Nyderlanduose tiriamas mįslingos masinės jūrinių paukščių žūties incidentas

Olandų mokslininkai trečiadienį pareiškė esantys sugluminti kelis dešimtmečius neregėto reiškinio, kai į Šiaurės jūros paplūdimius buvo išmesti 20 tūkst. negyvų ar gaištančių laibasnapių narūnėlių.
Laibasnapiai narūnėliai
Laibasnapiai narūnėliai / Wikipedia.org nuotr.

Pasak vieno jūrų biologo, šių žuvimi mintančių jūrinių paukščių gaišenų bangos išmetė į šiaurinių Vakarų Fryzų salų ir pietvakarinės Zelandijos provincijos pakrantes. Visiems paukščiams buvo pasireiškę ilgo badavimo simptomai.

„Kas juos žudo – milijono dolerių vertas klausimas“, – naujienų agentūrai AFP sakė Vageningeno universiteto jūrų tyrėjas Mardikas Leopoldas.

„Ir vis dar neturime atsakymo. Tai nerimą kelianti padėtis, – pridūrė jis. Paskutinį kartą stebėjome tokį aukštą mirtingumą 9-ame ir 10-ame dešimtmečiais“.

Pasak M.Leopoldo, mokslininkai tebeieško atsakymų į kelis kitus klausimus.

Negyvų paukščių buvo aptikta tik Olandijos pakrantėse, o Belgijoje ar Vokietijoje nebuvo pranešta apie jokius panašius incidentus.

VIDEO: Sunerimę mokslininkai negali įminti gamtos užmintos mįslės – tokio liūdno reiškinio nematė dešimtmečius

Be to, dėl stipraus vėjo ir audringų orų jūroje narūnėliams gali būti sunkiau misti silkėmis ir šprotais, nes paukščiai dėl nepalankių žiemos orų pernelyg pavargsta, sakė M.Leopoldas.

„Kita vertus, kodėl nugaišimo atvejų pasitaiko tik Nyderlanduose? Mes gi ne vienintelė šalis, kur vyrauja žiemiški orai“, – stebėjosi mokslininkas.

Olandų žiniasklaida domisi, ar paukščių žūtį galėjo nulemti neseniai Šiaurės jūroje įvykęs incidentas, kai audros užkluptas prekinis laivas pametė šimtus konteinerių.

Nyderlandų ir Vokietijos pakrantes tuomet nuklojo daugybė gabentų daiktų, tokių kaip plastikiniai žaislai, polistireninės pakuotės dalys, avalynė ir mažiausiai vienas maišas su pavojinga medžiaga, kuri, pareigūnų duomenimis, buvo „organinis peroksidas“.

Tačiau M.Leopoldas pažymėjo, kad išskrodus kelis paukščius jų skrandžiuose nebuvo rasta „jokio plastiko“.

Be to, jei paukščiai apsinuodijo cheminėmis medžiagomis, tarp kitų gyvūnų būtų pastebėta panašių simptomų, teigė jūrų biologas.

„Paukščiai taip pat nebuvo aplipę nafta“, – pridūrė jis.

Nyderlandų tarnybos trečiadienį pranešė gavę iš laivybos įmonės MSC duomenų, kad nuo laivo „MSC Zoe“ sausio mėnesį nukrito mažiausiai 341 konteinerių.

Mokslininkai šią savaitę planuoja atlikti masinį skrodimą šimtams negyvų paukščių, tikėdamiesi, kad tai padės įminti kilusią mįslę.

Kaip bebūtų, laibasnapiams narūnėliams išnykti negresia. Visuomeninio transliuotojo NOS žiniomis, Šiaurės jūroje gyvena maždaug 2 mln. šios rūšies individų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai