„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

„Okupantai negali jaustis saugūs“: Ukrainoje daugėja partizaninių atakų

Okupuotuose Ukrainos regionuose partizanai veikia vis aktyviau – puldinėjami Rusijos kariai ir su jais bendradarbiaujantys ukrainiečiai, o tokia veikla plečiasi. Praėjusią savaitę Ukrainos šiaurėje buvo nukauti šeši rusai pasieniečiai, o po kelių dienų Melitopolyje pasikėsinta į Maskvos statytinio Jevhenijaus Balickio gyvybę. Kad kils tokių atakų banga, buvo prognozuojama, rašo „The Guardian“.
Ukrainoje daugėja partizaninių atakų – invazijai ruošėsi jau seniai
Ukrainoje daugėja partizaninių atakų – invazijai ruošėsi jau seniai / „Scanpix“/AP nuotr.

Ypač partizaninių išpuolių padaugėjo Ukrainos pietuose, Chersone ir aplink šį užimtą miestą. Kalbėti apie tokių atakų pavojų, tiesa, savų priežasčių turi abi pusės: Rusija taip gali pateisinti griežtesnes represijas okupuotose teritorijose, o ukrainiečiai nori demoralizuoti rusų pajėgas.

Vis dėlto toli gražu neaišku, ar atakas vykdo Ukrainos kariuomenės organizuojamos sabotažo grupės, ar savo iniciatyva veikti pradėję partizanai.

Yra ir fantazijų, ir patikimų duomenų

Partizanais paprastai vadinami ginkluotų grupių, kurios slapta kovoja su okupantais, nariai. Lietuvoje partizanai kovojo su sovietais, nacių užimtose Europos šalyse, ypač Prancūzijoje, – su vokiečiais ir jų kolaborantais.

Incidentas Melitopolyje, kur buvo susprogdintas automobilis, daugeliui analitikų leidžia teigti, kad pasipriešinimas okupacinei galiai Ukrainoje stiprėja, nors ir vyko jau nuo pat karo pradžios. Vienas tokių ekspertų – Rutgerso universiteto istorikas Alexanderis Motylas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Protestas Melitopolyje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Protestas Melitopolyje

„Surinkau duomenis iš ukrainietiškų tinklalapių, kuriuose aiškiai nurodoma, kad atakas rengia partizanai. Žinoma, įmanoma, kad dalį išpuolių įvykdė Ukrainos specialiosios pajėgos. Šiaip ar taip, tokios veiklos mastas įspūdingas ir leidžia manyti, kad ji dar plėsis“, – teigė A.Motylas.

Kremliaus pareigūnai ir statytiniai okupuotoje Ukrainoje dėl sprogimo Melitopolyje apkaltino „ukrainiečius partizanus“. Rusijos Tyrimų komitetas – „ukrainiečius diversantus“. O prieš kelias dienas buvo pasikėsinta ir į Kremliaus paskirtą Enerhodaro miesto Zaporižios regione merą Andrijų Ševčyką.

Nors teiginių, esą Rusijos kariai vaišinami apnuodytais pyragais, patikrinti neįmanoma, yra ir patikimesnių pranešimų apie dingstančius rusų karius ir jų vietos pagalbininkus.

Rusijos okupuotose teritorijose taip pat gadinamos geležinkelio linijos, paliekamos skrajutės su grasinimais rusų pajėgoms ir kolaborantams.

JAV veikiančio Karo studijų instituto analitikai mano, kad Rusijos pareigūnai Luhansko srityje, kuri beveik visa užimta, tačiau kurioje vis dar verda įnirtingi mūšiai, irgi jau ruošiasi partizaninėms atakoms.

O Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiasis žvalgybos direktoratas birželio 1-ąją paskelbė apie kuriamą „Luhansko partizanų“ projektą. Kyjivas taip pat cituoja rusiškus „Telegram“ kanalus, kuriuose teigiama, esą į apsišaukėlišką Luhansko liaudies respubliką jau siunčiami Rusijos vidaus reikalų ministerijos darbuotojai, kurie ten vykdys administracines funkcijas.

Kaip pastebi „The Guardian“, dalis incidentų, apie kuriuos pranešta pastaraisiais mėnesiais, tikriausiai yra gana pagyrūniška dezinformacija. Juk ukrainiečiai ilgai puikavosi vadinamojo „Kyjivo vaiduoklio“ – oro pajėgų piloto – žygdarbiais, bet paaiškėjo, kad visa tai tėra kruopščiai sudėliota fantazija.

Tiesa, nors teiginių, esą Rusijos kariai vaišinami apnuodytais pyragais, patikrinti neįmanoma, yra ir patikimesnių pranešimų apie dingstančius rusų karius ir jų vietos pagalbininkus. Kartais net teigiama, kad nužudytų karių yra keli šimtai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos karys Chersone
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos karys Chersone

Veikia ir kitoje sienos pusėje?

„Bet aišku bent tai, kad partizaniniam kartui Ukraina ruošėsi ilgai ir kruopščiai“, – konstatuojama „The Guardian“.

Tokiems išpuoliams Kyjivas karius pradėjo rengti dar po pirmosios Rusijos invazijos į Donbasą 2014 metais. Partizaninės pajėgos kariuomenės struktūros dalimi, tiesa, tapo tik praėjusią vasarą, teigia Ukrainos saugumo ir bendradarbiavimo centro vadovas Serhijus Kuzanas.

Jo teigimu, nors tūkstančiai ukrainiečių pastaraisiais mėnesiais prisijungė prie Teritorinės armijos, šimtai pasisiūlė partizanauti. Luhanske veikia partizanai iš būtent šio regiono, taip pat dėliojami daliniai ir Chersone ar Zaporižios regione.

Imago / Scanpix nuotr./Ukrainos partizanas Donbase
Imago / Scanpix nuotr./Ukrainos partizanas Donbase

Pasak S.Kuzano, partizaninės pajėgos ir buvo ruošiamos tokiam atvejui, jei jų regionas būtų okupuotas. Jų užduotis – kurti informatorių tinklus, vykdyti informacines kampanijas prieš okupantus, perduoti duomenis vyriausybei Kyjive ir taikytis į aukšto rango okupantų vadeivas bei kolaborantus.

„Partizanus paruošė Ukrainos specialiosios pajėgos. Jos atsakingos už stambesnius išpuolius, – teigė S.Kuzanas. – Mintis – kad okupantas visada jaustų, kad partizanai šalia, ir niekada nesijaustų saugus.

Pastaruoju partizanų daliniai Charkivo, Zaporižios ir Chersono regionuose vykdė koordinuotą lipdukų ir skrajučių kampaniją prieš vadinamąjį rusų pasaulį.“

Partizanai veikia tik okupuotoje Ukrainoje ir operacijų kitoje sienos pusėje, Rusijoje, nevykdo – tokia oficiali versija.

Kadangi partizanų kovotojai teisiškai priklauso Ukrainos gynybos pajėgoms, Kyjivas privalo jais rūpintis. Partizanų šeimos buvo evakuotos iš regionų prieš pat jų okupaciją ar tik jai prasidėjus.

Tiesa, partizanai veikia tik okupuotoje Ukrainoje ir operacijų kitoje sienos pusėje, Rusijoje, nevykdo – tokia oficiali versija. „The Guardian“ visgi pastebi, kad tam tikros operacijos Rusijoje vykdomos, o S.Kuzanas neprieštarauja.

„Visi mes suprantame, kad Rusijoje pastaraisiais mėnesiais sproginėja naftos sandėliai ir karinės bazės. Bet ukrainiečių pareigūnai atsako, kad kažkas tiesiog netinkamoje vietoje užsirūkė. Jie taip juokauja ir leidžia suprasti, kad čia ne jų reikalai“, – tvirtino ekspertas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs