Nužudymo, kuris sukrėtė šalį ir išprovokavo keletą dienų trukusias premjerės šalininkų riaušes, metinės minimos Pakistanui išgyvenant dar vieną krizę. Dėl praeitą mėnesį įvykusių kovotojų atakų Indijos mieste Mumbajuje labai išaugo įtampa tarp abiejų branduolinį ginklą turinčių kaimynių.
54 metų B.Bhutto žuvo nuo žudiko kulkos ir sprogdinimo Ravalpindžio mieste per rinkimų kampanijos mitingą. Dukart premjerės pareigas Pakistano politikė buvo vos prieš du mėnesius grįžusi po aštuonerius metus trukusios savanoriškos tremties.
Šių metų vasarį šalies gyventojų simpatijos buvusiai premjerei padėjo jos vadovautai Pakistano liaudies partijai (PLP) laimėti parlamento rinkimus. Šiuo metu PLP vadovauja koalicinei vyriausybei, o velionės vyras Asifas Ali Zardari tapo Pakistano prezidentu.
B.Bhutto nužudymo metinių proga paskelbtame A.A.Zardari pranešime sakoma, kad pasikėsinimas į jo žmoną buvo išpuolis prieš valstybės gyvybingumą, kuriuo siekta sužlugdyti demokratinių struktūrų kūrimą ir kovą su ginkluotais kovotojais.
„Tironai ir žudikai ją nužudė, tačiau niekada nesugebės sunaikinti jos idėjų, kurios įkvėpė ir vedė visą kartą didingų tikslų link“, – A.A.Zardari.
Praėjus metams po politikės nužudymo, į daugelį klausimų iki šiol neatsakyta.
Ankstesnės Pakistano vyriausybės, Didžiosios Britanijos policijos ir JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) atliktų tyrimų išvadose nurodoma, kad B.Bhutto, kuri buvo ištikima JAV vadovaujamos kampanijos prieš islamistų kovotojus šalininkė, nužudė su „al Qaeda“ susijęs ekstremistas.
Tačiau daugelis nužudytosios premjerės šalininkų išreiškė nepasitenkinimą šiais tyrimais ir stebėjosi, kodėl PLP vadovaujama vyriausybė beveik nieko nepadarė, kad ši byla būtų galutinai išnarpliota.
Naujoji Pakistano vyriausybė paprašė, kad B.Bhutto nužudymą ištirtų Jungtinių Tautų (JT) komisija, o šios organizacijos generalinis sekretorius Ban Ki-moonas penktadienį išreiškė viltį, kad šis tyrimas gali būti pradėtas artimiausiu metu.
Pakistanas pareiškė norintis nustatyti „šio nužudymo kaltininkus, vykdytojus, organizatorius ir finansuotojus... siekiant perduoti juos teisingumui“.
Pakistanas pageidauja, kad JT siūlomas tyrimas būtų atliekamas pagal 2005 metai nužudyto buvusio Libano premjero Rafiko al Hariri bylos tyrimo pavyzdį. Tąsyk JT sudarė specialų tribunolą, turėjusį nuteisti politiko nužudymo kaltininkus, tačiau jokie įtariamieji nebuvo įvardyti.
B.Bhutto palaidota Sindho provincijoje esančiame Garhi Chuda Bachšo kaime. Politikė amžino poilsio atgulė savo šeimos kape šalia savo tėvo, buvusio Pakistano premjero Zulfikaro Ali Bhutto, kuris 1979 metais buvo pakartas po šalyje įvykusio karinio perversmo.
Į politikės gimtąjį kaimą buvo pasiųstos sustiprintos saugumo pajėgos. Pasak aukšto policijos pareigūno Tanviro Odho, Garhi Chuda Bachše patruliavo 6 000 policininkų ir šimtai sukarintų struktūrų sargybinių.
T.Odho nurodė, kad pagerbti B.Bhutto atvyko apie 200 000 žmonių, kurių dauguma susitelkė prie šeimos mauzoliejaus.
1988 metais Harvardo ir Oksfordo universitetuose studijavusi B.Bhutto, kuriai tuomet buvo sukakę 35-eri, tapo pirmąja demokratiškai išrinkta premjere musulmonų pasaulyje. Politikė buvo atstatydinta 1990 metais, o 1993 metais dar kartą išrinkta ir vėl nušalinta 1996-aisiais, įtarus korupcija. Buvusi premjerė teigė, kad jai mesti kaltinimai buvo politiškai motyvuoti.