Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Nutekinta banko informacija sukėlė skandalą Rusijoje: sąraše ir politikai, ir įmonių vadovai

Tarptautinio žurnalistinių tyrimų konsorciumo (ICIJ) surinkta ir paviešinta informacija atskleidė, kad britų bankas HSBC Šveicarijoje leido savo paslaugomis nevaržomai naudotis ne tik stambiems verslininkams, bet ir korumpuotiems politikams bei nusikaltėliams, rašo newsru.com.
Vladimiras Antonovas
Vladimiras Antonovas ir HSBC pastatas / „Scanpix“/AFP nuotr.

„Paviešinti slapti dokumentai rodo, kad pasaulinis privačios bankininkystės gigantas HSBC priglaudė ir ginklų prekeivių, ir trečiojo pasaulio diktatorių, ir tarptautinio masto narkotikų prekeivių sąskaitas“, – skelbiama 140 žurnalistų iš 45 valstybių paviešintoje ataskaitoje.

Šis dokumentas suteikia galimybę pažvelgti į ypatingu slaptumu pasižyminčio banko veiklos vidų. Išplatintoje ataskaitoje pateikiami iki 2007 metų sukaupti duomenys, kuriuos 2008 metais slapta Prancūzijos valdžiai perdavė buvęs HSBC banko darbuotojas Herve Falcianis.

740 klientų – iš Rusijos

Nors Rusija sąraše užima tik 35-ąją vietą, tačiau šalies žiniasklaida jau atrado skandalingų faktų, leidžiančių abejoti kelių stambiausių šalies bendrovių vadovų veiklos skaidrumu. 740 HSBC klientų iš Rusijos banke turėjo 1560 sąskaitų, kuriose buvo sukaupta 1,7 milijardo dolerių.

2006-2007 metais net 11 milijonų dolerių HSBC banko sąskaitoje turėjo su neseniai likviduotomis britų kompanijomis „Forehold Limited“ ir „Finahold Limited“, siejama įmonė. Skelbiama, kad sąskaita buvo registruota buvusio Rusijos energetikos viceministro Piotro Nidzelskio vardu. Antrasis vardas sąraše – jo žmonos Lidijos, kuri pristatoma kaip verslo konsultantė.

„Gazprom“ direktorių valdybos narys, anksčiau už valstybės turto valdymą atsakingas Faridas Gazizulinas taip pat turėjo sąskaitą HSBC. 3,6 milijonų dolerių sukaupęs F.Gazizulinas buvo atsakingas už nemažai valstybinių plėtros projektų, tarp jų ir Tatarstano regione.

Buvęs socialinio draudimo fondo pirmininkas ir federalinės sveikatos priežiūros agentūros vadovo pavaduotojas Jurijus Kosariovas sąskaitą HSBC atsidarė 2005 metais. Per kelerius metus ten „nubyrėjo“ 2,5 milijono dolerių.

Sąskaitos priklausė ir giminaičiams

Sąraše dažnai pasitaiko ir stambių Rusijos įmonių vadovų giminaičiai. Štai „Gazprom“ pirmininko pavaduotojo Viačeslavo Šeremeto sūnus Vadimas Šveicarijoje sukaupė nei daug, nei mažai – 10,4 milijono dolerių. Rusijos žurnalistams V.Šeremetas teigė, kad ši sąskaita išties buvo atidaryta 2006 metų liepos mėnesį, tačiau joje buvę pinigai jau seniai investuoti, o pats jis nuo šiol naudojasi tik rusiškų bankų paslaugomis.

2005 metų vasarį sąskaitą žymiajame banke atsidarė ir už valstybės paslapčių saugojimą „Roskosmos“ agentūroje atsakingo pareigūno Aleksandro Degtiaro žmona Tatjana. Jos turtas – 1,2 milijono dolerių.

HSBC ypač patiko Rusijos naftos pramonės magnatams. Štai buvęs „Rosneft“ prezidentas Sergejus Bogdančikovas sąskaitą ten atsidarė 2007 metų kovo mėnesį, kai dar vadovavo valstybinei įmonei.

„Rosneft“ pardavimo skyriaus vadovas Nikolajus Kaplunas sąskaitą atsidarė tų pačių metų sausį. Tiesa, duomenų apie jų banke laikytas sumas nėra.

Daugiau nei 40 procentų Rusijos piliečių HSBC laikytų sąskaitų buvo pažymėtos ypatingo konfidencialumo ženklu. Kai kurių jų registracijos duomenys atskleidė, kad nemaža dalis stambių valdininkų yra įsigiję nuosavybės Šveicarijos miesto Ženevos pakraščiuose, ar kitaip investavę į nekilnojamąjį turtą užsienyje.

Lietuvių sąraše išsiskiria skandalingasis V.Antonovas

Tarptautinio žurnalistų tyrimo pateikti duomenys rodo, kad Lietuva valstybių sąraše yra 101 vietoje pagal sąskaitų dydį JAV doleriais. 

Vienam asmeniui teko net 65,5 milijono dolerių iš šios sumos. Šios sąskaitos savininku įvardijamas Vladimiras Antonovas, buvęs banko „Snoras" pagrindinis akcininkas, futbolo klubo „Portsmouth“ savininkas, kuris Londone laukia ekstradicijos į Lietuvą, kur jam pateikti kaltinimai turto pasisavinimu . 

Pasak banko atstovų, V.Antonovas niekada nemokėjo mokesčių Jungtinei Karalystei, tad jo duomenys nebuvo viešinami, o bet kokie mokėjimai iš jo sąskaitos buvo žymimi konfidencialumo ženklu.

Iš viso banke yra atidarytos 67 klientų iš Lietuvos sąskaitos. Nurodoma, kad 32 klientai susiję su Lietuva, iš jų 22 proc. yra lietuviai arba turi Lietuvos pasą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais