„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 03 02 /2022 03 03

Vakarai didina spaudimą, dėl Kinijos vaidmens – nauji klausimai

Pasaulis nelieka abejingas įvykiams Ukrainoje. Turkija nusprendė blokuoti karo laivų judėjimą sąsiauriais tarp Juodosios ir Viduržemio jūrų, o Europos Sąjunga į naują sankcijų paketą įtraukė virtinę Rusijos oligarchų. Tarptautinis Baudžiamasis Teismas paskelbė, kad pradės Rusijos invazijos Ukrainoje tyrimą. JAV prisijungė prie didžiosios Europos dalies ir uždarė savo oro erdvę Rusijos lėktuvams. Jungtinė Karalystė skelbia sankcijas Baltarusijai dėl jos vaidmens Rusijos invazijoje į Ukrainą.
Vladimiro Putino karas Ukrainoje
Vladimiro Putino karas Ukrainoje / „Scanpix“ nuotr.

suprasti akimirksniu

  • Antradienį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė kalbą Europos Parlamente. ES rimtai svarstys Ukrainos paraišką dėl narystės
  • JAV uždarė oro erdvę Rusijos lėktuvams
  • Europos Sąjunga į naują sankcijų paketą įtraukė virtinę Rusijos oligarchų
  • Tarptautinis Baudžiamasis Teismas paskelbė, kad pradės Rusijos invazijos Ukrainoje tyrimą

Žiniasklaida skelbia, kad Europos Sąjungos lyderiai susitarė pašalinti septynis Rusijos bankus iš SWIFT finansinių pranešimų perdavimo sistemos, tačiau nepalietė didžiausio šalies skolintojo „Sberbank PJSC“ ir banko, iš dalies priklausančio Rusijos dujų milžinei „Gazprom PJSC“.

Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą skaitykite čia.

Rūšiavimas
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

TBT pradės aktyvų karo nusikaltimų Ukrainoje tyrimą

01:24

Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) vyriausiasis prokuroras Karimas Khanas trečiadienį pareiškė, kad „nedelsiant bus pradėtas aktyvus tyrimas“ dėl galimų karo nusikaltimų Ukrainoje, jo biurui sulaukus 39 šalių paramos.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusija tęsia karinius veiksmus Ukrainoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusija tęsia karinius veiksmus Ukrainoje

„Prieš kelias akimirkas informavau TBT pirmininką apie savo sprendimą nedelsiant pradėti aktyvų situacijos Ukrainoje tyrimą“, – sakė K.Khanas.

„Mūsų darbas renkant įrodymus jau prasidėjo“, – pridūrė jis.

Pasaulio bankas stabdo visus projektus su Rusija ir Baltarusija

00:44

Pasaulio bankas, reaguodamas į Maskvos invaziją į Ukrainą, trečiadienį paskelbė stabdantis visus savo vykdomus projektus Rusijoje ir Baltarusijoje.

Remdamasis „priešiškais veiksmais prieš Ukrainos žmones“, Pasaulio bankas sakė, kad „nedelsiant sustabdė visas savo programas Rusijoje ir Baltarusijoje“.

„The New York Times": Kinija prašė nepulti per olimpines žaidynes

00:34

Vakarų žvalgybos ataskaitoje teigiama, aukšto rango Kinijos pareigūnai vasario pradžioje aukštų Rusijos pareigūnų prašė neįsiveržti į Ukrainą iki žiemos olimpinių žaidynių Pekine pabaigos. „The New York Times“ teigia, kad šią informaciją sužinojo iš J.Bideno administracijos aukšto rango pareigūnų ir vieno Europos pareigūno.

Kinija žiemos olimpinių žaidynių uždarymo ceremoniją surengė vasario 20-ąją. Rusija plataus masto puolimą pradėjo vasario 24-ąją.

JT: nuo invazijos pradžios Ukrainoje žuvo 227 civiliai

00:12

Jungtinės Tautos (JT) trečiadienį paskelbė nuo Rusijos agresijos pradžios užfiksavusios beveik 230 civilių žūčių Ukrainoje, tarp jų – 15 vaikų, įspėdamos, jog tikrieji skaičiai tikriausiai yra gerokai didesni.

Jungtinių Tautų vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuras (OHCHR) pranešė nuo vasario 24-osios, kai Rusija įsiveržė, iki šio antradienio vidurnakčio užregistravęs 752 nukentėjusius žmones Ukrainoje: 227 žuvusius ir 525 sužeistus.

„OHCHR mano, kad tikrieji skaičiai yra gerokai didesni“, – teigiama pranešime.

Tai pirmiausia liečia Ukrainos kontroliuojamą teritoriją, nes, pasak biuro, „informacijos gavimas iš kai kurių vietovių, kur vyko intensyvūs karo veiksmai, yra uždelstas ir daug pranešimų vis dar laukia patvirtinimo“.

„Scanpix“/AP nuotr./Rusija tęsia karinius veiksmus Ukrainoje
„Scanpix“/AP nuotr./Rusija tęsia karinius veiksmus Ukrainoje

Pasak JT žmogaus teisių agentūros, dauguma aukų lėmė „sprogstamųjų ginklų su plačia poveikio erdve naudojimas, įskaitant bombardavimą sunkiąja artilerija bei daugkartinio paleidimo raketų sistemomis, atakos iš oro“.

Ji pabrėžė, kad skaičiai, nors ir mažesni nei iš tiesų, „viršija bendrą civilių aukų skaičių, OHCHR užregistruotą konflikto Rytų Ukrainoje zonoje“ nuo 2012 iki 2018 metų.

Aukų skaičius taip pat kone dvigubai viršija 102 mirtis, pirmadienį įvardytas JT žmogaus teisių komisarės Michelle Bachelet.

Tuo tarpu Ukrainos sveikatos ministerija jau sekmadienį pranešė apie 352 civilių mirtis, o antradienį nurodė, kad žuvo 16 vaikų.

JT duomenimis, 31 žuvusysis buvo vyras, 25 – moterys, taip pat žuvo šeši berniukai ir trys mergaitės.

Tarp žuvusiųjų yra ir šeši vaikai bei 156 suaugusieji, kurių lytis nėra žinoma, teigia biuras.

JAV ruošia naują sankcijų paketą Rusijos oligarchams ir V.Putinui artimiems pareigūnams

23:51

Naujienų agentūros „Reuters“ šaltiniai teigia, kad JAV ruošia naują sankcijų paketą Rusijos oligarchams ir Rusijos prezidentui V.Putinui artimiems pareigūnams. Teigiama, kad JAV teisingumo departamentas net įkūrė darbo grupę, kodiniu pavadinimu „KleptoCapture“, kurios tikslas – patraukti baudžiamojon atsakomybėn neteisėtai gautus oligarchų turtus.

A.Blinkenas: JAV rems diplomatines pastangas dėl paliaubų Ukrainoje

22:23

Jungtinės Valstijos rems Kijevo diplomatines pastangas dėl paliaubų ir Rusijos karių išvedimo iš Ukrainos, trečiadienį pareiškė amerikiečių valstybės sekretorius Anthony Blinkenas.

„Jei galime imtis diplomatinių žingsnių, kurie, Ukrainos vyriausybės nuomone, būtų naudingi, esame pasirengę jų imtis, nors ir toliau remiame Ukrainos gebėjimą apsiginti“, – sakė jis per spaudos konferenciją Vašingtone.

Pasak JAV diplomatijos vadovo, jau dabar „neišprovokuoto ir nepagrįsto“ Rusijos karo Ukrainoje žmogiškųjų aukų mastas yra sukrečiantis. Jis tai pareiškė septintąją Rusijos sukelto karo dieną.

„Šio smurto akivaizdoje Ukrainos žmonių drąsa įkvepia pasaulį“, – sakė A.Blinkenas.

Kalbėdamas apie „provokuojančią“ Rusijos prezidento Vladimiro Putino branduolinę retoriką trečiadienį pavadino „neatsakingumo viršūne“.

Tai jis pareiškė V.Putinui prieš kelias dienas nusprendus paskelbti padidintą Rusijos branduolinių pajėgų parengtį.

„Tai pavojinga. Tai padidina apsiskaičiavimo riziką. To reikia vengti“, – per spaudos konferenciją Vašingtone sakė A.Blinkenas.

Valstybės departamentas anksčiau trečiadienį pranešė, kad A.Blinkenas artimiausiomis dienomis vyks į Belgiją, Lenkiją, Baltijos šalis ir Moldovą, kur patvirtins Vašingtono paramą Ukrainai.

 

E.Macronas: Rusijai įsiveržus į Ukrainą, Europoje prasidėjo „nauja era“

22:12

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas trečiadienį perspėjo, kad Rusijai įsiveržus į Ukrainą, Europoje prasidėjo „nauja era“, ir senajam žemynui reikia investuoti į savo gynybą ir energetikos nepriklausomybę.

„Mūsų Europa jau parodė vienybę ir ryžtą, – sakė E.Macronas per televiziją kreipdamasis į tautą. – Mes įžengėme į naują erą.“

Jis taip pat pareiškė, kad kalbėsis su Rusijos lyderiu V.Putinu „tiek ilgai, kiek reikės“, kad įtikintų jį nutraukti karą Ukrainoje.

„Scanpix“/AP nuotr./Emmanuelis Macronas
„Scanpix“/AP nuotr./Emmanuelis Macronas

„Aš nusprendžiau toliau palaikyti ryšius su prezidentu Putinu tiek ilgai, kiek galiu ir kiek reikia, kad be atvangos siekčiau įtikinti jį atsisakyti smurto... ir užkirsti kelią konflikto plitimui“, – sakė E.Macronas per televiziją.

 

Keturi Rusijos naikintuvai pažeidė Švedijos oro erdvę virš Baltijos jūros

22:11

Švedų ginkluotosios pajėgos trečiadienį pranešė, kad keturi Rusijos naikintuvai įskrido į Švedijos oro erdvę į rytus nuo Gotlando salos Baltijos jūroje.

Nors Rusijos orlaiviai šios Šiaurės šalies oro erdvę pažeidžia gana reguliariai, trečiadienio įvykis buvo vertinamas itin atidžiai, turint galvoje Rusijos invaziją į Ukrainą.

„Atsižvelgiant į dabartinę situaciją, mes labai rimtai žiūrime į incidentą“, – sakė Švedijos oro pajėgų vadas Carlas-Johanas Edstromas, pridūręs, kad dviejų Su-24 ir dviejų Su-27 naikintuvų įvykdytas pažeidimas buvo trumpas, tačiau jam užfiksuoti buvo pakelti švedų naikintuvai „Jas 39 Gripen“.

Antradienį Švedijos ministrė pirmininkė Magdalena Andersson pareiškė, kad po Rusijos invazijos į Ukrainą jos vyriausybė nori stiprinti šalies gynybos pajėgumus, išaugus „bendram grėsmės lygiui“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Magdalena Andersson
AFP/„Scanpix“ nuotr./Magdalena Andersson

Pasibaigus Šaltajam karui Švedija apkarpė karines išlaidas. Tik po 2014 metais Maskvos įvykdytos Ukrainai priklausančio Krymo pusiasalio aneksijos Švedijos parlamentas uždegė žalią šviesą didinti gynybos išlaidas.

2017 metais Švedija grąžino privalomąją karinę tarnybą, o 2018-ųjų sausį vėl dislokavo įgulą Gotlando saloje Baltijos jūroje.

Spalį šalis paskelbė per ateinančius ketverius metus karines išlaidas padidinsianti 40 proc. ir 2021–2025 metų gynybos biudžetui papildomai skirsianti 27 mlrd. Švedijos kronų (2,5 mlrd. eurų).

Švedija nepriklauso NATO, tačiau glaudžiai bendradarbiauja su Aljansu.

Visgi pastarosiomis savaitėmis Švedijoje, kaip ir kaimyninėje Suomijoje, vėl užvirė diskusijos apie narystę NATO.

Visuomeninio transliuotojo SVT atliktas viešosios nuomonės tyrimas parodė neregėtai didelę paramą narystei NATO. Remiantis praėjusį penktadienį paskelbtais apklausos rezultatais, už prisijungimą prie Aljanso pasisako 41 proc. šalies gyventojų.

ES sugriežtino sankcijas Baltarusijai: draus kalio trąšų eksportą

21:22

Europos Sąjunga trečiadienį dar labiau sugriežtino ekonomines sankcijas Baltarusijai ir įtraukė į juodąjį sąrašą 22 aukšto rango kariškius dėl Minsko vaidmens Rusijos invazijoje į Ukrainą.

„Baltarusijos vaidmuo tebevykstančioje neišprovokuotoje ir nepagrįstoje karinėje agresijoje prieš Ukrainą brangiai kainuos“, – sakoma ES užsienio politikos vadovo J.Borrellio pranešime.

„Šiomis priemonėmis taikomės į asmenis Baltarusijoje, kolaboruojančius su šiomis atakomis prieš Ukrainą, ir suvaržome prekybą virtinėje svarbių sektorių“, – pridūrė jis.

27 šalių blokas nurodė sugriežtinantis sankcijas esminiams Baltarusijos ekonomikos sektoriams, be kita ko, uždrausdamas šiai šaliai gyvybiškai svarbų kalio trąšų eksportą.

Baltarusija negalės eksportuoti į Bendriją medienos produktų, cemento, geležies ir plieno, gumos. Taip pat įvedami griežtesni suvaržymai dvejopos paskirties prekėms, kurios gali naudojamos karybos reikmėms.

Į asmenų, kuriems taikomos ES sankcijos, sąrašą buvo įtraukti šeši generolai ir 16 pulkininkų, nes „Baltarusija  dalyvauja  neišprovokuotoje  Rusijos  karinėje  invazijoje  prieš Ukrainą  leisdama  vykdyti  karinę  agresiją  iš  savo  teritorijos“, sakoma oficialiame sankcijų dokumente.

Baltarisijos autoritarinis lyderis A.Lukašenka antradienį sakė, kad jo pajėgos puolime prieš Ukrainą nedalyvauja, bet pasiuntė daugiau karių prie sienų su Ukraina ir Lenkija.

„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas ir Aliaksandras Lukašenka stebi raketų pratybas
„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas ir Aliaksandras Lukašenka stebi raketų pratybas

Praėjusią savaitę dėl Rusijos invazijos į Ukrainą ES į juodąjį sąrašą įtraukė 20 Baltarusijos pasieniečių, kariškių ir pareigūnų, o taip pat ėmėsi baudžiamųjų priemonių prieš aukšto rango Rusijos pareigūnus.

Europos Sąjunga sektorines ekonomines sankcijas Baltarusijai pirmąkart įvedė pernai birželį, reaguojant į režimo susidorojimą su oponentais ir priverstinį keleivinio lėktuvo nutupdymą siekiant suimti juo skridusį opozicijos tinklaraštininką.

Šios priemonės buvo nukreiptos prieš kai kuriuos svarbiausius šalies eksporto į bloką produktus, įskaitant kalio trąšas.

ES smogė Baltarusijai sankcijomis, A.Lukašenkai pradėjus žiaurią represijų kampaniją prieš demonstrantus, protestavusius prieš ginčijamus prezidento rinkimų rezultatus 2020 metais.

Į Bendrijos juodąjį sąrašą yra įtrauktas A.Lukašenka ir jo sūnūs.

A.Lukašenka, susidūręs su tarptautine izoliacija, darosi vis labiau priklausomas nuo Rusijos prezidento Vladimiro Putino. Praeitą savaitgalį jis surengė referendumą dėl konstitucijos pataisų, leidusių priimti nuolatiniam dislokavimui branduolinių ginklų ir Rusijos pajėgų.

JAV paskelbė naujų sankcijų Baltarusijai, Rusijos gynybos sektoriui

20:46

Jungtinės Valstijos trečiadienį pranešė įvedančios daugiau sankcijų dėl Maskvos karo su Ukraina, šįkart taikydamosi į Kremliaus artimą sąjungininkę Baltarusiją ir Rusijos gynybos pramonę.

Baltieji rūmai atskleidė „plataus masto suvaržymus Baltarusijai, kad užgniaužtų jos technologinių prekių importą, atsakant į jos paramą“ Rusijos pradėtam karui.

Be to, Vašingtonas taikys „sankcijas, nutaikytas į Rusijos gynybos sektorių“, kad „primestų reikšmingą kainą Rusijos ginkluotės vystymo ir gamybos bendrovėms“.

Paskutinis atnaujinimas 2022-03-02 20:46

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?