Pasak pareigūnų, žemyną alinanti sausra yra baisiausia per pastaruosius 60 metų. Manoma, kad situacija čia dar prastės, priversdama daug daugiau šeimų beviltiškai ieškoti maisto ir apsaugos. Situacijos Afrikoje aptarime JAV ambasadorius Johnie Carsonas teigė, kad dėl sausros susidarė „neeiliniai pabėgėlių srautai, nusidriekę tūkstančius mylių nuo Rytų Afrikos“.
J.Carsono teigimu, skaičiuojama, kad Kenijoje nuo sausros nukentėjo 3,6 mln. gyventojų. Dar daugiau milijonų kenčia Džibutyje, Etiopijoje ir Somalyje. Šimtai tūkstančių Somalio pabėgėlių jau yra Kenijoje ir Etiopijoje. Nepaisant to, pabėgėliai ir toliau „stulbinančiais mastais“ plūsta į šias valstybes. Daugelis iš jų kenčia nuo gyvybei pavojingos prastos mitybos. Pagalba, J.Carsono teigimu, reikalinga ir daugybei Eritrėjos gyventojų. Tačiau represinis šalies režimas atsisako suteikti informaciją apie humanitarinius savo piliečių poreikius.
Be to, pasak J.Carsono, teroristinė Somalio islamo kovotojų organizacija „Al-Shabaab“ „kelia sumaištį“ ir „akivaizdžiai pablogino dabartinę situaciją“ nuo 2010 metų sausio uždrausdama humanitarinės pagalbos darbuotojų ir organizacijų veiklą jos kontroliuojamose teritorijose.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Afriką alinanti sausra privertė milijonus žmonių palikti savo namus. |
Somalio centrinė valdžia yra itin silpna ir savo rankose laiko tik mažą šalies dalį. „Skaitėme neseniai pasirodžiusius pranešimus, kuriuose teigiama, kad „Al-Shabaab“ galiausiai leis tarptautinės humanitarinės pagalbos darbuotojams atvykti į jų kontroliuojamas teritorijas, – sakė J.Carsonas. – Konsultuojamės su tarptautinėmis organizacijomis, dirbusiomis šiose teritorijose, teiraudamiesi, ar iš tiesų „Al-Shabaab“ politikoje įvyko realus pokytis, leisiantis mums ir kitiems laisvai veikti ir taip pat nebūti apmokestintiems už humanitarinės pagalbos tiekimą.“
Iš vizito Kenijoje ir Etiopijoje grįžusi kita JAV pareigūnė Reuben Brigety žurnalistams sakė sužinojusi, kad į pabėgėlių stovyklas minėtose šalyse kasdien atplūsta apie 3 200 pabėgėlių. Jos teigimu, jei situacija Somalyje prastės, šie skaičiai gerokai šoktelės į viršų.
Pabėgėlius aplankę amerikiečiai pasakojo tapę liudininkais, kaip stovyklas pasiekusios šeimos gauna pirmuosius maisto davinius per kelis pastaruosius mėnesius.
Nuo praėjusių metų spalio Jungtinės Valstijos suteikė pagalbą 4,1 mln. pabėgėlių. Suteikta parama siekė 383 mln. JAV dolerių. Pagalba buvo suteikta maisto ir vandens, sveikatos ir higienos reikmenų forma.