Jei Ukraina būtų NATO narė, Aljansas būtų įpareigotas ją ginti nuo Rusijos ir kitų priešų. JAV pareigūnai sako, kad nenusileis Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui. Esą jie ir toliau laikysis NATO 1949 m. sutartyje įrašyto principo, kuris suteikia teisę bet kuriai Europos tautai prašyti prisijungti prie Aljanso.
„Jungtinės Valstijos ir mūsų NATO sąjungininkės kartu aiškiai pasakė, kad neužtrenksime durų Aljanso atvirų durų politikai – politikai, kuri visada buvo svarbiausia NATO dalis“, – sakė valstybės sekretoriaus pavaduotoja Wendy R.Sherman.
Tačiau Prancūzija ir Vokietija praeityje priešinosi Ukrainos stojimui į NATO, o kitos Europos narės yra atsargios. Tuo metu stojimą į NATO garantuoja tik vienbalsis visų šalių narių pritarimas.
Rusijos kariams susitelkus prie rytinės Ukrainos sienos, kai kurie dabartiniai ir buvę Amerikos bei Europos pareigūnai sako, kad V.Putinas gali tiesiog iškelti Ukrainos stojimo į NATO klausimą kaip pretekstą invazijai.
Buvęs JAV ambasadorius Rusijoje Michaelas McFaulis užsiminė, kad V.Putinas bando atitraukti dėmesį nuo skubesnių reikalų.
„Visi kalba apie NATO plėtrą. Staiga mes diskutuojame šiuo klausimu, kuris anksčiau net nebuvo problema. Putinui tai didelis privalumas “, – sakė M.McFaulis.
Kaip ir kai kurie Europos lyderiai, prezidentas J.Bidenas nėra suinteresuotas Ukrainos naryste NATO. Tam yra keturios priežastys.