Girdėjau, Nyderlanduose valdžia nusprendė, kad ūkininkavimas išmeta per daug žalių dujų, tai pabandė pamažinti fermų skaičių. Ūkininkai kaip suprantu su vertinimu nesutinka... Įdomu, ką mano valgytojai? – rašoma 2022 metų liepos 4 dieną paskelbtame įraše, prie kurio buvo pridėta nuotrauka.
Nuotraukoje pavaizduota dešimtys traktorių, blokuojančių pagrindinį kelią prie Nyderlandų nacionalinio visuomenės sveikatos ir aplinkos instituto.
Tačiau atvirkštinė vaizdų paieška rodo, kad fotografija buvo padaryta dar 2019 metais, protestuojant prieš vyriausybės priemones kovojant su COVID-19 pandemija.
Šią nuotrauką 2019 metų spalį užfiksavo fotografas Robinas van Lonkhuijsenas, dirbantis Nyderlandų naujienų agentūroje „Algemeen Nederlands Persbureau“ (ANP).
Protestai iš tiesų vyko
Praėjusių metų birželį Nyderlandų vyriausybė paskelbė įpareigojimą sumažinti išmetamų teršalų kiekį net iki 70 proc. daugelyje šalies dalių, esančių netoli saugomų gamtos teritorijų, o kitose vietose – ir iki 95 procentų.
Valdančioji koalicija skyrė papildomus 24,3 mlrd. eurų (25,6 mlrd. JAV dolerių) pokyčių, kurie, kaip manoma, greičiausiai privers daugelį ūkininkų drastiškai sumažinti gyvulių skaičių arba visai jų atsisakyti, įgyvendinimui finansuoti.
Protestuojant į šalies kelius ir greitkelius išriedėjo tūkstančiai traktorių, trikdydami rytinį eismą.
Taip ūkininkai išreiškė nepasitenkinimą Nyderlandų vyriausybės planu pažaboti azoto oksido ir amoniako išmetimą.
Ūkininkų nepasitenkinimą išprovokavo vyriausybės pasiūlymas iki 2030 metų perpus sumažinti taršą tokiomis medžiagomis kaip azoto oksidai ir amoniakas.
Provincijų administracijoms nurodyta per vienus metus parengti atitinkamus planus.
Tai, kaip tikimasi, reikš gyvulių skaičiaus mažinimą ir kai kurių ūkių, kur gyvuliai nulemia didelį amoniako kiekį, supirkimą.
Pelningo šalies žemės ūkio sektoriaus dalyviai teigia, kad į juos nusitaikyta neteisingai, kad nesirūpinama jų ateitimi.
Protestus pasmerkė
Nyderlandų ministras pirmininkas Markas Rutte paragino ūkininkus nutraukti „gyvybei pavojingus“ protestus prieš vyriausybės aplinkosaugos planus, kai protestuotojai užblokavo kelis kelius, išvertę ant jų mėšlo ir uždegę laužų.
„Vakar ir šį rytą nedidelės ūkininkų grupės surengti protestai greitkeliuose yra nepriimtini. Tyčinis pavojaus kėlimas kitiems asmenims, mūsų infrastruktūros gadinimas ir grasinimai žmonėms, padedantiems palaikyti švarą, peržengia visas ribas“, – parašė M.Rutte socialiniame tinkle „Twitter“.
„Šie gyvybei pavojingi veiksmai turi būti nutraukti. Yra daugybė kitų būdų teisėtai išreikšti savo nepasitenkinimą“, – pridūrė jis.
Olandija, antra didžiausia pasaulyje žemės ūkio produktų eksportuotoja, yra tarp didžiausių Europoje atmosferos teršėjų šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis, ypač azoto junginiais.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.