Per sausio 15 dienos operaciją Omano įlankoje buvo paimta daugiau kaip 3 tūkst. automatų, 578 tūkst. šovinių ir 23 prieštankinės valdomosios raketos, trečiadienį paskelbė JAV kariuomenės Centrinė vadavietė (CENTCOM).
JAV kariuomenės operacijas Artimuosiuose Rytuose prižiūrinti CENTCOM nurodė, kad amerikiečiai rėmė šią operaciją, bet nesakė, kuri partnerė jai vadovavo.
Laikraštis „The Wall Street Journal“ remdamasis informuotais pareigūnais rašė, kad operaciją vykdė prancūzų specialiosios pajėgos.
Operacija vykdyta „keliuose, istoriškai naudojamuose neteisėtam ginklų gabenimui iš Irano į Jemeną“, sakoma CENTCOM pareiškime.
Tačiau Iranas atmetė šį pareiškimą ir sakė, kad JAV teiginiai yra „politiškai motyvuoti“, kad jais siekiama „klaidinga linkme nukreipti pasaulio žmones“.
Irano užsienio reikalų ministerijos atstovo Nassero Kanani ketvirtadienio pareiškime sakoma, kad valstybės, pardavusios ginklų į Jemeną „įsiveržusioms“ šalims, „negali kaltinti kitų“.
Jungtinės Valstijos yra svarbi ginklų Saudo Arabijai tiekėja. Rijadas 2015-aisiais pradėjo operaciją Jemene Irano remiamiems husių sukilėliams, užėmusiems sostinę Saną, išstumti.
Tuo metu Iranas, kaip pranešama, jau septynerius metus trunkančiame kare teikia materialinę pagalbą husių sukilėliams. Teheranas tai neigia.
Sausio 6 dieną JAV pajėgos Omano įlankoje perėmė žvejybinį laivą, gabenusį daugiau kaip 2,1 tūkst. automatų, taip pat tikriausiai gabentų iš Irano į Jemeną.
Gruodį JAV pajėgos sustabdė laivą su keliomis tonomis šaudmenų, chemikalų, degiklių ir raketinių degalų. Manoma, kad krovinys buvo skirtas husiams, leidusiems raketas ir kovinius dronus į Saudo Arabiją bei Jungtinius Arabų Emyratus.
Tačiau Jemenas taip pat tapo svarbiu ginklų prekybos su Rytų Afrika tašku – Jemene esantys prekeiviai pardavinėja ginkluotę sukilėliams Somalyje, Sudane ir kitur.