje ir Irake bombardavimo kampanija sutramdys džihadistus ir jų kėslus rengti teroro atakas, kol kas neišsipildo.

Nors IS kontroliuojama teritorija Sirijoje ir Irake toliau traukiasi, grupuotė surengė arba įkvėpė visą seriją atakų Prancūzijoje, Turkijoje, Belgijoje, JAV ir kitur. Net musulmonų šventojo mėnesio – ramadano – metu mirtis buvo sėjama Irake ir Bangladeše.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sprogimas Irake
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sprogimas Irake

O tokias atakas numatyti ir sustabdyti labai sunku. JAV ir kitos šalys daug metų ruošėsi atmušti ne pavienių „vienišų vilkų“, o tokių gerai organizuotų teroristų tinklų kaip „Al Qaeda“ išpuolius.

JAV ir kitos šalys daug metų ruošėsi atmušti ne pavienių „vienišų vilkų“, o tokių gerai organizuotų teroristų tinklų kaip „Al Qaeda“ išpuolius.

JAV Nacionalinio kovos su terorizmu centro vadovas Nickas Rasmussenas ketvirtadienį, prieš išpuolį Nicoje, kaip tik įspėjo apie pasikeitusių teroro atakų keliamą pavojų.

„Nors matėme, kad didelių, komplikuotų atakų skaičius dabar sumažėjo, padaugėjo staigiai iškylančių grėsmių, kai veiksmų imasi pavieniai asmenys.

Laikotarpis tarp individo sprendimo pulti ir paties išpuolio yra ypač suspaustas, todėl teisėsaugai ir žvalgybai sunku susekti ir sustabdyti teroristų planus“, – kalbėjo N.Rasmussenas.

„Panašu, kad užtenka vairuotojo pažymėjimo, ir viskas. Daugiau nieko nereikia“, – tepridūrė vienas JAV Brookingso instituto ekspertų Williamas McCantsas.

VIDEO: Šventė Nicoje virto siaubo naktimi – sunkvežimis traiškė žmones
VIDEO: Vaizdo įraše – į minią Nicoje važiuojantis vilkikas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų