Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pasaulio banko klimato ataskaita: pasaulinis atšilimas spartesnis nei tikėtasi, būtina stabdyti anglies išgavimą

Pasaulio bankas griežtai perspėja dėl drastiškų visuotinio atšilimo pasekmių. Prognozuojama, kad žemės temperatūra pakils keturiais laipsniais, tad galima laukti dramatiškų pasekmių. Pasaulio bankas pabrėžia, kad anglies išgavimas turėtų būti apribotas ir ieškoma alternatyvių energijos šaltinių.
Skulptūra Temzės upėje primena apie globalinį atšilimą.
Skulptūra Temzės upėje primena apie globalinį atšilimą. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Savo naujausioje klimato ataskaitoje Pasaulio bankas ragina vyriausybes visame pasaulyje skirti maždaug vieną trilijoną dolerių, kad jos perorientuotų pramonę nuo anglies išgavimo ieškant alternatyvių energijos šaltinių.

„Klimato kaita yra didelis iššūkis, turime prisiimti moralinę atsakomybę ir galvoti apie ateities kartas, ypač tas, kurios ir šiandien gyvena skurdžiai. Keturių laipsnių pasaulinio atšilimo galime ir privalome išvengti, turime neviršyti dviejų laipsnių atšilimo“, – sako Pasaulio banko prezidentas Jim Yong Kimas.

Berlyno laikraštyje „Tageszeit“ spausdinama Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos ataskaita. Jos duomenimis,  politinėmis priemonėmis išlaikyti žemės temperatūros kilimą vos dviem laipsniais bus sudėtinga.

Derlius skursta

Ataskaitoje pateikiami Potsdamo klimato poveikio tyrimų instituto ir Berlyno klimato analitikų organizacijos tyrimų duomenys. Teigiama, kad šio šimtmečio pabaigoje bus fiksuojamas dar keturių laipsnių pasaulinis atšilimas.

Instituto atstovų teigimu, pasaulinio atšilimo pavojus patiria ir dabartinė karta. „Pavojams galima priskirti karščio bangas, ypač tropikuose, apie šimtas milijonų žmonių junta jūros lygio kilimą ir vis skurdesnį derlių, kuris kelia grėsmę pasauliniam maisto saugumui“, – teigiama instituto pranešime. 

Mokslininkų duomenimis, jūros lygis gali pakilti apie 100 cm – ypač tokiose šalyse kaip Filipinai, Meksika ir Indija.

„Vienintelis būdas to išvengti yra nutraukti jau šimtmečius išgaunamus energijos išteklius“, – sakė Potsdamo instituto direktorius Hanas Joachimas Schellnhuberis. Jis įspėjo, kad pasaulinei temperatūrai pakilus daugiau kaip dviem laipsniais poveikis gali būti nebepataisomas. Kai kurių kultūrų derlius bus visiškai menkas. Grenlandijos ledyno tirpimas taip pat dar paspartės. 

Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos duomenimis, žemė šyla greičiau, nei manyta iki šiol. Vokiečių spauda cituoja naujausias ataskaitas, kuriose teigiama, kad mažiausia, ko galima tikėtis, kad 2100 metais atšilimas perkops du laipsnius. Tačiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisija turi išlikti tokia pati, kaip dabar. Susirūpinę situacija šimtai mokslininkų parengė naujausius tyrimus. 
 
Skelbiama, kad sausumos augaluose ir dirvožemyje yra daug mažiau anglies dvideginio nei tikėtasi, jūrų vandens rūgštingumas didėja. 

Lapkričio 26 dieną Katare prasideda 18-toji Jungtinių tautų klimato kaitos konferencija, kurioje ir toliau bus kalbama apie šiltnamio efektą sukeliančių dujų mažinimo galimybes. 
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?