Dviejų metrų ūgio boksininkas, kurio politinės reputacijos neteršia Ukrainoje dažni korupcijos skandalai, visuomenės nuomonės apklausose pralenkė įkalintąją buvusią premjerę Juliją Tymošenko.
Nacionalinis herojus
Ukrainoje tebesitęsiant masiniams protestams, 42 metų politiku tapęs boksininkas ragina savo tautiečius kovoti, kad jų tėvynė virstų vakarietiška demokratine valstybe.
„Tai ne revoliucija. Tai taikus protestas, kuriuo reikalaujame teisybės, – V.Klyčko teigia interviu agentūrai „The Associated Press“. – Žmonės gina ne politinius interesus. Jie gina siekį gyventi civilizuotoje šalyje.“
Geležiniu kumščiu pramintas boksininkas yra iškovojęs 45 pergales 47 dvikovose. 41 iš jų baigėsi nokautu. Pasaulio čempiono titulą jis sėkmingai apgynė 11 kartų – pastarąjį kartą 2012 metų rugsėjį – ir ketina dar pasiboksuoti prieš baigdamas karjerą. Jis vis dar kelias valandas per dieną skiria treniruotėms.
Tačiau dabar V.Klyčko turi įrodyti, kad tiek pat ištvermės turi ir politikos ringe.
Nors jis turi sporto mokslų daktaro laipsnį, V.Klyčko teko įdėti daug pastangų, jog įrodytų turintis pakankamai proto, kad galėtų vadovauti 46 mln. gyventojų turinčiai šaliai.
Kaip ir daugelis ukrainiečių, V.Klyčko augo rusakalbių šeimoje ir tik visai neseniai išmoko kalbėti ukrainietiškai – dar ir dabar jis kartais užsikerta, ieškodamas tinkamo žodžio. Vis dėlto daugelį ukrainiečių traukia jo nuoširdumas ir superdidvyrio, pasirengusio ginti savo tautiečius, įvaizdis.
„Jis yra nacionalinis herojus ir sudaro padoraus žmogaus įspūdį“, – sako Kijevo Mohylos akademijos Europos studijų dėstytojas Andreas Umlandas.
V.Klyčko buvo vienas iš vos kelių opozicijos politikų, kurie bandė atkalbėti kelis šimtus radikaliai nusiteikusių protestuotojų nuo prezidentūros šturmo praėjusį sekmadienį.
Boksininkui raginant siekti taikos, džiaugsminga minia skandavo jo vardą. Šalia stovėjo jo žmona Natalija, patraukli brunetė ir buvusi manekenė, neseniai pradėjusi dainininkės karjerą. Pora turi tris vaikus.
Trečiadienį V.Klyčko partija prisijungė prie dar dviejų opozicinių partijų, apsupusių Ukrainos parlamentą.
„Jie atėmė žmonių viltį įgyvendinti reformas, pakeisti padėtį šalyje, – būdamas parlamento pastate kalbėjo V.Klyčko. – Jie pavogė mūsų viltį.“
Kijevo meru tapti nepavyko
V.Klyčko pirmą kartą įžengė į politiką per 2004-ųjų Oranžinę revoliuciją, kuri nuvertė per abejotinus rinkimus išrinktą prezidentą Viktorą Janukovyčių ir į valdžią atvedė provakarietišką vyriausybę. Ką tik iškovojęs pergalę ringe JAV, V.Klyčko atskrido į Kijevą ir pasirodė protestuotojams apsivyniojęs oranžiniu šaliku – revoliucijos simboliu.
Šalia jo stovėjo penkeriais metais jaunesnis brolis Vladimiras Klyčko, kuris taip pat yra sunaus svorio bokso čempionas, šiuo metu susižadėjęs su amerikiečių aktore Hayden Panettiere.
Du kartus nepavykus tapti Kijevo meru, V.Klyčko pernai žengė į nacionalinę politiką. Jo partija „Udar“ – „Smūgis“ – parlamento rinkimuose liko trečia. Savo kampanijoje ji akcentavo reformas ir kovą su korupcija bei pasinaudojo augančiu nepasitenkinimu tiek prezidento Viktoro Janukovyčiaus valdymu, kurio metu Ukraina neteko daugelio Oranžinės revoliucijos pasiekimų, tiek susikompromitavusiais revoliucijos lyderiais, taip pat ir J.Tymošenko.
Kai J.Tymošenko buvo apkaltinta piktnaudžiavimu valdžia ir pasodintą į kalėjimą – Vakarų apžvalgininkų manymu, tai buvęs politinis susidorojimas – V.Klyčko ir kiti opozicijos lyderiai reikalavo, kad ji būtų paleista.
Turtus susikrovė skaidriai
V.Klyčko gimė 1971 metais Kirgizijoje. Jo motina buvo mokytoja, o tėvas – karo pilotas, tad šeima dažnai keliaudavo į atokias karines bazes visoje Sovietų Sąjungoje ir Rytų Europoje.
Jis sako su vakarietiškomis vertybėmis susipažinęs besitreniruodamas Vokietijoje ir JAV ir norintis jas įtvirtinti Ukrainoje.
„Žmonės, kurie dabar yra politikoje, nesiekia pakeisti šios šalies, – sako V.Kličko. – Jie paprasčiausiai plėšia ją.“
Kitaip nei kitų Ukrainos politikų, taip pat ir J.Tymošenko, susikrovusių turtus iš neaiškių verslų posovietinės suirutės laikais, V.Kličko milijonai atėjo iš skaidraus šaltinio – bokso ringo.
Rugsėjį atliktos apklausos duomenimis, pirmajame prezidento rinkimų ture jis surinktų 15,5 proc. balsų. Už J.Tymošenko balsuotų 13,2 proc. o už V.Janukovyčių – 19 proc., tačiau jis pralaimėtų V.Klyčko antrajame ture.
Rugsėjį atliktos apklausos duomenimis, pirmajame prezidento rinkimų ture jis surinktų 15,5 proc. balsų. Už J.Tymošenko balsuotų 13,2 proc. o už V.Janukovyčių – 19 proc., tačiau jis pralaimėtų V.Klyčko antrajame ture. Apklausą atlikęs Razumkovo centras apklausė 2 010 respondentų.
Nuo to laiko V.Klyčko politinė žvaigždė pakilo dar aukščiau.
Spalį jis paskelbė, kad dalyvaus 2015 metų pradžioje vyskiančiuose prezidento rinkimuose, nors V.Janukovyčiaus šalininkų kontroliuojamas parlamentas priėmė įstatymą, kurio tikslas – neleisti boksininkui iškelti savo kandidatūros dėl to, kad keletą metų gyveno ir mokesčius mokėjo Vokietijoje.
V.Klyčko pasipiktino ir pavadino Ukrainos politiką purvinu žaidimu, kokio jis nėra patyręs bokso ringe.
„Lyginti neįmanoma, nes bokse egzistuoja taisyklės. Ukrainos politikoje taisyklių nėra“, – pasak V.Klyčko.
Jis nepainioja bokso su politika – ir niekada neįsitraukia į apsistumdymus, kurie dažnai kyla Ukrainos parlamente.
„Fizinei jėgai nėra vietos politikoje. Minties galia daug stipresnė“, – sako V.Klyčko.
Vis dėlto ar stiprūs Ukrainais parlamentarų smūgiai? „Jei spręstum mano profesijos standartais, jie visiškai neturi talento“, – patikina jis.