Paramą renkančių vilkikų koloną internautai pavertė protesto Kanadoje rėmėjais

Kanadoje surengtas didžiulis vilkikų vairuotojų protestas prieš privalomus COVID-19 skiepus įkaitino interneto erdvę. Žiniasklaidos pranešimus bei daugybę komentarų socialiniuose tinkluose suspėjo papildyti ir keletas melagienų. Pavyzdžiui, imta dalintis sunkvežimių konvojaus vaizdo įrašu, tariamai rodančiu amerikiečių kolegų paramą protestuotojams. Tačiau jame įamžinta pernai vykusi paramos rinkimo akcija.
Dėl plintančios COVID-19 atmainos šalys sustabdė susisiekimą su JK
Dėl plintančios COVID-19 atmainos šalys sustabdė susisiekimą su JK / „Scanpix“/AP nuotr.

Skiepai arba karantinas

Vilkikų vairuotojų protestas prieš privalomą vairuotojų, norinčių kirsti JAV ir Kanados sieną, vakcinavimą, oficialiai prasidėjo šeštadienį Otavoje.

Protestą organizuoja grupė „Canada Unity“, prieštaraujanti griežtoms pandemijos valdymo priemonėms.

Nuo sausio 15 d. vilkikų vairuotojai, norintys kirsti sieną, turi pateikti įrodymą, kad pasiskiepijo nuo SARS-CoV-2. Apie tai vyriausybė įspėjo dar pernai lapkritį.

Tiesa, kaip nurodo Visuomenės sveikatos agentūra, vairuotojams Kanados piliečiams, vietos indėnams ir nuolatiniams šios šalies gyventojams negali būti uždrausta įvažiuoti net be skiepų. Tokiu atveju jiems privaloma iš anksto, atvykimo ir 8-ą dienomis pasidaryti testus bei karantinuotis.

Šia tvarka nepatenkinti vilkikų vairuotojai iš pačiuose šalies vakaruose esančios Britų Kolumbijos keliavo kolona per šalį. Per kelias dienas pasiekę Otavą, šeštadienį jie pradėjo oficialų protestą. Daugiau nei 100 sunkvežimių užtvėrė gatvę aplink Kanados parlamentą, Parlamento kalvą užplūdo minia.

„Scanpix“/AP nuotr./Protestas prieš pandemijos valdymo priemones Kanadoje
„Scanpix“/AP nuotr./Protestas prieš pandemijos valdymo priemones Kanadoje

„Laisvės konvojumi“ (angl. „Freedom Convoy 2022“) pasivadinusių protestuotojų puslapyje „Facebook“ rašoma, kad nedidelė Albertos provincijos vairuotojų, jų šeimos narių ir rėmėjų grupė sausio 15-ąją nusprendė, esą šalyje taikomi COVID-19 ribojimai „peržengė ribas“.

Kanados vežėjų aljanso (CTA) duomenimis, naujosios taisyklės galioja 30 tūkst. vairuotojų, nuolat kertančių sieną. Ši organizacija atsiribojo nuo protestuotojų ir nurodė, kad daugelis jos narių nėra susiję su šia akcija.

„Reuters“ duomenimis, apie 90 proc. Kanados vairuotojų, kuriems taikomas naujoji tvarka, taip pat 77 proc. visuomenės – yra dukart pasiskiepiję vakcina nuo koronaviruso. Jungtinėse Valstijose tokių vairuotojų yra 50-60 proc.

Lauke – balta, įraše – žalia

Socialiniuose tinkluose imta aktyviai dalytis vaizdais iš konvojaus ir Otavoje prasidėjusio protesto. Tarp jų pasirodė ir senų įrašų, kuriais bandoma sustiprinti įspūdį apie akcijos masiškumą.

„Laisvės konvojus“ juda iš Pietų Karolinos (JAV valstijos – red. past.) į Otavą, kad prisijungtų prie mūsų, kanadiečių ir užbaigtų vakcinų mandatą!“ – toks įrašas prieš savaitę pasirodė socialiniame tinkle „Twitter“. Diena anksčiau pirmieji sunkvežimiai buvo pajudėję Otavos link.

Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Įraše „Twitter“ teigiama, esą vilkikų vairuotojai iš Pietų Karolinos traukia Kanados link
Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Įraše „Twitter“ teigiama, esą vilkikų vairuotojai iš Pietų Karolinos traukia Kanados link

Šis įrašas, kuriuo suspėjo pasidalyti daugiau nei 2,2 tūkst. žmonių, o bemaž 6,7 tūkst. po juo paspaudė „patinka“, jau ištrintas. Bet jį vis dar galima rasti minėtoje protestuotojų grupėje „Facebook“. Čia jis sulaukė dar daugiau reakcijų – 1,7 tūkst. žmonių pakomentavo, reikšdami didelį džiaugsmą, 15 tūkst. paspaudė „patinka“, net 19 tūkst. juo pasidalijo.

Pusės minutės trukmės vaizdo įrašas, kuriame matyti iš vairuotojo kabinos nufilmuota važiuojanti ilga vilkikų kolona, sausio 24-ąją pasirodė socialiniame tinkle „TikTok“. Įrašas buvo paskelbtas paskyroje farminglife1973, kuri turi 54 tūkst. sekėjų ir 390 tūkst. gerbėjų.

Daugiau nei 150 tūkst. žmonių prie įrašo paspaudė „patinka“, jis sulaukė 8 tūkst. komentarų.

Ekrano nuotr. iš „TikTok“/Įraše matyti vilkikų kolona
Ekrano nuotr. iš „TikTok“/Įraše matyti vilkikų kolona

Didžiuma jų – apie įvykius Kanadoje, nors vaizdo įrašas buvo paskelbtas be jokio komentaro, juoba – nuorodos į protestus. Pačiame įraše matyti tik užrašas „Convoy in SC“ (angl. „Konvojus Pietų Karolinoje“).

Įtarimų dėl vaizdo įrašo sąsajų su šių dienų įvykiais gali sukelti matomos oro sąlygos. Greta kelio, kuriuo važiuoja sunkvežimiai, žaliuoja žolė ir medžiai, iš pažiūros nepanašu, kad būtų viduržiemis.

Ekrano nuotr. iš „TikTok“/Gamtovaizdis įraše neprimena viduržiemio
Ekrano nuotr. iš „TikTok“/Gamtovaizdis įraše neprimena viduržiemio

Nors šioje JAV pietuose prie Atlanto vandenyno esančioje valstijoje artimiausiu metu turėtų būti po keliolika laipsnių šilumos ir šviesti saulė, dar prieš kelias dienas ten sniego.

Kanadoje oras – dar žiemiškesnis. Otavoje, pasak vietos žiniasklaidos, sekmadienį buvo saulėta ir itin šalta.

Sausis šiame mieste yra šalčiausias metų mėnuo, vidutinė temperatūra nukrenta iki -5-13 laipsnių. Snigti ten dažniausiai pradeda spalį-lapkritį ir nustoja balandį ar net gegužę. Vidutinis sniego sluoksnio storis 2010-2019 m. sausį buvo apie 39 cm.

Rinko paramą sportui

Paskyra farminglife1973 priklauso kompanijos „Bottomley Enterprise“ savininkui Mitchellui Bottomley. Jis agentūrai AFP nurodė, kad išpopuliarėjęs vaizdo įrašas buvo padarytas 2021 m. rugpjūtį Pietų Karolinoje.

Matomas konvojus dalyvavo renginyje, per kurį buvo renkama parama šioje valstijoje įsikūrusiai ne pelno organizacijai „Special Olympics“, populiarinančiai intelekto negalią turinčių žmonių sportą.

Ekrano nuotr. iš „YouTube“/Vilkikai dalyvavo renginyje paramai rinkti
Ekrano nuotr. iš „YouTube“/Vilkikai dalyvavo renginyje paramai rinkti

Rugpjūčio 28-ąją organizacija surengė kasmetį vilkikų konvojų paramai rinkti. M.Bottomley sakė prie renginio prisidėjęs keliais vilkikais.

Įraše iš renginio, kuriame įamžinti per Pietų Karolinoje esantį Kolumbijos miestą važiuojantys sunkvežimiai, ties 1.32 min. žyma, taip pat – organizacijos paskyroje „Facebook“ matyti žaliai juodas vilkikas su pavadinimu „Bottomley“ ant priekabos. Jį seka vilkikai, kurie matyti ir galinio vaizdo veidrodėlyje „TikTok“ vaizdo įraše.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis