Ministrų kabinetas neteisėtai prisiėmė specialiuosius įgaliojimus, įvesdamas komendanto valandą pirmąkart nuo nacių okupacijos per Antrąjį pasaulinį karą , nutarė vienas Hagos rajono teismo teisėjas.
Byla buvo iškelta grupės „Viruswaarheid“ (Tiesa apie virusą) iniciatyva, vadovavusios virtinei protestų prieš šalyje taikomas kovos su COVID-19 priemones.
„Komendanto valanda turi būti nedelsiant panaikinta“, – nurodoma teismo pareiškime.
„Komendanto valanda yra plataus užmojo teisės į judėjimo laisvę ir privatumą pažeidimas... Tam reikalingas labai kruopštaus sprendimų priėmimo procesas“, – priduriama pareiškime.
Vyriausybė gali užginčyti tokį sprendimą, tačiau teisėjo nutarimas negalėtų būti įšaldytas jokiu skundu, vieną teismo atstovą citavo naujienų agentūra ANP.
Komendanto valanda buvo įvesta sausio 23 dieną, o praėjusią savaitę buvo pratęsta iki kovo 2 dienos. Gyventojams buvo uždrausta palikti namus nuo 21 val. iki 4 val. 30 minučių.
Įsigaliojus tokiai priemonei šalį tris naktis iš eilės krėtė riaušės, o policija panaudojo vandens patrankas ir ašarines dujas prieš protestuotojus tokiuose miestuose kaip Amsterdamas, Roterdamas ir Eindhovenas.
Vyriausybė, šiuo metu dirbanti laikinojo kabineto režimu, nes ministrams atsistatydinus dėl vaiko išmokų skandalo kovo 17 dieną buvo paskirti pirmalaikiai rinkimai, kol kas nesureagavo į paskelbtą nuosprendį.
„Neteisėtas“ sprendimas
Teismo nuomone, „komendanto valandos įvedimas nesąlygojo ypatingos skubos, reikalingos“, kad pasitelkiant nepaprastosios padėties įstatymus įvesti apribojimus, apeinant svarstymus parlamento žemuosiuose ir aukštuosiuose rūmuose.
Komendanto valanda turi būti įvedama tik reaguojant į netikėtas krizes, tokias kaip užtvankos griūtis, pabrėžė teisėjas.
Pasak teisėjo, faktas, kad komendanto valanda buvo aptariama dar jos nepaskelbus liudija, jog vyriausybė turėjo pakankamai laiko visiems reikalingoms procedūroms atlikti.
„Taigi, komendanto valandos įvedimas pasitelkiant šį įstatymą nėra teisėtas“, – konstatavo teismas.
Prieš paskelbiant komendanto valandą, tokiai priemonei pritarė dauguma Nyderlandų parlamento narių, tačiau Senatas šios iniciatyvos nenagrinėjo.
Grupė „Viruswaarheid“, anksčiau vadinta „Viruswaanzin“ (Beprotybė dėl viruso), organizuoja demonstracijas prieš COVID-19 prevencijos priemones. Ji taip pat reguliariai rengia klausimų ir atsakymų sesijas per „Zoom“ vaizdo konferencijas, skelbiamas „Facebook“ ir „YouTube“.
Šią grupę įkūrė šokių mokytojas Willemas Engelis, vėliau tapęs vienu įtakingiausių suvaržymų dėl koronaviruso priešininkų.
W. Engelis socialiniuose tinkluose yra sakęs, kad šiuo metu Nyderlanduose įvesta „diktatūra“, nepateikdamas įrodymų tvirtindamas, kad neseniai įvykusias riaušes surengė tam tikra „žvalgybos agentūra“, kad vyriausybė galėtų įvesti kariuomenę.
Jis taip pat skleidžia sąmokslo teorijas, kad kovos su COVID-19 priemonėmis siekiama perauklėti Nyderlandų gyventojus ir sukurti Europos supervalstybę, vykstant „kultūriniam karui“, per kurį naikinamos tokios socialinės normos kaip bučiavimas į skruostą ir rankos paspaudimas.