01 09 /01 10 10:30

Kas yra P.Poilievre’as: „Kanados D.Trumpas“, galintis pakeisti J.Trudeau premjero poste

Būdamas 20 metų, Pierre'as Poilievre’as jau turėjo planą Kanadai. Kanados konservatorių partijos lyderis, kuriam dabar 45-eri, esė konkurse išdėstė mažų mokesčių ir mažos vyriausybės viziją šaliai, ką jis darytų būdamas ministru pirmininku.
Pierre'as Poilievre’as  ir jo žmona Anaida
Pierre'as Poilievre’as ir jo žmona Anaida / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Vartotojų ir investuotojų rankose paliktas doleris yra produktyvesnis už politiko išleistą dolerį“, – teigė jis.

P.Poilievre'as yra dar vienu žingsniu arčiau savo vizijos įgyvendinimo, o neseniai duotame interviu konservatyviam psichologui ir komentatoriui Jordanui Petersonui jis net užsiminė apie savo esė.

Jau kelis mėnesius P.Poilievre'o konservatoriai nacionalinėse apklausose smarkiai lenkia sunkumus patiriančius Justino Trudeau liberalus ir rodo, kad jei rinkimai vyktų šiandien, jie laimėtų daugumos vyriausybę.

Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau / Sean Kilpatrick / ZUMAPRESS.com
Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau / Sean Kilpatrick / ZUMAPRESS.com

Šią savaitę ministras pirmininkas J.Trudeau paskelbė atsistatydinantis, o netrukus rengiamuose rinkimuose P.Poilievre'as žada grįžti prie „sveiko proto politikos“, pastebi BBC.

Kanados gyventojams, nusivylusiems vangia ekonomika, būsto ir jo įperkamumo krize, jis siūlo alternatyvą tam, ką pavadino J.Trudeau „autoritariniu socializmu“.

Laimėjęs jis taptų dalimi bangos dešiniųjų populistinių lyderių, nuvertusių dabartines vyriausybes Vakaruose.

L.Kojala vadina jį kanadietišku D.Trumpu

Politologas Linas Kojala tvirtina, kad P.Poilievre'as yra D.Trumpo kanadietiškas atitikmuo ir jo išrinkimas šalies premjeru galėtų pakeisti santykius tarp Kanados ir JAV.

„Emocinis santykių fonas gali greitai keistis – D.Trumpas yra tiesiog iš posto besitraukiančio liberalo Justino Trudeau antitezė. Kanadoje iki rudens įvyks rinkimai, kuriuos, prognozuojama, laimėtų konservatoriai. O jų lyderis Pierre Poilievre‘as, pasmerkęs D.Trumpo pastaruosius pareiškimus, visgi ideologiškai ir stilistiškai yra JAV politiko kanadietiškas atitikmuo“, – pastebėjo L.Kojala.

Nors pats politikas ragina lyginti jį su Donaldu Trumpu – o jis turi tokių gerbėjų kaip Elonas Muskas ir kiti išrinktojo JAV prezidento orbitoje esantys asmenys – P.Poilievre'o istorija yra labai kanadietiška, sako BBC.

16 metų pagimdžiusi motina atidavė jį įvaikinti

P.Poilievre'as gimė Kanados vakarinėje Albertos provincijoje 16 metų motinai, kuri jį atidavė įvaikinti. Jį priglaudė du mokyklos mokytojai, kurie jį užaugino Kalgario priemiestyje.

„Visada tikėjau, kad būtent savanoriškas šeimos ir bendruomenės dosnumas yra didžiausia socialinė apsauga, kokią tik galime turėti“, – 2022 m. sakė jis žurnalui „Maclean's“, apmąstydamas savo ankstyvąjį gyvenimą.

„Tai tarsi mano atspirties taškas“, – tvirtino jis.

Paauglystėje P.Poilievre'as anksti susidomėjo politika ir agitavo už vietos konservatorius.

P.Poilievre'as studijavo tarptautinius santykius Kalgario universitete, kai susipažino su Stockwellu Day, kuris dirbo ministru buvusio konservatorių ministro pirmininko Stepheno Harperio vyriausybėje.

Tuo metu S.Day siekė vadovauti Kanados aljansui – dešiniojo sparno partijai, kurios šaknys siekia Albertą ir kuri 2003 m. susijungimo metu tapo šiuolaikinių konservatorių dalimi – ir paprašė P.Poilievre'o padėti palaikyti ryšius su studentais.

„Jis mane sužavėjo nuo pat pradžių, – interviu BBC sakė S.Day. – Jis atrodė ramus, bet kupinas energijos ir sugebantis patraukti žmonių dėmesį.“

S.Day kandidatūra į lyderius buvo sėkminga, ir jis išvyko į Otavą su P.Poilievre'u kaip savo padėjėju. Po kurio laiko šaltą žiemos naktį P.Poilievre'as užėjo į jo kabinetą paklausti nuomonės apie galimą kandidatavimą.

P.Poilievre'as 2004 m., būdamas 25 metų, laimėjo vietą Otavoje ir tapo vienu jauniausių tuo metu išrinktų konservatorių. Nuo to laiko jis užima šią poziciją.

Nuo Skippy iki partijos lyderio

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Pierre'as Poilievre’as
ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Pierre'as Poilievre’as

Otavoje dėl jaunatviško entuziazmo ir aštraus liežuvio P.Poilievre'as tiek kolegų, tiek priešų buvo pramintas Skippy.

Jis užsitarnavo labai kovingo ir šališko žmogaus reputaciją, sakė Toronto universiteto politikos mokslų docentas Randy Besco.

Už uždarų konservatorių frakcijos posėdžių durų P.Poilievre'as parodė savo diplomatinę pusę, kalbėjo S.Day.

„Pierre'as visada mokėjo pasakyti: „Gerai, žinai ką? Aš apie tai nepagalvojau“, arba išklausydavo ir sakydavo: „Ar tu apie tai pagalvojai?“ – prisiminė S.Day.

Premjerą vadino „durneliu“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Pierre'as Poilievre’as ir Justinas Trudeau
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Pierre'as Poilievre’as ir Justinas Trudeau

Vis dėlto konfrontacinė politika tapo kertiniu P.Poilievre'o akmeniu. Tapęs konservatorių lyderiu 2022 m., jis taikėsi į J.Trudeau su kandžiomis pastabomis, taip siekdamas užmegzti ryšį su nepatenkintais rinkėjais.

Kartais dėl to jis patekdavo į bėdą. Balandį jis buvo pašalintas iš Bendruomenių rūmų už tai, kad pavadino ministrą pirmininką „durneliu“.

Birželio mėn. laikraščiui „Montreal Gazette“ P.Poilievre'as sakė, kad mėgsta „kalbėti tiesiai“.

„Manau, kad kai mandagumas prieštarauja tiesai, aš renkuosi tiesą, – sakė jis. – Manau, kad mūsų politinė klasė per ilgai buvo pernelyg mandagi.“

Jo kovingas stilius taip pat sukėlė nesutarimų, ir jis buvo kritikuojamas už tai, kad siekdamas politinės naudos pernelyg supaprastina sudėtingus klausimus.

Nors kanadiečiai atvirai priėmė opozicijos lyderio žinią, nes ji keičia J.Trudeau progresyviosios politikos ženklą, naujausių apklausų duomenimis, šiek tiek daugiau nei pusė jų yra nepalankios nuomonės apie jį.

P.Poilievre'as – apie skiepus ir nusikaltėlius

Konservatorių lyderis vadinamas „švelniuoju“ populistu, nes tiesiogiai kreipiasi į paprastus kanadiečius ir kritikuoja valdžios elitą, įskaitant Kanados korporacijas, tvirtina BBC.

Jis išreiškė paramą tiems, kurie protestavo prieš skiepų „pasus“ per 2021 m. „Laisvės konvojaus“ demonstracijas, savaitėms užtvėrusias Otavą.

Politikas pažadėjo įgyvendinti „didžiausią Kanados istorijoje kovą su nusikalstamumu“, žadėdamas, kad recidyvistai liks už grotų.

Nors 2000-ųjų pradžioje P.Poilievre'as balsavo prieš homoseksualų santuokų įteisinimą, neseniai jis pareiškė, kad jei bus išrinktas, jos ir toliau bus įteisintos „iki galo“.

Konservatoriai taip pat nepritaria teisės aktams, reglamentuojantiems abortus, nors leidžia parlamento nariams laisvai balsuoti šiuo klausimu.

„Vadovausiu mažai vyriausybei, kuri rūpinasi savo reikalais“, – birželį sakė P.Poilievre'as.

Politiko žmona atvyko kaip pabėgėlė iš Venesuelos

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Pierre'as Poilievre’as ir jo žmona Anaida Poilievre
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Pierre'as Poilievre’as ir jo žmona Anaida Poilievre

Pastaraisiais mėnesiais Kanadoje vykstant viešoms diskusijoms dėl imigracijos, partija pareiškė, kad sieks susieti atvykstančiųjų skaičių su naujų pastatytų namų skaičiumi ir sutelkti dėmesį į kvalifikuotų darbuotojų pritraukimą.

P.Poilievre'o žmona Anaida atvyko į Kanadą kaip pabėgėlė iš Karakaso, Venesuelos.

Konservatorių lyderis ragino integruoti atvykėlius, sakydamas, kad Kanada neturi būti „susvetimėjusi visuomenė“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai