Kaip pranešė „The Washington Post“, JAV pareigūnai jau informavo ligi šiol pagrindinius savo sąjungininkus – Sirijos kurdų kovotojus, kad Turkija beveik neabejotinai jau trečiadienį pradės pulti jų pozicijas.
Kurdams pranešta ir tai, kad JAV esą nieko nedarys, o pirmieji turkų taikiniai – Tal Abiado ir Ras al Aino miestai.
Perleido atsakomybę Turkijai?
Civiliai teritorijų Sirijos ir Turkijos pasienyje, žinoma, įsibaiminę – dar ir dėl to, kad netoliese esančioje buvusioje džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ tvirtovėje Rakoje pabudo iki šiol slapstęsi fanatikai. Pranešama apie mažiausiai tris savižudžių išpuolius.
„The Washington Post“ korespondentas Davidas Ignatiusas cituoja šaltinius, atkreipiančius dėmesį, kad būtent per Tal Albiadą 2014–2015 metais iš Turkijos į Siriją plūdo džihadistai iš viso pasaulio.
Anuomet Turkija ne kartą atsisakė įsiklausyti į JAV prašymus uždaryti sieną, ir būtent todėl 2015-ųjų vasarą amerikiečiai nutarė bendradarbiauti su Sirijos demokratinėmis pajėgomis (SDF), kuriose yra daug kurdų kovotojų.
D.Ignatiuso teigimu, atrodo, kad Turkija būsimą antpuolį koordinuoja su Rusija. Šios šalies remiamos pajėgos irgi mobilizuojamos, kad pajudėtų į kurdiškas vietoves iš pietų.
„Rusija ir Turkija tikrai jau aptarė būsimą turkų operaciją, – teigė Karo studijų instituto analitikė Jennifer Cafarella. – Rusija šiuos veiksmus remia ir yra susitarusi su Turkija dėl padėties šiaurės rytuose.“
SDF vadovybė skelbia pavojų. Antradienį šių pajėgų vadai prabilo manantys, kad Turkijos siūloma „saugi zona“ greičiausiai planuojama kur kas platesnė, nei oficialiai skelbiama, ir galėtų siekti net Rakos provinciją.
Rakoje „Islamo valstybės“ kovotojai surengė kelis savižudžių išpuolius, nors didelės žalos nepadarė.
Kitaip tariant, neatmetama, kad Turkija su JAV susitarė perimti visos Sirijos teritorijos, kurią dabar prižiūri SDF, kontrolę.
Tai, tiesą sakant, patvirtino ir Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano artimas patarėjas Fahrettinas Altumas, viešai patvirtinęs, kad D.Trumpas pritarė turkų invazijai į Sirijos šiaurę.
„Prezidentas Trumpas sutiko perleisti Turkijai vadovavimą kovos su „Islamo valstybe“ kampanijai“, – parašė F.Altunas.
Negana to, kaip rašo D.Ignatiusas ir skelbia SDF, Rakoje „Islamo valstybės“ kovotojai surengė kelis savižudžių išpuolius, nors didelės žalos nepadarė.
Kas prižiūrės sulaikytus džihadistus?
Tiesa, kaip skelbia „The Guardian“, gyvenimas Sirijos šiaurės rytuose kol kas normalus – gatvėse prekiaujama gausiai, o žmonės rūpinasi kasdieniais reikalais. Aišku, visi žino, kad už sienos Turkija telkia vis daugiau karių.
Sumaišties daug. Turkija dar neseniai skelbė, kad iki puolimo liko kone penkios minutės, bet vietos kurdai mano, kad Ankarą nuo ryžtingesnių veiksmų galėjo atbaidyti JAV prezidento D.Trumpo pareiškimai, esą Turkija nukentės, jei peržengs ribą.
Pavyzdžiui, netrukus po to, kai D.Trumpas pavadino kurdus „ypatingais žmonėmis ir nuostabiais kovotojais“, Turkijos užsienio reikalų ministras jau pavadino būsimą operaciją „laikina“.
„Erdoganas vakar manė, kad galės elgtis kaip nori, – žurnalistams sakė vienas kurdas prekeivis. – Bet tada atsibudo ir suprato, kad realybė kitokia. Galbūt amerikiečiai nuo mūsų vis dėlto nenusisuks.“
Dar vienas Sirijos kurdas pastebėjo: „Žmonės panikuoja, bet gyvenimas tęsiasi. Visi laukia. Socialiniuose tinkluose kalbų daug, bet iš tiesų niekas nevyksta.“
Tiesa, kurdų administracija Sirijos šiaurės rytuose trečiadienį paragino civilius ginti regioną nuo greitu laiku tikėtino Turkijos puolimo.
„Skelbiame tris visuotinės mobilizacijos dienas Sirijos šiaurėje ir rytuose“, – sakoma kurdų administracijos pareiškime, kuriuo civiliai raginami „vykti prie sienos su Turkija“ ir „priešintis šiuo opiu istorijos momentu“.
Daugiau įtampos – SDF prižiūrimuose sulaikymo centruose, kuriuose laikomi „Islamo valstybės“ kovotojai, jų žmonos ir vaikai. Vieno tokio centro darbuotojas pripažino: „Čia tikra audra. Vis dažniau puldinėjami stovyklos sargybiniai.“
„Kai paklausėme sargybinių, kas bus, jie pradėjo keikti amerikiečius ir Trumpą. O kai paklausėme, kas bus mums, jie tarsi juokaudami pareiškė, kad tiesiog mus sušaudys. Kiekviename pokšte yra tiesos“, – baiminosi vienoje sulaikymo stovykloje laikoma moteris.
Keturiuose sulaikymo centruose šiuo metu laikoma per 90 tūkst. žmonių, tarp jų – tūkstančiai ideologų, kurie skleidžia džihadizmo idėjas.
„Ši problema tikrai gąsdina. Jei turkai puls, o amerikiečių ten nebus, džihadistai gali pabėgti iš stovyklų ir kalėjimų. Tai būtų katastrofa“, – įspėjo D.Ignatiusas.
Tiesa, „The Guardian“ šaltiniai tvirtina, kad regione, nors iš paties pasienio keliasdešimt JAV specialiųjų pajėgų karių jau pasitraukė, toliau veikia Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos specialiosios pajėgos.
Esą jei prasidėtų dideli turkų ir kurdų pajėgų mūšiai, britai ir prancūzai perimtų atsakomybę už stovyklas, kuriose saugomi „Islamo valstybės“ kovotojai. Juos šiuo metu prižiūri kurdai.