„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

OPCW: per 2016-ųjų ataką Sirijos sukilėlių teritorijoje buvo panaudotas chloras

Sirijoje per 2016 metais sukilėlių kontroliuojamoje teritorijoje surengtą ataką, kurios metu mažiausiai 20 žmonių sutriko kvėpavimas, buvo panaudotas chloras, antradienį paskelbė pasaulinė cheminių ginklų priežiūros institucija.
Cheminio ginklo draudimo organizacija (OPCW)
Cheminio ginklo draudimo organizacija (OPCW) / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Incidentas įvyko netoli lauko ligoninės prie Kafr Zaitos miesto netrukus po liudininkų pranešimų, kad iš sraigtasparnio buvo išmestas mažiausiai vienas sunkus daiktas, nurodė Cheminio ginklo uždraudimo organizacija (OPCW).

Inspektoriai tyrinėjo toje vietoje rastą pramoninio chloro balioną ir, įvertinę skaitmeninius įrodymus bei liudininkų pasakojimus, sugebėjo jį „aiškiai susieti“ su 2016 metų spalio 1-ąją įvykdyta ataka.

„Ataskaitoje prieinama išvadą, kad esama pagrįstų priežasčių manyti, jog pramoninio chloro balionas buvo panaudotas kaip ginklas“, – sakoma OPCW pareiškime, grindžiamame jos Faktų nustatymo misijos, tiriančios chemines atakas Sirijoje, ataskaita.

Pasak liudininkų, prieš ataką iš Damasko režimo kontroliuojamo Chamos oro uosto pakilo sraigtasparnis, skridęs į žemės ūkio paskirties teritoriją, kur urvuose slapstėsi kelios sukilėlių grupės.

„Netrukus po to, kaip teigė kai kurie liudininkai, sraigtasparnis numetė dvi statines, nors kiti pranešė pastebėję tik vieną statinę“, – pažymima ataskaitoje.

„Maždaug 20 asmenų patyrė dusulį ir kvėpavimo sutrikimų“, – priduriama dokumente.

Ten pat rašoma, kad inspektoriai nustatė, jog „balionas pratrūko dėl mechaninės jėgos ir išleido toksišką dirginančią medžiagą“.

Hagoje įsikūrusiai OPCW paskelbus savo ataskaitą, neabejotinai padidės Vakarų šalių spaudimas Sirijos prezidento Basharo al Assado režimui prisipažinti dėl įtariamo cheminių ginklų naudojimo.

Sirų vyriausybė neigia naudojanti cheminius ginklus ir tvirtina, kad perdavė tokį arsenalą pagal 2013 metais sudarytą susitarimą su JAV ir Rusija. Tas žingsnis buvo žengtas po įtariamos zarino dujų atakos, pareikalavusios Damasko priemiestyje Gutoje apie 1,4 tūkst. gyvybių.

Abi konflikto šalys kaltinamos cheminių ginklų naudojimu, nors įtariama, kad už daugumą incidentų atsakingas būtent Sirijos režimas.

Praėjusią savaitę paskelbtoje OPCW ataskaitoje nustatyta, kad per 2015 metais džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) įvykdytą išpuolį Sirijos šiaurėje buvo panaudotas ipritas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs