585 puslapių išstojimo susitarimą sausio mėnesį britų parlamentarai ryžtingai atmetė, bet vyriausybė viliasi, kad artėjanti kovo 29-oji – numatoma „Brexit“ data – ir pirmadienį išpešti paskutinės minutės pakeitimai privers daugelį parlamento narių apsigalvoti.
Griežtos „Brexit“ linijos šalininkai ypač prieštaravo susitarime numatytos „apsidraudžiamosios priemonės“ (backstop) dėl Airijos sienos nuostatoms, su kuriomis, kaip jie baiminasi, Britanija gali neribotam laikui įstrigti muitų sąjungoje su ES.
Po dar vienų derybų Briuselyje Th.May pirmadienį paskelbė užsitikrinusi „teisiškai įpareigojamų“ pakeitimų Airijos sienos klausimu.
Tačiau jos generalinis atornėjus, gerbiamas teisininkas, antradienį nusprendė, jog „lieka nepakitusi teisinė rizika“, kad Britanija neturės teisinių priemonių atsisakyti šios priemonės be ES pritarimo, ir gali įstrigti, jei derybos su ES dėl alternatyvos žlugtų.
Kiti pagrindiniai susitarimo elementai yra piliečių teisių apsauga ir ES galutinė sąskaita Britanijai.
Pateikiame svarbiausius susitarimo punktus.
Pereinamasis laikotarpis
Pereinamuoju laikotarpiu iki 2020 metų gruodžio 31-osios išliktų status quo, o Britanija ir ES turėtų laiko derėtis dėl būsimų santykių.
Tuo metu vyriausybės, kompanijos ir piliečiai turėtų laiko adaptuotis prie gyvenimo po „Brexit“.
Vienintelis didelis skirtumas šiuo periodu būtų tas, kad Britanijai nebebūtų atstovaujama ES institucijose.
Britanija toliau priklausytų ES muitų sąjungai ir bendrajai rinkai, privalėtų gerbti ES taisykles dėl laisvo prekių, kapitalo, paslaugų ir darbo jėgos judėjimo.
Pereinamasis periodas gali būti vieną kartą pratęstas vieniems ar dvejiems metams, ir tai reiškia, kad jis galėtų trukti iki 2022 metų gruodžio 31-osios.
Airijos „apsidraudžiamoji priemonė“
Susitarime numatoma „apsidraudžiamoji priemonė“, kuria siekiama neleisti, kad prie JK provincijos Šiaurės Airijos ir ES narės Airijos sienos būtų atnaujintos patikros, jei šalys nesusitartų dėl laisvosios prekybos pakto po pereinamojo laikotarpio.
Pagal susitarimą Britanija ir ES suformuotų bendrą muitų teritoriją, o Šiaurės Airija taip pat laikytųsi ES bendrosios rinkos taisyklių dėl prekių judėjimo, kad siena liktų atvira.
Šiaurės Airijos kompanijos galėtų be apribojimų vežti prekes į ES bendrąją rinką.
Bet kuriuo metu po pereinamojo laikotarpio ES arba Britanija galėtų nuspręsti, kad tokios tvarkos nebereikia, bet itin svarbu tai, kad jos taikymas galės būti nutrauktas tik abiejų šalių sutarimu.
Kai kurie britų parlamentarai baiminasi, kad Britanija su tokia tvarka galėtų įstrigti neribotam laikui, o tai trukdytų jos ambicijoms vykdyti nepriklausomą prekybos politiką.
Piliečių teisės
Susitarimo projekte numatyta apsaugoti daugiau kaip 3 mln. Britanijoje gyvenančių Bendrijos piliečių ir 1 mln. ES gyvenančių Britanijos piliečių teises.
ES ir JK piliečiai, taip pat jų šeimų nariai, galės toliau gyventi, dirbti ar studijuoti naudodamiesi tokiomis pat teisėmis, kaip tos šalies, kurioje jie yra, piliečiai, ir pagal tos šalies įstatymus.
ES ir JK piliečiai, taip pat jų šeimų nariai, galės toliau gyventi, dirbti ar studijuoti naudodamiesi tokiomis pat teisėmis, kaip tos šalies, kurioje jie yra, piliečiai, ir pagal tos šalies įstatymus.
Tai taikytina visiems piliečiams, atvykusiems iki pereinamojo laikotarpio pabaigos. Jie išlaikys teisę į sveikatos priežiūrą, pensijas ir kitas socialinės apsaugos išmokas.
ES piliečiams, kurie atvyks į Britaniją pasibaigus pereinamajam laikotarpiui, bus taikomos griežtesnės imigracijos taisyklės, kurios šiuo metu svarstomos Britanijos parlamente.
„Brexit“ sąskaita
Dėl neapmokėtų Britanijos finansinių įsipareigojimų blokui raginama rasti sąžiningą sprendinį JK mokesčių mokėtojų atžvilgiu. Britanijos vyriausybės vertinimu, galutinė išstojimo sąskaita sieks maždaug 39 mlrd. svarų (44 mlrd. eurų).
Gibraltaras
Ispanijai seniai reiškiant pretenzijas į jos pietiniame pakraštyje esančią Britanijos valdą Gibraltarą, visos suinteresuotos šalys siekė užkirsti kelią bet kokiai galimai įtampai šiuo klausimu ateityje.
Susitarime numatomas Ispanijos ir Britanijos bendradarbiavimas dėl piliečių teisių, tabako ir kitų produktų, aplinkos, policijos ir muitinės veiklos.
Susitarimas nustato pagrindą administraciniam bendradarbiavimui siekiant visiško skaidrumo mokesčių klausimais, taip pat kovojant su sukčiavimu, kontrabanda ir pinigų plovimu.
Britų bazės Kipre
Susitarimu siekiama užtikrinti visas teises 11 tūkst. kipriečių civilių, gyvenančių ir dirbančių teritorijose, kuriose įsikūrusios britų suverenios karinės bazės.
Siekiama užtikrinti, kad bazių teritorijose toliau būtų taikoma ES teisė, įskaitant tokias sritis, kaip apmokestinimas, prekės, žemės ūkis, žuvininkystė bei veterinarijos ir fitosanitarijos taisyklės.
Kiti klausimai
Susitarime apibrėžiamas JK pasitraukimas iš Europos atominės energijos bendrijos (Euratomo), Bendrijos sutarties dėl branduolinės energijos, užtikrinama intelektinės nuosavybės, įskaitant prekės ženklus, ir daugiau nei 3 tūkst. ES kilmės vietos nuorodų apsauga.
Tai taikytina tokiems produktams, kaip Velso ėriena, Parmos kumpis, šampanas, Bavarijos alus, feta, tokajus.