Osle ir Stokholme bus įteiktos Nobelio premijos

Buvęs Suomijos prezidentas, taikos tarpininkas Martti Ahtisaari trečiadienį Osle atsiims 2008 metų Nobelio taikos premiją, kuri jam skirta už pastangas spręsti konfliktus įvairiuose neramumų židiniuose, pradedant Kosovu ir baigiant Namibija bei Indonezija.
Marttis Ahtisaaris
Marttis Ahtisaaris / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Tuo tarpu Stokholme trečiadienio vakarą Švedijos karalius Carlas XVI Gustafas per oficialią ceremoniją įteiks Nobelio literatūros, medicinos, fizikos, chemijos ir ekonomikos premijas.

71 metų M.Ahtisaari, kuris tarp pagrindinių pretendentų į Nobelio taikos premiją buvo minimas jau daug metų, pagerbiamas „už daugiau kaip tris dešimtmečius (trukusias) svarbias pastangas keliuose žemynuose tarptautiniams konfliktams išspręsti“.

M.Ahtisaari yra sakęs, kad ryškiausias karjeros momentas buvo jo, kaip Jungtinių Tautų (JT) specialiojo pasiuntinio, kelionė į Namibiją, kuriai jis padėjo 1990-aisiais, po daugiau kaip dešimtmetį trukusių derybų taikiai pasiekti nepriklausomybę.

M.Ahtisaari taip pat prižiūrėjo 2005 metais vykusį Indonezijos Vyriausybės ir Laisvosios Ačės judėjimo (GAM) sukilėlių susitaikymą, kuriuo baigėsi tris dešimtmečius trukęs konfliktas, per kurį žuvo maždaug 15 tūkst. žmonių.

Europoje šis suomių karjeros diplomatas atliko svarbų vaidmenį 1999 metais nutraukiant karo veiksmus Kosove, o nuo 2005 iki 2007 metų nesėkmingai bandė tarpininkauti Belgradui ir Prištinai dėl Kosovo statuso.

Šiemet vasarį Kosovas vienašališkai paskelbė nepriklausomybę.

M.Ahtisaari, kuris palaikė šios provincijos nepriklausomybę, antradienį Osle žurnalistams sakė, kad Kosovo statusas dabar yra nepanaikinamas, nors jam ir toliau kategoriškai nepritaria Serbija ir Rusija.

M.Ahtisaari savo premiją – diplomą, auksinį medalį ir 10 mln. Švedijos kronų (3,3 mln. litų) – atsiims per oficialią ceremoniją Oslo rotušėje, kuri prasidės trečiadienį 13 val. vietos (14 val. Lietuvos) laiku.

Per kitą ceremoniją Stokholme Nobelio literatūros, medicinos, fizikos, chemijos ir ekonomikos premijų laureatai apdovanojimus atsiims Koncertų salėje.

Po šios ceremonijos, kuri pagal tradiciją rengiama per premijos steigėjo Alfredo Nobelio mirties metines, Švedijos sostinės rotušėje bus surengtas pokylis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų