Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 10 17 /16:33

Pagaliau: Jungtinė Karalystė ir Europos Sąjunga susitarė dėl „Brexit“

Ir Jungtinė Karalystė, ir Europos Sąjunga ketvirtadienį, prieš prasidedant Europos Vadovų Tarybos susitikimui, paskelbė, kad pagaliau susitarė dėl „Brexit“. Tiesa, barjerų dar yra.

Britų premjeras Borisas Johnsonas tviteryje paskelbė: „Turime puikų naują susitarimą, kuris sugrąžina mums kontrolę.“

Premjeras paragino Jungtinės Karalystės įstatymų leidėjus pritarti susitarimui per parlamento posėdį šeštadienį.

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris patvirtino, kad susitarimas pasiektas, jis pridūrė: „Kai yra valia, yra ir susitarimas – turime!“

„Tai sąžiningas ir subalansuotas susitarimas Europos Sąjungai ir JK, ir tai liudija mūsų įsipareigojimą surasti sprendimus“, – tviteryje parašė J.C.Junckeris.

Susitarimą ir politinę deklaraciją galima rasti čia.

Tiesa, susitarimą dar turės palaiminti tiek Jungtinės Karalystės deputatai, tiek Europos Parlamentas. O iki šiol sutarčiai priešinęsi Šiaurės Airijos unionistai, regis, nenusileidžia – nors aiškaus pranešimo nėra.

Unionistai balsuos „prieš“

Demokratinė unionistų partija (DUP) paskelbė, kad vis dar negalinti pritarti susitarimo turiniui. B.Johnsonui pranešus apie susitarimą, DUP pabrėžė, kad anksčiau partijos paskelbtas pranešimas „vis dar galioja“.

„Esamoje situacijoje negalime paremti to, kas siūloma muitų ir Šiaurės Airijos asamblėjos bei vyriausybės sutikimo klausimais, be to, trūksta aiškumo“ dėl pridėtinės vertės mokesčio (PVM), anksčiau buvo sakoma DUP pareiškime socialiniame tinkle „Twitter“.

Be 10 DUP parlamentarų paramos B.Johsonui gali būti sunku pasiekti, kad Jungtinės Karalystės parlamentas ratifikuotų susitarimą. Negana to, DUP vėliau ketvirtadienį paskelbė, kad partijos atstovai Bendruomenių Rūmuose nebalsuos už susitarimą.

DUP po 2017 metų rinkimų padėjo britų valdantiesiems konservatoriams suformuoti daugumą parlamente.

Šios Šiaurės Airijos partijos parama B.Johnsonui gyvybiškai svarbi, jei jis nori užsitikrinti parlamento paramą susitarimui su ES dėl „Brexit“ iki spalio 31 dienos.

Jei DUP atstovai Bendruomenių Rūmuose balsuotų prieš naująjį „Brexit“ susitarimą, B.Johnsonui gali ir nepavykti.

Nors apžvalgininkai vis dar mano, kad DUP gali nusileisti, ypač jei ES lyderiai aiškiai pareikš, jog pasirinkimai du – „Brexit“ su susitarimu arba be susitarimo, DUP atstovai leidžia suprasti, kad jaučiasi apgauti.

ES atstovai ketvirtadienį tą ir padarė: paskelbta, kad apie "Brexit" termino pratęsimą nebekalbama. Tai, be abejo, didina galimybes, kad Bendruomenių Rūmai pritars susitarimui.

Ketvirtadienį parlamentarai nedidele balsų persvara pritarė specialiam posėdžiui ir balsavimui šeštadienį. Tai bus pirmas šeštadieninis parlamento posėdis per pastaruosius 37 metus.

Trečiadienį B.Johnsonas palygino derybas dėl „Brexit“ su kopimu į Everestą – esą viršukalnė „netoli“, bet vis dar paslėpta debesų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Borisas Johnsonas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Borisas Johnsonas

Spalio 31-oji – ne vienintelis terminas jo vyriausybei. Jei iki šeštadienio imtinai nepavyktų priimti aiškaus sprendimo dėl „Brexit“ Bendruomenių Rūmuose, B.Johnsonas privalės nusiųsti laišką ES ir oficialiai paprašyti nukelti išstojimo dieną iki 2020 metų sausio 31-osios.

Premjeras jau ne kartą teigė, kad vienintelis jo svarstomas variantas – „Brexit“ spalio 31-ąją. Tačiau trečiadienį „Brexit“ sekretorius Stephenas Barclay patvirtino, kad B.Johnsonas parašys laišką ES, jei iki šeštadienio vakaro nepavyks pasiekti jokio susitarimo.

Skeptikai po žinios apie susitarimą buvo atkreipę dėmesį, kad iš pradžių buvo skelbiamas tik pranešimas apie rastą kompromisą – susitarimo, dėl kurio taip džiūgaujama, teksto dar nebuvo, o velnias, žinia, slypi detalėse.

Pavyzdžiui, vienas televizijos ITV šaltinis Dauningo gatvėje išdidžiai diktavo: „Privertėme Briuselį peržiūrėti susitarimą, nors daugelis teigė, kad tai neįmanoma. Užtikrinome, kad Britanijos daugiau neberibos ES įstatymai ir mokesčiai.“

Kalbėta, kad gali būti, jog susitarime, kurį buvo pasiekusi Theresos May vyriausybė, pasikeitė tik punktai dėl Šiaurės Airijos ir Airijos pasienio.

Susitarimo tekstas, tiesa, vėliau buvo paskelbtas, ir kalbos pasitvirtino: visa tai, ką buvo suderėjusi Th.May komanda, lieka. Prisideda tik 64 puslapių pataisymų, susijusių su Šiaurės Airija.

Ar ir vėl atmes, ar pritars?

Jungtinės Karalystės parlamentas, kur konservatoriai neturi daugumos, triskart atmetė ankstesnį „Brexit“ susitarimą, sudarytą B.Johnsono pirmtakės Th.May vyriausybės.

Opozicinių leiboristų lyderis Jeremy Corbynas jau paskelbė, kad B.Johnsono pasiektas susitarimas „net blogesnis nei Theresos May“ ir pridūrė, kad „šis šalį parduodantis susitarimas nesuvienys valstybės ir turėtų būti atmestas“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Jeremy Corbynas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Jeremy Corbynas

Anksčiau britų žiniasklaidoje skelbta, kad leiboristai esą nutarė siekti, jog dėl B.Johnsono vyriausybės pasiekto susitarimo britai balsuotų referendume.

„Geriausias būtas išspręsti „Brexit“ yra suteikti žmonėms paskutinį žodį per viešą balsavimą“, – būtent tokiai idėjai paramą išsakė J.Corbynas.

Susitarimui nepritaria ir mažesnė opozicinė Liberalų demokratų partija, žadanti, kad gavusi valdžią ji nepaisytų 2016 metų referendumo rezultato – rinkėjų sprendimo palikti Europos Sąjungą.

„Kova už „Brexit“ dar toli gražu nesibaigė“, – sakė liberaldemokratų lyderė Jo Swinson. Pasak jos, B.Johnsono susitarimas turės neigiamą poveikį britų ekonomikai, viešosioms paslaugoms ir aplinkai.

M.Barnier giria susitarimo juodraštį

Tuo tarpu ES „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier pareiškė, kad suderėtas dokumentas turėtų įnešti „teisinio aiškumo“, ypač piliečiams.

„Mums pavyko rasti sprendinius, kurie visiškai garantuoja bendrosios rinkos vientisumą. Sugalvojome naują ir teisiškai veiksmingą sprendinį, leisiantį išvengti vadinamosios kietos sienos, saugoti taiką ir stabilumą Airijos saloje“, – sakė jis.

„Tai yra sprendinys, tinkantis ES, JK ir Šiaurės Airijos verslui ir žmonėms“, – kalbėjo derybininkas.

M.Barnier teigimu, pereinamasis laikotarpis tęsis iki 2020 metų pabaigos, bet gali būti pratęstas. Kitaip tariant, iki naujo susitarimo dėl laisvosios prekybos dar labai toli.

Žinią apie susitarimą pasveikino ir Airijos užsienio reikalų ministras Simonas Coveney.

Anot Airijos diplomatijos vadovo, šis susitarimas yra „didelis žingsnis pirmyn“ ir „gina esminius Airijos interesus“.

Priminęs, kad susitarimą dar turės ratifikuoti JK ir ES parlamentai, S.Coveney Airijos parlamento žemuosiuose rūmuose sakė, kad tai yra „labai reikšmingas pasiekimas, kurį verta palaikyti“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais