Anot aktyvistų ir humanitarinę pagalbą teikiančių grupių, šeštadienį Damasko priemiestyje Rytų Gutoje nuo neprievalgio mirė vos mėnesio sulaukęs Obeida. Po viso pasaulio žiniasklaidą pasklidusiose nuotraukose užfiksuotas jo išsekęs kūnas ir aplink plonytes kojas susiraukšlėjusi oda.
Anot humanitarinę pagalbą teikiančios organizacijos „Syrian American Medical Society“ darbuotojo Mohamado Katoubo, kitą dieną nuo infekcijos ir neprievalgio mirė taip pat vos mėnesio sulaukusi Sahar.
Sirų kilmės amerikiečių įkurta organizacija remia opozicijos kontroliuojamose teritorijose įsikūrusias ligonines ir klinikas. Organizacija veiklą vysto ir kaimyninėse šalyse, kuriose glaudžiasi daug sirų pabėgėlių.
Rytų Gutos gyventojai teigia, kad maisto ir medicinos atsargos pradėjo sekti tuomet, kai prieš keletą mėnesių Basharo al Assado režimo pajėgos sustiprino apsiaustį. Todėl dabar prekybinės siuntos ir humanitarinės pagalbos konvojai priemiestį pasiekia itin retai.
N.Madani: „Po mėnesio ar dviejų išvysime dar didesnį poveikį. Bus daugiau tokių mirčių kaip šios mergaitės.“
Gyventojai baiminasi, kad situacija tik blogės: vyriausybės pajėgos, stabiliai atsikovojančios teritorijas iš „Islamo valstybės“ (IS), dabar gali daugiau dėmesio skirti opozicijos kontroliuojamų teritorijų atsiėmimui.
„Po mėnesio ar dviejų išvysime dar didesnį poveikį, – sakė chirugas iš Rytų Gutos Nizaras Madani. – Bus daugiau tokių mirčių kaip šios mergaitės.“
Nuo 2016-ųjų sukilėliai, režimo pajėgoms pasitelkus bombardavimus ir apsiaustis, buvo priversti atiduoti daugybę anksčiau kontroliuotų teritorijų.
Režimui iš sukilėlių atsikovojus teritorijas, tūkstančiai opozicijos kovotojų ir dešimtys tūkstančių civilių buvo išsiųsti į Šiaurės Vakarų Idlibo provinciją – vieną paskutinių opozicijos tvirtovių Sirijoje.
Vietos aktyvistas Anasas Daoudo tikina, kad nors neseniai Rytų Gutoje sukilėliai ir vyriausybės pajėgos paskelbė paliaubas, režimas tęsia oro smūgius.
Dešimtys – kritinės būklės
M.Katoubo teigimu, priemiestyje užfiksuoti dar 68 neprievalgio atvejai. Čia nuo nepakankamos mitybos kenčia jaunesni nei 5 metų amžiaus vaikai.
Praeitą mėnesį paviešintoje medikų grupės ataskaitoje rašoma, kad 243 Rytų Gutos gyventojų sveikatos būklė – kritinė, tuos žmones tiesiog būtina evakuoti. Be to, dar trys vaikai mirė laukdami evakuacijos, devynmetės mergaitės gyvybė užgeso vykstant deryboms.
„Pradeda trūkti vaistų, – sakė N.Madani ir pridūrė, kad artėjanti žiema situaciją tik pablogins. – Įžengiame į labai pavojingą bado ir apsiausties fazę.“
N.Madani: „Pradeda trūkti vaistų. Įžengiame į labai pavojingą bado ir apsiausties fazę.“
Rytų Gutos, turinčios beveik 400 tūkst. gyventojų, apsiaustį Sirijos režimo pajėgos pradėjo dar 2013-aisiais. Sukilėliai vyriausybės kontroliuojamose teritorijose taip pat naudojo apsiausties taktikas, tačiau kur kas mažesniais mastais.
Rytų Gutoje humanitarinės pagalbos siuntų atvežimą ir evuakaciją dėl medicininių priežasčių turi patvirtinti režimas.
Jungtinės Tautos (JT) anksčiau sakė, kad prašymai patekti į apsiaustas teritorijas buvo atmesti.
Anot Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto (ICRC) Damaske atstovės spaudai Ingy Sedky, paskutinį kartą Rytų Gutą humanitarinės pagalbos konvojus su maistu ir vitaminais pasiekė rugsėjį. Pagalbos paketų mėnesiui turėjo užtekti maždaug 25 tūkst. žmonių.
Kiekvieną mėnesį ICRC prašo leidimo patekti į Rytų Gutą, tačiau ne visada sulaukia teigiamo atsakymo. I.Sedky teigimu, sukilėliai ir režimo pajėgos turi susitarti dėl leidimo ir užtikrinti saugų konvojaus patekimą.
ICRC atstovė spaudai sakė, kad spalį leidimas suteikti humanitarinę pagalbą dar nebuvo gautas, organizacijai ir praeityje nebūdavo leidžiama patekti į Rytų Gutą. Vis dėlto I.Sedky nesutiko atskleisti, kuri pusė atsakinga už tokius sprendimus.
„Paprastai nebedame pirštu į vieną ar kitą pusę“, – sakė I.Sedky.
Neįperkamas maistas
Vietos aktyvistas Anas al Khole sako, kad nors priemiesčio turguose vis dar yra maisto produktų, labai nedaug žmonių gali juos įpirkti.
Metus trunkanti apsiaustis, besitęsiantys B.al Assado režimo oro smūgiai ir Rusijos karo lėktuvai sužlugdė anksčiau daugiausia žemdirbyste užsiėmusio priemiesčio, vadinto sostinės „maisto krepšiu“, ekonomiką.
A.al Khole: „Dauguma Gutos gyventojų pardavė savo namus ir turtą, kad nusipirktų maisto. Tačiau jų santaupos pasibaigė.“
Gyventojų teigimu, daugybė žmonių liko be darbo, todėl jie negali įpirkti net ir keleto vietos turguose likusių produktų.
Anot medikų grupės ataskaitos, Rytų Gutos ir kitų apsiaustų teritorijų gyventojų mityba dažnai labai ribota, jie daugiausia maitinasi kruopomis ir augalais. Ilgainiui žmonėms ima pasireikšti maisto medžiagų nepakankamumas.
A.al Khole pasakoja, kad duonos kepalas – sirų mitybos pagrindas – prieš šešis mėnesius kainavo 400 Sirijos svarų (0,66 euro), šiandien – daugiau nei 1 500 Sirijos svarų (2,47 euro).
„Dauguma (Rytų) Gutos gyventojų pardavė savo namus ir turtą, kad nusipirktų maisto, – sakė jis. – Tačiau jų santaupos pasibaigė.“