Pabėgėlių krizė žlugdo Angelos Merkel politinę karjerą – nebepasitiki net savi

Gilėjančioje pabėgėlių krizėje kanclerė Angela Merkel praranda ne tik šalies gyventojų, bet ir savo partijos palaikymą. Naujausios apklausos rodo, jog du trečdaliai vokiečių nebetiki jos pažadais. Antradienį vykęs krikščionių demokratų ir krikščionių socialinės sąjungos (CDU/CSU) parlamentinės frakcijos posėdis atskleidė, kad mažiausiai penktadalis nusigręžė nuo partijos vadovės politinio kurso.
Angela Merkel
Angela Merkel / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Die Welt“ leidėjas Stefanas Austas dabartinėje Angelos Merkel pabėgėlių politikoje įžvelgia visišką atitrūkimą nuo tikrovės.

Pasak jo, VFR laikais kalbėta apie anuometinės sostinės „Bonos erdvėlaivį“, šia metafora ironizuojant valdžios atitrūkimą nuo realybės. Angelos Merkel kanceliarija panašėja veikiau jau į Žemės palydovą, nutolusį labiau nei visos kosminės stotys“, – teigė jis.

„Bėgimas nuo realybės į fikciją tapo vyriausybės programa“, – sako Austas, o kanclerės šūkis „mes pajėgsim“ jam primena socialistinės Vokietijos vadovų pergalės šūkius prieš VDR žlugimą 1989 metais.

Maištingos nuotaikos Angelos Merkel partijoje

Pastarosiomis savaitėmis A.Merkel kanceliariją pasiekė ne vienas kritiškas žemių bei rajonų vadovų laiškas. Jei šie kanclerei siųsti pavojaus signalai buvo nelyginant tolimas perkūnijos aidėjimas, tai antradienį vykusiame CDU/CSU parlamento frakcijos susirinkime jau rimtai griaudėjo bei žaibavo. Debatai buvo kaip reta atviri ir aštrūs, vieno ilgamečio parlamentaro prisipažinimu, nieko panašaus jam iki šiol nėra tekę patirti.

Debatai buvo kaip reta atviri ir aštrūs, vieno ilgamečio parlamentaro prisipažinimu, nieko panašaus jam iki šiol nėra tekę patirti.

Sprendžiant iš frakcijos posėdžio eigos bei tono, A.Merkel autoritetas partijoje gerokai susvyravęs. Reaguodami į kanclerės retorinį klausimą „Negi kas nors rimtai mano, kad turim nuo pasienio siųsti pabėgėlius atgal?“, daugelis parlamentarų spontaniškai sušuko: „Taip!“. Ir susilaukė pritariančio kolegų plojimo.

Vadovaujantys frakcijos asmenys bei vyriausybės nariai kelis kartus mėgino užsistoti Angelą Merkel. Aiškinosi ir pati kanclerė: jei Vokietija atstums pabėgėlius, o Austrija ir kitos ES šalys darys tą patį, pabėgėliai pradės telktis Balkanų šalyse. O tai joms sukeltų didžiulius sunkumus. „Mes juk ką tik stabilizavom šias šalis“, – perspėjo Merkel.

CDU parlamentaras Clemensas Binningeris, pats anksčiau dirbęs policijoje, kanclerės argumentus atrėmė konkrečiais pavyzdžiais iš kitose ES valstybėse taikomos praktikos, paminėdamas ir Lenkiją, kuri neįsileidžianti daugybės nelegalių imigrantų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Migrantai Vokietijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Migrantai Vokietijoje

Be to, C.Binningerio pastebėjimu, pasienio kontrolė be galimybės neįsileisti neturi prasmės. Dabartinę policininkų funkciją – tik mandagiai palydėti pabėgėlius nuo Austrijos-Vokietijos pasienio į jų paskirstymo centrus – yra viešai kritikavę ir patys teisėsaugos pareigūnai, sakydami, kad tokiu būdu jie verčiami tapti valstybiniais žmonių kontrabandininkais.

Įtampos viršūnė buvo pasiekta, kai frakcijos grupės vadovas vidaus reikalų klausimams Hansas-Peteris Uhlas suabejojo, ar ši vyriausybė išvis pajėgi susidoroti su situacija. Jis netgi pagrasino: jei nebus imtasi jokių paveikių priemonių krizei pažaboti, teks perrinkti vyriausybę.

Mažiausiai penktadalis nebesutinka laikytis kurso

Frakcijos posėdyje kanclerei taip ir nepavyko įtikinti visų partijos narių savo politinio kurso teisingumu. Iš esmės susitikimas baigėsi be rezultatų. Vieno dalyvių ironišku pastebėjimu: „We agree to disagree“ (Sutarta nesutarti). Jau anksčiau spėliota, kad A.Merkel politinio kurso neberemia penktadalis partijos narių. Nemaža dalis susirinkimo dalyvių mano, kad toks vertinimas padėtį gerokai pagražina, nepritariančiųjų procentas esąs kur kas didesnis.

Jau anksčiau spėliota, kad A.Merkel politinio kurso neberemia penktadalis partijos narių. Nemaža dalis susirinkimo dalyvių mano, kad toks vertinimas padėtį gerokai pagražina, nepritariančiųjų procentas esąs kur kas didesnis.

Kai kurie politikos komentatoriai jau girdi braškant kanclerės kėdę. Vienas iš didžiųjų griovėjų esąs CSU vadovas Horstas Seehoferis, netgi grasinęs apskųsti Merkel konstituciniam teismui, nes savo pabėgėlių politika ji atsisako ginti valstybės suverenumą.

Susirinkime išryškėjusius nesutarimus tarp partijos bazės ir jos vadovų mėgino sušvelninti krikščionių demokratų atstovas Wolfgangas Bosbachas. Kitą dieną duodamas interviu televizijai jis tikino, kad nesama atviros konfrontacijos su kanclere, tuo labiau bandymų ją nuversti. Tiesiog atvirai diskutuota bei ginčytasi, tik žurnalistai kaip paprastai skuba padėtį dramatizuoti.

Partijos lojalumas kanclerei ir toliau viešai deklaruojamas. Tačiau nemaža dalis atsakingas pareigas užimančių CDU narių kanclerės linijai paklūsta laikydami kišenėje sugniaužtą kumštį. Ir tos vidinės įtampos nuslėpti nebeįmanoma.

Daugiausia pritarimo ir netgi susižavėjimo šūksnių kanclerė susilaukia iš žaliųjų. O socialdemokratų vadovas bei vicekancleris Sigmaras Gabrielis neseniai juokais pažadėjo, kad prireikus suteiks Angelai Merkel politinį prieglobstį. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų