Žemėlapiai, kuriuose sužymėtos įtariamos masinės kapavietės ir egzekucijų vietos, buvo paskelbti naujoje Pietų Korėjoje veikiančios Pereinamojo teisingumo darbo grupės (TJWG) ataskaitoje.
Ši organizacija, fiksuojanti žmogaus teisių pažeidimus ir nusikaltimus žmogiškumui visame pasaulyje, skelbia, kad jos ekspertai per pokalbius su pabėgėliais iš Šiaurės Korėjos naudojo programą „Google Earth“.
Taip buvo nustatytos apytikslės vietos, kuriose režimas galimai vykdė masines egzekucijas. Kai kurie pabėgėliai žudynes ir aukų laidojimą matė iš arti, tad kompiuterinė programa padėjo jiems susiorientuoti ir nurodyti, kur maždaug galėtų būti egzekucijų vietos bei kapavietės.
Tiesa, į ataskaitą neįtrauktos „jautriausios“ vietos – TJWG tyrėjų teigimu, baiminamasi, kad Kim Jong Uno režimas pašalins nusikaltimų įrodymus.
Tačiau „taškų“ žemėlapyje – policijos nuovadų ir kitų vyriausybinių kompleksų, kur greičiausiai buvo žudomi ar laidojami žmonės, netrūksta.
TJWG ateityje tikisi panaudoti nuotolinio aptikimo technologijas ir taip iš toli nustatyti, kur gali būti palaidotų žmonių kūnai.
Šiuo metu „remote sensing“ technologijos naudojamos stebint Amazonės baseino miškų nykimą ar klimato kaitos poveikį ledynams.
TJWG ateityje tikisi panaudoti nuotolinio aptikimo technologijas ir taip iš toli nustatyti, kur gali būti palaidotų žmonių kūnai.
„Šis projektas yra svarbus pirmasis žingsnis, siekiant nustatyti nusikaltimų žmogiškumui vykdymo faktą. Duomenys būtų reikalingi mokslininkams ir žurnalistams, jei jie ateityje galėtų patekti į Šiaurės Korėją“, – pažymi tyrėjai.
Anot „Reuters“, trečiadienį paskelbtoje TJWG ataskaitoje taip pat skelbiama, kad Šiaurės Korėjos režimas vykdo viešas egzekucijas ant upių krantų, mokyklose ir turguose. Mirtimi esą baudžiama už, pavyzdžiui, vario vogimą iš gamyklų, spaudos iš Pietų Korėjos platinimą, prostituciją.
TJWG iš viso kalbėjosi su 375 pabėgėliais iš Šiaurės Korėjos.
Pchenjanas atmeta kaltinimus dėl žmogaus teisių pažeidimų ir tikina, kad šalies piliečius saugo konstitucija.
Tačiau Jungtinių Tautų šalys narės dar 2014 metais kreipėsi į Saugumo Tarybą, ragindama priimti rezoliuciją, pagal kurią Šiaurės Korėjos režimas būtų teisiamas Tarptautiniame Baudžiamajame Teisme.
Specialios komisijos pranešime skelbta apie perpildytas koncentracijos stovyklas, nuolatinį kalinių kankinimą ir marinimą badu.
Nors tada Šiaurės Korėją JT Saugumo Taryboje užstojo Kinija ir Rusija, čia turinčios veto teisę, TJWG tyrėjai nepraranda vilties, kad kada nors režimo vadovybė turės stoti prieš tarptautinį teisingumą.