Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pagalba amerikiečiams nulėmė areštą už Rusijos išdavystę

Aukštas Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) pareigūnas padėjo JAV centrinei žvalgybos valdybai (CŽV) gaudyti rusų programišius. Jis net informavo Vašingtoną, kur slapstosi vienas nusikaltėlis. Tai jam kainavo laisvę, praneša televizija „Dožd“.
Sergejus Michailovas
Sergejus Michailovas / „Twitter“ nuotr.

Šis pareigūnas – Sergejus Michailovas, iki praėjusių metų gruodžio vadovavęs FSB informacijos saugumo centrui, tiriančiam kibernetinius nusikaltimus.

Tada jis buvo suimtas ir apkaltintas valstybės išdavimu, nes esą perdavė slaptus duomenis CŽV.

Programišiai – JAV akiratyje

Gruodį Maskvoje svarstyta, kad S.Michailovas ir dar vienas sulaikytas rusas Ruslanas Stojanovas buvo pagrindiniai viešos CŽV ataskaitos, kurioje skelbta, kad kažkas konkrečiai Kremliuje įsakė rengti kišimosi į JAV prezidento rinkimus Donaldo Trumpo naudai operaciją, šaltiniai.

Tačiau „Dožd“ dabar skelbia, jog S.Michailovas Rusijos teisėsaugai užkliuvo dėl to, kad padėjo JAV pareigūnams sučiupti Romaną Selezniovą – Valstybės Dūmos deputato Valerijaus Selezniovo sūnų, programišių, nuo kreditinių kortelių nusiurbusį 170 mln. JAV dolerių.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Romanas Selezniovas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Romanas Selezniovas

Esą S.Michailovas jau kuris laikas neįtiko FSB vadovybei, o R.Selezniovo areštas neva buvo paskutinis kantrybėas lašas.

Programišius R.Selezniovas buvo suimtas Maldyvuose 2014 metais – remiantis būtent S.Michailovo suteikta informacija apie tai, kur jis yra. Netrukus rusas buvo pergabentas į JAV ir nuteistas kalėti 27 metus.

JAV teisingumo departamentas teigia, kad R.Selezniovas kibernetinio sukčiavimo pasisavinant pinigus iš bankinių kortelių schemą vykdė 2009-2013 metais.

Be to, „Dožd“ skelbia, kad S.Michailovas padėjo sučiupti ir dar vieną rusą programišių Jevgenijų Nikuliną, kuris buvo suimtas Čekijoje. Šiam programišiui gresia ekstradicija į JAV.

„Šaltai Boltai“ draugauja su FSB?

Rusijoje riba tarp nusikaltimus vykdančių programišių ir vyriausybei dirbančių kibernetinio (ne)saugumo specialistų, žinia, išblukusi.

Antai JAV federalinis tyrimų biuras teigia, kad apie 500 tūkst. „Yahoo“ vartotojų paskyrų duomenis per 2014 metų kibernetinį išpuolį pavogė du FSB dirbę programišiai.

Vienas jų, Karimas Baratovas, trečiadienį San Fransisko teisme atsisakė pripažinti kaltę.

„Dožd“ teigimu, S.Michailovas priklausė kompiuterinių įsilaužėlių grupei „Šaltai Boltai“, kuri skelbė pavogtą informaciją apie Rusijos lyderius. Tiesa, neaišku, ar tai tikrai tiesa.

„Facebook“ nuotr./Viktoras Anikejevas
„Facebook“ nuotr./Viktoras Anikejevas

Vienas „Šaltai Boltai“ narys, buvęs žurnalistas Vladimiras Anikejevas buvo nuteistas kalėti dvejus metus.

O kitas – Aleksandras Glazastikovas – BBC balandį pareiškė, kad FSB pagrasino V.Anikejevui didesne bausme, jei „Šaltai Boltai“ neskelbs duomenų, kuriuos grupuotei perduos pati tarnyba.

Vienas „Dožd“ šaltinių paragino įvertinti sąlyginai švelnią bausmę V.Anikejevui. Suprask, tai reiškia, kad jis bendradarbiauja su FSB.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos