„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kaip Donaldo Trumpo administracija nesėkmingai bandė panaikinti sankcijas Rusijai

Pirmosiomis JAV prezidento Donaldo Trumpo darbo savaitėmis ankstesni Baracko Obamos administracijos tarnautojai ir Valstybės departamento darbuotojai už uždarų durų kovėsi intensyviame mūšyje – naujoji valdžia stengėsi įvairiais būdais normalizuoti santykius su Rusija, remdamasi keliais šaltiniais rašo „Yahoo News“.
Donaldas Trumpas kalbasi telefonu su Vladimiru Putinu
Donaldas Trumpas kalbasi telefonu su Vladimiru Putinu / „Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr.

Tuo metu viešai dar nebuvo žinoma, tačiau D.Trumpo administracija beveik iškart, kai tik perėmė vairą, nurodė Valstybės departamentui sukurti pasiūlymus, kaip panaikinti sankcijas Rusijai ir taip pagerinti santykius su Maskva.

Prezidentas B.Obama Rusijai sankcijas pritaikė atsakydamas į Rusijos intervenciją Ukrainoje ir kišimąsi į JAV rinkimus. D.Trumpo pastangos šias sankcijas sušvelninti suneramino Valstybės departamento atstovus, jie iškart ėmėsi kalbėtis su Kongreso lyderiais dėl teisinių žingsnių, kurie D.Trumpo ketinimus užblokuotų, pranešė neįvardijami šaltiniai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Baltieji Rūmai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Baltieji Rūmai

„Baltuosiuose Rūmuose buvo rimtai svarstoma vienašališkai nutraukti taikomas sankcijas“, – teigia Danas Friedas, buvęs Valstybės departamento pareigūnas, kuris buvo atsakingas už sankcijų politiką ir iš darbo pasitraukė vasario mėnesį.

Jis patikino, kad pirmosiomis savaitėmis, kuomet darbą pradėjo D.Trumpo administracija, jis sulaukė „panikos apimtų“ skambučių iš JAV vyriausybės atstovų, kuriems buvo nurodyta parengti sankcijų panaikinimo paketą. Jo buvo prašoma padėti, kaip nors tai sustabdyti.

Kelią užkirto Kongreso nariai

D.Friedas tikina, kad buvo toks susirūpinęs, jog kreipėsi į Kapitolijaus sąjungininkus, įskaitant senatorių Beną Cardiną, bei kitus, ragindamas juos kuo greičiau priimti teisės aktus, kurie įtvirtintų sankcijas ir apsunkintų D.Trumpo pastangas jas panaikinti.

Buvęs B.Obamos sekretoriaus padėjėjas žmonių teisėms Tomas Malinowskis „Yahoo News“ patvirtino, kad prisijungė prie šių pastangų Kongrese. Anot jo, tikėtina, kad sankcijas panaikinęs D.Trumpas būtų surengęs aukščiausio lygio susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

„Tai būtų buvusi Maskvos pergalė“, – teigia T.Malinowskis, kuris prieš palikdamas buvusias pareigas paskelbė papildomą sankcijų paketą prieš Rusijos atstovus, atsakingus už žmonių teisių pažeidimus – įstatymas žinomas kaip Magnitskio aktas.

Tokie anksčiau neskelbti veiksmai, atlikti D.Friedo ir kitų politikų, atskleidžia dėl Rusijos kylančias įtampas iš naujos pusės. Tai gali įgauti didelę reikšmę Teisingumo departamentui tiriant D.Trumpo ir susijusių asmenų galimus ryšius su Rusija. Įtariama, kad D.Trumpo žentas Jaredas Kushneris ir jo vyriausiasis užsienio politikos patarėjas Michaelis Flynnas aptarė galimybes įkurti privatų komunikacijos kanalą su Rusijos ambasadoriumi Sergejumi Kisliaku.

„Scanpix“ nuotr./JAV kongresas
„Scanpix“ nuotr./JAV kongresas

Buvęs Baltųjų Rūmų pareigūnas patvirtino, kad naujoji administracija pradėjo aiškintis galimybes keisti sankcijas Rusijai kaip platesnės politikos peržiūrėjimą, ir šis procesas tebevyksta.

„Mes peržiūrėjome visas sankcijas, ne tik išskirtinai Rusijai, – teigė neįvardytas pareigūnas. – Visos sankcijos turi mechanizmus, kaip jas panaikinti. Turėjome vilčių, kad tai paskatins Rusiją pabaigti konfliktą Ukrainoje, bet taip neįvyko.“

Prezidento D.Trumpo interesas pagerinti santykius su Maskva nebuvo jokia paslaptis per jo rinkimų kampaniją.

„Jei galėtume sudaryti puikų sandorį mūsų šaliai ir susitaikyti su Rusija, tai būtų nuostabus dalykas. Aš norėčiau tai pamėginti“, – pernai balandį žiniasklaidai teigė D.Trumpas.

Tačiau nebuvo atskleisti žingsniai, kurių buvo imtasi. Sankcijas panaikinti norėta be Rusijos prisiimtos atsakomybės už Krymo aneksiją ar darytos įtakos rinkimams JAV.

D.Trumpas siekė iš Rusijos mainais sulaukti bendradarbiavimo kare prieš „Islamo valstybę“ Sirijoje, patikino du buvę pareigūnai. JAV prezidentas norėjo sugrąžinti galimybę Maskvai įkurti du diplomatinius padalinius Long Ailende ir Merilendo Rytiniame krante, šiuos biurus B.Obama uždarė pernai gruodį dėl jų vykdyto šnipinėjimo.

„Akivaizdu, rusai tą agitavo“, – teigia Baltųjų rūmų atstovas, pažymėdamas, kad nuolaidų būtų buvę reikalaujama ir iš Rusijos.

Rusijos klausimais politikai nesutaria

Pastangos sustabdyti D.Trumpą greitai pasiekė tikslą: vasario 7 d. senatoriai B.Cardinas ir Lindsay'us Grahamas pristatė dviejų partijų įstatymo projektą, kuris atitrauktų prezidentą nuo vienašalės galimybės panaikinti sankcijas – pirmiausia tam turi būti gautas Kongreso pritarimas.

„Rusija nieko nepadarė, kad būtų apdovanota sankcijų panaikinimu“, – tuo metu pareiškime teigė L.Grahamas.

Anot jo, jei JAV panaikintų sankcijas be „patikrinamo Rusijos progreso“ dėl sutarimų Ukrainoje, „prarastume visą pasitikėjimą mūsų sąjungininkų akyse Europoje ir pasaulyje“.

Skubos tvarka siūlytas teisės akto projektas galių neteko po šešių dienų, kai iš Baltųjų Rūmų atsistatydino nacionalinio saugumo patarėjas Michaelis Flynnas. Buvo suprasta, kad sankcijų panaikinimas JAV sukeltų politinę audrą, patikino T.Malinowskis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Michaelas Flynnas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Michaelas Flynnas

Tačiau politiniai mūšiai tęsiasi. Kol minėti senatoriai siūlo atskirus projektus naujoms sankcijoms Rusijai, jų pastangas blokuoja Senato Užsienio reikalų komiteto pirmininkas senatorius Bobas Corkeris, pirmiausia norintis išgirsti prezidentūros poziciją.

T.Malinowskis baiminasi, kad gali būti kitų būdų, kaip ne viešai pasiekti, kad sankcijos Rusijai gali būti sušvelnintos. Iš dalies tai priklauso ir nuo Europos Sąjungos pozicijos, kurios valstybės narės kasmet turi anonimiškai atnaujinti Rusijai taikomas sankcijas.

„Turiu košmarišką viziją, kad Steve'as Bannonas (Baltųjų rūmų vyriausiasis patarėjas) ar Sebastianas Gorka (Nacionalinio saugumo Tarybos narys) paskambins Vengrijos ambasadoriui ir pasakys, kad prezidentas nenusiviltų, jei jų šalis pasipriešintų sankcijų atnaujinimui“, – sako T.Malinowskis.

Iš viešų pareiškimų žinoma, kad Vengrijos lyderis Viktoras Orbanas neslepia simpatijų Rusijai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs