Palestiniečių medikai: per Izraelio smūgius Gazos Ruože žuvo 26 žmonės

Per Izraelio smūgius Gazos Ruože naktį į trečiadienį žuvo mažiausiai 26 žmonės, pranešė palestiniečių medikai. 
Karas Gazos Ruože / MENAHEM KAHANA / AFP
Karas Gazos Ruože / MENAHEM KAHANA / AFP

Per vieną iš šių smūgių buvo pataikyta į šiaurinėje apsiaustos teritorijos dalyje esantį namą, kuriame glaudėsi perkeltieji asmenys. Tuomet žuvo 19 žmonių.

Izraelio ir islamistų kovotojų grupuotės „Hamas“ karo pabaigos nematyti, net ir po to, kai žydų valstybė paskelbė paliaubas su Libano judėjimu „Hezbollah“, o pasaulio dėmesys nukrypo į Sirijos prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) nuvertimą.

Tiek kadenciją baigianti, tiek būsimoji JAV administracija teigė, kad tikisi užbaigti karą iki išrinktojo prezidento inauguracijos, tačiau kelis mėnesius trunkančios derybos ne kartą įstrigo. 

Pasak netoliese esančios Kamalo Adwano (Kamalo Advano) ligoninės, į kurią buvo atvežti žuvusiųjų kūnai, smūgis, per kurį žuvo 19 žmonių, įvyko Gazos Ruožo šiaurėje įsikūrusioje Beit Lahijoje prie sienos su Izraeliu. Iš ligoninės duomenų matyti, kad tarp žuvusiųjų buvo aštuonių asmenų šeima, kurią sudarė keturi vaikai, jų tėvai ir du seneliai. 

Ligoninės teigimu, per kitą smūgį Nuseirato pabėgėlių stovykloje centrinėje Gazos Ruožo dalyje žuvo mažiausiai septyni žmonės. Tarp žuvusiųjų buvo du vaikai, jų tėvai ir trys kiti giminaičiai, nurodė gydytojai. 

Izraelio kariuomenė kol kas jokių komentarų nepateikė. Kariuomenė teigia, kad stengiasi išvengti civilių gyventojų aukų, ir kaltina kovotojus, kad jie tarp jų slepiasi, taip keldami pavojų civilių gyvybei.

Kovotojai trečiadienį savo ruožtu centrinėje Gazos Ruožo dalyje paleido keturis sviedinius į Izraelį, iš kurių du buvo perimti, pranešė kariuomenė. Kiti du nukrito atvirose teritorijose. Pranešimų apie nukentėjusiuosius negauta.

Naujienų agentūros AFP duomenys, pagrįsti oficialia informacija, rodo, kad pernai spalio 7 dieną per „Hamas“ ataką, dėl kurios prasidėjo karas Gazos Ruože, Izraelyje žuvo 1 208 žmonės, daugiausia civiliai gyventojai.

Kovotojai per šį išpuolį taip pat pagrobė 251 įkaitą. Kai kurie jų jau yra negyvi. Gazos Ruože vis dar laikomi 96 įkaitai, įskaitant 34 asmenis, kariuomenės laikomus žuvusiais.

Izraelio atsakomoji kampanija pareikalavo apie 44,8 tūkst. gyvybių Gazos Ruože, nurodo „Hamas“ valdomos teritorijos Sveikatos apsaugos ministerija. Jos duomenimis, kuriuos Jungtinės Tautos laiko patikimais, dauguma žuvusiųjų taip pat yra civiliai.

Izraelis, nepateikdamas įrodymų, teigia Gazos Ruože nukovęs daugiau nei 17 tūkst. „Hamas“ kovotojų. 

Tūkstančiai palestiniečių dingo be žinios per karą, kai kurie iš jų – po susidūrimų su Izraelio kariais.

Katastrofiška humanitarinė padėtis

Nuo spalio pradžios Izraelis atnaujino puolimą prieš „Hamas“ izoliuotoje ir smarkiai nuniokotoje Gazos Ruožo šiaurėje. Kariai apsupo Beit Lahiją, Beit Hanūną ir Džabalijos pabėgėlių stovyklą. Šiose vietovėse jie neįsileidžia beveik jokios humanitarinės pagalbos ir liepia dešimtims tūkstančių žmonių bėgti į netoliese esančią Gazą.

Anot Izraelio pareigūnų, minėtose vietovėse beveik nebeliko civilių gyventojų, tačiau Jungtinių Tautų (JT) humanitarinės pagalbos biuras antradienį pranešė, kad, jo nuomone, ten tebegyvena apie 65–75 tūkst. žmonių, kurie neturi galimybių gauti maisto, vandens, elektros ar sveikatos priežiūros paslaugų. Ekspertai įspėjo apie Gazos Ruožo šiaurėje gresiantį badą. 

JT humanitarinės pagalbos koordinatorė Gazos Ruože Sigrid Kaag (Sigrid Kag) žurnalistams antradienį sakė, kad civiliai gyventojai visame Gazos Ruože susiduria su „visiškai pražūtinga padėtimi“.

Ji atkreipė dėmesį į teisėtvarkos pažeidimus ir plėšikavimus, dėl kurių JT ir daugelis pagalbos organizacijų negali tiekti maisto ir kitų būtiniausių humanitarinių reikmenų šimtams tūkstančių palestiniečių, kuriems jų reikia.

S. Kaag minėjo, kad ji ir kiti JT pareigūnai nuolat prašo Izraelio leisti įvažiuoti konvojams į šiaurinę Gazos Ruožo dalį ir kitur, įsileisti komercines prekes, vėl atidaryti Rafacho sienos perėjimo punktą tarp Egipto ir pietinės Gazos Ruožo dalies bei leisti naudoti dvejopo naudojimo prekes.

Izraelio kariuomenė sako, kad įsileidžia pakankamai humanitarinės pagalbos, ir kaltina JT agentūras, kad šios jos neskirsto, teigdama, jog dideli pagalbos kiekiai susikaupė prie pat Gazos Ruožo sienų.

JT pareigūnai teigia, kad dėl Izraelio taikomų apribojimų, teisėtvarkos pažeidimų ir tebesitęsiančių kovų sunku gauti pagalbą ir ją paskirstyti, ir ne kartą ragino nutraukti ugnį.

Jungtinės Valstijos, Egiptas ir Kataras jau beveik metus tarpininkauja Izraelio ir „Hamas“ derybose, o diplomatai teigia, kad pastaruoju metu šios pastangos įgavo pagreitį.

Tačiau „Hamas“ pareiškė, kad neišlaisvins likusių įkaitų, kol nebus nutrauktas karas ir visiškai išvestos Izraelio pajėgos.

Izraeliečių ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahu) pažadėjo tęsti karą, kol bus sunaikinta „Hamas“ ir grąžinti visi įkaitai, ir sakė, kad Izraelis kai kuriose teritorijose dar ilgą laiką bus dislokavęs karius. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai