Anot naujienų svetainės „The Times os Israel“, amerikiečių pareigūnai tvirtina, kad smūgį karinei bazei netoli Irano centrinio Isfahano miesto Izraelis sudavė raketa.
Izraelis šių pranešimų nepatvirtino, o Iranas stengėsi incidentą sumenkinti, tik užsiminė apie atakoje panaudotus nedidelius bepiločius orlaivius, kurie, pasak šalies užsienio reikalų ministro, buvo „panašūs į žaislus, su kuriais žaidžia mūsų vaikai“.
Sekmadienį Izraelio nacionalinis transliuotojas „Kan“ pranešė, kad Tel Avivas prieš Teheraną pasitelkė ilgojo nuotolio viršgarsinę raketą „Rampage“. Teigiama, kad raketa buvo atpažinta iš užfiksuotų nuotraukų ir jai būdingos padarytos žalos.
Raketą „Rampage“ sukūrė bendrovė „Israel Aerospace Industries“, kad ją būtų galima naudoti prieš tokius taikinius kaip „ryšių ir valdymo centrai, oro pajėgų bazės, techninės priežiūros centrai ir infrastruktūra“, teigiama įmonės interneto svetainėje.
Daugiau nei pusę tonos sveriančią raketą bendrovė apibūdina kaip „tolimojo nuotolio, „oras-žemė“, tikslaus smūgio ginklą be ieškiklio“.
Teigiama, kad „Rampage“ raketa gali išvystyti iki 1 250 km/val. greitį, o jos veikimo nuotolis siekia iki 305 km. Ji gali būti paleidžiama iš orlaivio arba kaip atskira sistema, joje įrengta GPS/INS navigacijos ir apsaugos nuo trukdžių sistema. Negana to, pasak raketą pagaminusios bendrovės, ji turi sprogstamąją fragmentacinę arba bendrosios paskirties kovinę galvutę.
Tačiau kituose pranešimuose nurodoma, kad per išpuolį naudota kito tipo raketa. BBC naujienų tarnybos ir britų leidinio „Financial Times“ analizės, paremtos Irake nukritusių nuolaužų vaizdais, rodo, kad išpuolyje dalyvavo Izraelio raketa „Blue Sparrow“.
Tikėtina, kad rastos nuolaužos buvo raketos stiprintuvo sistema, kuri atsiskyrė kelionės viduryje, BBC sakė veteranas ir rizikos žvalgybos vadovas Justinas Crumpas.
„Blue Sparrow“ – iš oro paleidžiama Izraelio balistinė raketa, kurios veikimo nuotolis siekia beik 2000 km. Paprastai ji naudojama Izraelio priešlėktuvinės gynybos sistemai išbandyti. Žiniasklaida pažymi, kad Pentagonas taip pat laikosi nuomonės, jog Izraelis atakai pasirinko šią raketą.
Du Vakarų pareigūnai leidiniui „The New York Times“ tvirtino, kad Izraelio smūgis Iranui, kuris buvo surengtas atsakant į anksčiau įvykdytą ataką prieš Izraelį, buvo skirtas parodyti Teheranui, kad Tel Avivas nesunkiai gali išvengti iranietiškų oro gynybos sistemų.
Tikėtina, kad buvo svarstoma ir galimybė surengti daug didesnę ataką, tačiau po diskusijų su Jungtinių Valstijų prezidentu Joe Bidenu ir Didžiosios Britanijos bei Vokietijos užsienio reikalų ministrais jos mastas buvo ženkliai sumažintas.
Toks sprendimas priimtas viliantis neišprovokuoti Irano atsakyti tuo pačiu ir tuo pačiu išbandyti Izraelio gynybos pajėgų galimybes.
Praėjusiais metais buvo pranešta, kad Jungtinės Karalystės karališkosios oro pajėgos svarsto galimybę įsigyti raketų „Rampage“, kad papildytų savo raketų atsargas po to, kai Ukrainai padovanojo daug savo sparnuotųjų raketų „Storm Shadow“.
Pasak leidinio „The National“, raketos „Rampage“ laikomos ekonomiška alternatyva, nes kiekviena jų kainuoja šimtus tūkstančių dolerių, palyginti su 3 mln. dolerių kainuojančiomis „Storm Shadow“ raketomis.