J.Zumą, kuris prezidento poste dirbo nuo 2009 iki 2018 metų, jo valdantysis Afrikos nacionalinis kongresas (ANC) privertė atsistatydinti dėl daugybės pranešimų apie korupciją. Tuomet jį prezidento poste pakeitė jo pavaduotojas Cyrilas Ramaphosa.
Konstitucinio Teismo teisėjo Raymondo Zondo vadovaujama komisija buvo įsteigta kaltinimams kyšininkavimu tirti ir minima apklausa yra reikšminga C.Ramaphosos vajaus prieš korupciją dalis.
Korupcijos išgyvendinimas buvo pagrindinis C.Ramaphosos rinkimų kampanijos pažadas prieš gegužę įvykusį balsavimą, per kurį jo partija gavo 57 proc. balsų – mažiausiai nuo apartheido pabaigos prieš 25 metus.
Komisija tiria daugybę įtarimų, įskaitant kaltinimus, kad turtingos indų verslininkų Guptų šeimos nariai veikė J.Zumos sprendimus dėl ministrų paskyrimo ir pelningų valstybinių kontaktų skirstymą.
Šis fenomenas šalyje vadinamas „valstybės užgrobimu“. Teigiama, kad Guptų šeimos kompanijos užvaldė daug vyriausybės departamentų ir valstybinių įmonių, tarp jų sunkų laikotarpį išgyvenančią elektros kompaniją „Eskom“.
Komisija turėtų padėti atskleisti korupcijos mastą ir galėtų sudaryti sąlygas kriminaliniams kaltinimams, sakė PAR strateginių studijų centro „Mapungubwe Institute of Strategic Reflection“ tyrimų direktorė Susan Booysen.
„Nėra garantijų, kad valdant Ramaphosai įvyks apsivalymas, bet tai tikrai atskleis puvinio mastą ir tai, kur turi vykti šis apsivalymas“, – sakė ji.
Keli komisijai liudiję asmenys tiesiogiai susiejo J.Zumą su įtarimais korupcija. Tarp jų yra buvusių ministrų, teigiančių, kad Guptos siūlė jiems postų vyriausybėje.
Buvęs vyriausybės atstovas Themba Maseko taip pat teigė, jog J.Zuma asmeniškai bandė daryti įtaką, kad svarbūs vyriausybės reklamos kontraktai atitektų jau nebeegzistuojančioms Guptų žiniasklaidos kompanijoms. Kai kurie iš šių įtarimų korupcija apima ir šalies mokesčių surinkimo agentūrą bei nacionalinę persekiojimo baudžiamąja tvarka instituciją.
Vakarų Kyšulio universiteto politikos analitikas Ralphas Mathekga perspėjo, kad J.Zuma tikriausiai neigs kaltinimus korupcija ir kaltins kitus.
„Jis visuomet grasindavo atskleisti daug daugiau informacijos nei žinome mes, tad tai yra jo proga, – sakė R.Mathekga. – Jis turi savo pasakojimą apie valstybės užgrobimą, tad jo liudijimas gali išprovokuoti dabartinio naratyvo apie valstybės užgrobimą krizę.“