„Renkamės pakartoti praėjusių metų išimtį (...) Tai yra, nepakviesti Rusijos, Baltarusijos ir Irano ambasadorių į Nobelio premijų įteikimo ceremoniją Stokholme“, – sakoma fondo pareiškime.
2022 metais Nobelio fondas nusprendė dėl karo Ukrainoje nepakviesti Rusijos ir Baltarusijos ambasadorių į šį renginį. Sprendimas nepakviesti Irano ambasadoriaus buvo priimtas dėl protestų bangos šioje šalyje slopinimo.
Ketvirtadienį Švedijoje įsikūręs fondas paskelbė grįžtantis prie ankstesnės praktikos pakviesti visų šalių, kurioms atstovaujama Švedijoje, ambasadorius, bet šis sprendimas sukėlė piktą reakciją.
Šeštadienį fondas pareiškė, kad sprendimas buvo grindžiamas jo įsitikinimu, kad svarbu ir teisinga kuo plačiau skleisti su Nobelio premijomis siejamas vertybes. Tačiau fondas pažymėjo, kad stipri reakcija į sprendimą visiškai užtemdė šią žinią, ir pranešė kartojantis praėjusių metų išimtį.
Pernai Norvegijos Nobelio institutas į savo organizuojamą Nobelio taikos premijos įteikimo ceremoniją Osle pakvietė visus ambasadorius, o šiemet paskelbė, kad ši praktika bus tęsiama.
„Kaip ir anksčiau, visi ambasadoriai bus pakviesti į ceremoniją Osle“, – sakoma jo pareiškime.
Švedų Nobelio fondo sprendimas pakviesti Rusijos ir Baltarusijos atstovus išprovokavo pasipiktinimą Švedijoje ir užsienyje.
„Kol milijonai ukrainiečių kenčia nuo neišprovokuoto karo, o Rusijos vadovybė nėra baudžiama už savo nusikaltimus, raginame organizacinį komitetą paremti tarptautines pastangas izoliuoti Rusiją ir Baltarusiją“, – socialiniame tinkle „Facebook“ penktadienį parašė Ukrainos užsienio reikalų ministerijos atstovas Olehas Nikolenka.
Švedijos ministras pirmininkas Ulfas Kristerssonas penktadienį taip pat sakė nesutinkantis su Nobelio fondo sprendimu.
„Nebūčiau taip pasielgęs, jei būčiau buvęs atsakingas už kvietimus į apdovanojimų ceremoniją, ir suprantu, kad tai papiktino daugybę žmonių tiek Švedijoje, tiek Ukrainoje“, – sakė U.Kristerssonas rašytiniame pareiškime naujienų agentūrai AFP.
Keli žinomi Švedijos politikai, įskaitant Centro, Žaliųjų ir Kairiųjų partijų vadovus, pareiškė, kad boikotuos renginį dėl to, kad buvo pakviesta Rusija.
Kasmet gruodžio 10 dieną Stokholme rengiama ceremonija, kurios metu medicinos, fizikos, chemijos, literatūros ir ekonomikos sričių laureatams apdovanojimus įteikia karalius Carlas XVI Gustafas. Po ceremonijos rengiamas iškilmingas banketas, jame dalyvauja apie 1 200 svečių.
Tą pačią dieną Osle vyksta atskira Nobelio taikos premijos laureato apdovanojimo ceremonija.