2021 11 11 /15:39

Padėtis Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje: pranešama apie paauglio mirtį, bandyta šturmuoti sieną

Palenkės policijos atstovas Tomaszas Krupa pranešė, kad naktis Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje buvo gana rami, didesnių incidentų išvengta. Tiesa, Lenkijos vidaus reikalų viceministras Bartoszas Grodeckis pranešė, kad maždaug 150 migrantų grupė bandė jėga kirsti sieną. Tuo metu leidinys „OKO Press“ teigia, kad Baltarusijos teritorijoje šalia sienos su Lenkija mirė paauglys.
Migrantai Lenkijos pasienyje
Migrantai Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Padėtis išlieka sudėtinga

Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje ir toliau įstrigę lieka tūkstančiai migrantų. Kol Baltarusijos režimas kaltina Lenkiją pajėgų prie sienos telkimu ir grasina atjungti dujas, migrantai ir toliau glaudžiasi palapinėse.

Ketvirtadienį jie paviešino vaizdo įrašą, kuriame atsiprašo Europos už tai, kad bandė jėga kirsti Lenkijos sieną.

Ketvirtą dieną pasienyje esantiems migrantams buvo atvežtas vanduo ir maistas.

Socialiniuose tinkluose pasklido vaizdo įrašai, kuriuose didelė minia žmonių apsupo sunkvežimį, iš kurio jiems dalinami maisto produktai.

Bandė šturmuoti sieną

Palenkės regiono policija pranešė, kad naktis iš trečiadienio į ketvirtadienį pasienyje su Baltarusija buvo gana rami. Teigiama, kad trečiadienio vakarą šalia Bialoviežos buvo susirinkę keli šimtai migrantų.

Tuo metu Lenkijos vidaus reikalų viceministras B.Grodeckis teigė, kad maždaug 150 asmenų grupė bandė jėga prasiveržti į šalies teritoriją.

Krašto apsaugos ministerija teigė, kad sienos šturmas prasidejo nuo Lenkijos karių užpuolimo, į juos migrantai ėmė mėtyti įvairius daiktus. Vėliau sekė bandymai išardyti pasienyje pastatytą apsauginę tvorą. Tačiau kariai neleido migrantams patekti į Lenkijos teritoriją.

Ministerija taip pat pranešė, kad ketvirtadienio rytą migrantai bandė užpulti Lenkijos karį netoli Šudzialovo.

„Kariui medžio šaka buvo trenkta į krūtinės sritį“, – rašė Krašto apsaugos ministerija.

Lenkijos ir Baltarusijos pasienio apsaugos tarnyba informavo, kad iš viso per pastarąją parą į šalies teritoriją nelegaliai bandė patekti 468 asmenys.

Šalies Krašto apsaugos ministerija ketvirtadienį tviteryje pasidalino vaizo įrašu, kuriame matoma, kad Baltarusijos tarnybos akylai prižiūri migrantus.

Pranešė apie paauglio mirtį

Tuo metu Lenkijos leidinys „OKO Press“ praneša, kad pasienyje, Baltarusijos pusėje mirė 14 metų migrantas iš Irako. Pranešama, kad paauglys mirė nuo sušalimo. Šią informaciją leidinys teigia gavęs iš pačių migrantų, su kuriais palaiko kontaktą.

Tačiau Baltarusijos valstybinis sienos apsaugos komitetas ketvirtadienį paneigė žiniasklaidos priemonėse pasirodžiusią informaciją apie pasienyje su Lenkija žuvusį 14-metį pabėgėlį.

Anot komiteto, ši informacija neatitinka tikrovės.

„Naktį blogai pasijuto vienas iš nepilnamečių pabėgėlių. Vaiką apžiūrėjo medikai, nuolat budintys prie [pabėgėlių įrengtos] stovyklos. Jie paaugliui diagnozavo bendrą kūno atšalimą, jam buvo iškart suteikta medicininė pagalba. Stabilizavus būklę berniukas neužilgo grįžo pas savo šeimą“, – nurodė komitetas.

Žada kreiptis į teismą

Tuo metu Lenkijos nevyriausybinė organizacija „Grupa granica“ bei Helsinkio žmogaus teisių fondas pareiškė, kad kreipsis į Tarptautinį Baudžiamąjį Teismą dėl Baltarusijos vykdomų nusikaltimų žmogiškumui.

Dėl padėties Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje, kur šiuo metu yra keli tūkstančiai migrantų, buvęs Lenkijos premjeras ir buvęs Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas susitiko su Vokietijos kanclere Angela Merkel.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Migrantai Lenkijos pasienyje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Migrantai Lenkijos pasienyje

Kaip teigia didžiausias Lenkijos nepriklausomas leidinys „Gazeta Wyborcza“, D.Tuskas susitikimo Berlyne metu tvirtino, kad „Baltarusijos veiksmai kelia grėsmę ne tik Lenkijai, bet ir Lietuvai bei visai Europos Sąjungai“.

Baltarusija: ES atmeta derybas dėl padėties pasienyje

Baltarusija ketvirtadienį dėl migrantų krizės kaltino Europos Sąjungą ir teigė, kad blokas atsisako derėtis dėl priemonių sienos apsaugai stiprinti.

„Būtume suinteresuoti kuo greičiau išspręsti šią krizę“, – interviu Rusijos valstybinei naujienų agentūrai „RIA Novosti“ sakė baltarusių užsienio reikalų ministras Vladzimiras Makejus.

Jis paminėjo pernai ES priimtą sprendimą sustabdyti finansavimą pasienio infrastruktūros stiprinimo ir būstų nelegaliems migrantams statybų projektams Baltarusijoje.

Tai buvo padaryta Vakarų šalims įvedus virtinę sankcijų Baltarusijai dėl susidorojimo su opozicija.

Atsakydamas į sankcijas Minskas sustabdė savo Readmisijos sutartį su Briuseliu, numatančią, kad Baltarusija turi priimti atgal migrantus, per jos teritoriją patekusius į ES.

„Pasiūlėme Europos Sąjungai surengti konsultacijas šiuo klausimu, bet sulaukėme griežto atsisakymo, – sakė V.Makejus. – Vėliau daugybę kartų siūlėme pradėti dialogą šiuo klausimu, bet teigiamo atsakymo nesulaukėme.“

Savo ruožtu Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas ketvirtadienį pareiškė, kad atėjo metas imtis naujų ES sankcijų prieš Baltarusiją dėl migrantų krizės Lenkijos pasienyje.

„Esame situacijoje, kai Minskas pagaliau turi sulaukti tinkamų pasekmių. To norime mes kartu su mūsų Europos partneriais“, – sakė jis.

H.Maasas kalbėjo dalyvaudamas parlamento diskusijose dėl masinio migrantų antplūdžio, kurį, anot ES, organizuoja autoritarinis Baltarusijos lyderis A.Lukašenka. Parlamento posėdžio kviestinė viešnia buvo baltarusių opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja.

Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje nuo pirmadienio yra maždaug 4 tūkst. migrantų. Pirmadienį jie bandė kirsti sieną prie Kužničų pasienio punkto, tačiau nebuvo įleisti.

Lenkijos politikai ir pareigūnai tvirtina, kad artimiausiomis dienomis prie šalies sienų gali atvykti dar daugiau migrantų.

Per tris mėnesius Lenkija užfiksavo daugiau kaip 28,5 tūkst. migrantų bandymų neteisėtai kirsti sieną. Daugiausiai jų užfiksuota spalį – maždaug 17,3 tūkstančio. Rugpjūtį užfiksuota daugiau kaip 3,5 tūkst. bandymų, rugsėjį – beveik 7,7 tūkstančio.

Šiais metais per Baltarusijos sieną į Lietuvą, Latviją ir Lenkiją pateko keli tūkstančiai migrantų, dauguma jų – iš Irako. Lietuvoje ir Lenkijoje dėl migrantų krizės pasienyje įvesta nepaprastoji padėtis, pradėtos statyti pjaunančios vielos užtvaros, sustiprinta sienos apsauga.

Padėtis Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje komplikavosi pirmadienį, prie Lenkijos sienos iš Baltarusijos pusės susirinkus keliems tūkstančiams migrantų iš Vidurinių Rytų, norinčių patekti į ES. Lenkijos pareigūnai padėtį apibūdina kaip sunkiausią akimirką nuo krizės pasienyje pradžios.

Europos Sąjunga kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija keršijant už bloko sankcijas Minskui dėl represijų prieš opoziciją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs