– Kaip jūs vertinate įvykius Sirijoje? Sukilėliams nuvertus Basharo al Assado režimą, Damaske skambėjo džiaugsmo šūksniai, sirų diaspora pasaulyje skelbė, kad jie – nebėra politiniai pabėgėliai. Kaip manote, ar tai nėra viso labo užšokimas nuo vilko ant meškos?
– Matyt, šis vilko ir meškos palyginimas šiame kontekste labai tinkamas. Dėl vilko – viskas akivaizdu ir aišku. Režimas buvo brutalus, daugybė žmonių kentėjo. Tačiau, ar bus išvengta meškos kol kas sunku spėlioti. Taip, meškos šešėlis ar šmėkla yra Damaske.
Turiu galvoje dabar pagrindine įvardijamą maištininkų grupuotę „Hayat Tahrir al-Sham“, kuri taip žaibiškai iš Idlibo provincijos atidundėjo į Damaską. Ji savo šaknimis yra „Al Qaeda“ padalinys Sirijoje. O kas yra „Al Qaeda“ – dauguma žmonių žino. Dabar ši organizacija teigia, kad prieš septynerius-aštuonerius metus nutraukė visus ryšius, išsižadėjo „Al Qaeda“ ideologijos. Svarbiau pažiūrėti, kaip tuos metus buvo valdoma Idlibo provincija, kurioje ši grupuotė ir viešpatavo.
Jeigu sakytume, kad jų valdymas Idlibe buvo pilotinis projektas, kurį dabar bus siekiama perkelti į visą valstybę, tada, matyt, išties kalbame apie mešką. Iš vienos pusės, jei paliestume piliečių teises ir laisves, didelė dalis visuomenės turėtų nusivilti, nes daugybė dalykų, kurie buvo įmanomi valdant pasaulietiniam režimui, gali tapti neįmanomi. Aš nekalbu apie kažkokias politines teises, labiau net apie tokį primityvų dalyką kaip alkoholis – jis Sirijoje buvo legalus. Su šia valdžia Sirijoje alkoholis turėtų dingti.